Čím správne kŕmiť králika?

pani kŕmi králika mrkvou
Aké krmivo je pre králiky najlepšie? Králiky potrebujú vyváženú stravu pozostávajúcu zo sena, čerstvej zeleniny, malého množstva ovocia a granúl.

Úvod

Králik, podobne ako my ľudia, si rád pochutná na dobrom jedle. Určite ho poteší dobrá zmes sena, čerstvej zeleniny, granuliek a čerstvej vody. Prečítajte si viac o správnom kŕmená Vášho králička.

Seno

Seno by malo tvoriť základ stravy vášho králika a malo by byť pre neho vždy dostupné. Dospelé králiky môžu jesť Timotejku, trávu, ovsené seno, zatiaľ čo mladšie králiky by mali byť kŕmené lucernou. Pre staršie králiky nie je vhodná pre vyšší obsah bielkovín a cukru. Mali by tendenciu priberať. Malé králiky učte na seno hneď od odstavu.

králik žerie seno

Seno je pre králiky veľmi dôležité, pretože im poskytuje vlákninu pre dobré trávenie a tiež im pomáha obrusovať zuby, ktoré u nich stále dorastajú. Pri výbere sena dbajte na to, aby bolo kvalitné. Už na prvý pohľad musí vyzerať a voňať sviežo. Ak je seno tmavé, plesnivé, mokré… nedávajte ho králikovi. Zbytočne mu spôsobíte tráviace ťažkosti. Takisto je dôležité skladovanie sena. Vždy ho umiestnite do suchej nádoby, ktorá umožňuje prúdenie vzduchu, aby nesplesnivelo. Ak máte viac králikov, tak zvážte nákup sena od lokálneho farmára, ako v plastových balíčkoch z obchodu. Skôr kúpite kvalitné seno za lepšiu cenu.

Čerstvá zelenina

Váš králik by mal mať zabezpečený každodenný prídel čerstvej zeleniny. Vždy sa snažte kŕmiť len zeleninu v bio kvalite, bez pesticídov. Predtým ako zeleninu podáte králikovi, dôkladne ju umyte. Ak ešte len začínate u králika používať čerstvú zeleninu, tak ju pridávajte k pôvodnému krmivu v malých množstvách, aby si králiček postupne privykol. Veľké množstvo čerstvej zeleniny by ho mohlo nafúknuť, prípadne spôsobiť hnačku, ak na ňu nie je zvyknutý. Veľký pozor si dajte na izbové rastliny. Ak králika púšťate si pobehať po byte, radšej dajte rastliny, ktoré sú jedovaté mimo dosah králika.

králik žerie šalátovú uhorku

Denná dávka zeleniny by mala byť približne 1šálka na každé 2kg hmotnosti králika. Vyberte aspoň 3-4 druhy zeleniny, aby bola zabezpečená pestrosť stravy. Ak chcete pridať novú zeleninu, tak vždy len po jednom druhu. Ak sa vyskytnú ťažkosti, budete vedieť, ktorá to bola a tú potom odstráňte z jedálnička.

Králik by možno ocenil nasledujúcu zeleninu: bazalku, listy brokolice (iné časti môžu spôsobovať plynatosť), čínska kapusta (bok choy), mrkové listy (samotná mrkva by mala byť podávaná s mierou, pretože obsahuje viac vápnika), zeler, ďatelina, listový kel, púpavové listy, kôpor, kel (opatrne, iba malé množstvo), šalát (nie ľadový), mäta, kapusta sitinová (horčica), petržlen, žerucha …

Pozor, čo sa týka kelu, horčice, kapusty existujú dohady či môžu spôsobovať zvýšenie tvorby sedimentu v močovom mechúre a spôsobovať zdravotné problémy, Preto ich použitie by malo byť s mierou.

Voda

Králik musí mať stále prístup k vode. Môžete použiť misku s vodou, alebo napájačku. Prípadne oboje ak máte pocit, že váš králik pije menej vody. V horúcich letných dňoch mu môžete do vody hodiť kocku ľadu. A ak potrebujete zabezpečiť zvýšený príjem vody (napr. pri Cystitíde), môžete mu vlhčiť zeleninu pred jej podaním.

Odmeny

Kto by nemiloval maškrty? Ani králiky nie sú výnimkou. Ale pozor na to, čo im dávate. Určite nie sú vhodné maškrtky s vyšším obsahom sacharidov, ako napr. chlieb, sušienky, rôzne ochutené cereálie, hranolky… Aj mnohé značkové komerčne predávané pamlsky pre králikov nie sú často vhodné (napr. jogurtové čipsy). Úplne tabu by mala byť čokoláda. Je toxická pre králiky rovnako, ako pre niektoré ďalšie zvieratká.

rôzne ovocie

Ako najlepšia alternatíva prichádza do úvahy ovocie, ale samozrejme s mierou. Pri jeho kúpe podobne ako pri kúpe zeleniny dbajte na to, aby bolo v bio kvalite, a umyté pred podaním. Jeho denná dávka by nemala prekročiť cca 1-2 polievkové lyžice na 2 kilového králika. V prípade, že králik je na redukčnej diéte, tak žiadne ovocie mu nedávajte!!! Ovocie ktoré je prirodzene veľmi sladké dávajte s mierou, ako napr. banány, hrozno, ak to ponecháte na králikovi, ten si bude vyberať samozrejme práve toto ovocie a zdravé ovocie vylúči.

Králiky majú radi nasledovné ovocie: jahody, papája, maliny, banány, ananás, jablká (ale bez semiačok), broskyne, melón, hruška, slivka…

FAQ – Časté otázky o kŕmení králikov