Kardiológia

Kardiológia

Základné kardio vyšetrenie

Je určené pre pacientov, ktorí potrebujú rýchlu diagnostiku ich srdcovej aktivity. Zahrňuje anamnézu (čiže budeme sa pýtať na všetky príznaky, ktoré Vaše zvieratko má, prípadne malo v minulosti), nasleduje základné klinické vyšetrenie, doplnené o štandardné kardiologické postupy, ako je auskultácia (počúvanie srdcových oziev pomocou stetoskopu), meranie krvného tlaku…. 

Vyšetrenie je rýchle a nevyžaduje si žiadne predchádzajúce objednanie. Ak sa zistia nejaké anomálie, následne spolu dohodneme ďalší postup s ohľadom na potreby Vášho zvieratka.

Kardiológia - pes a mačka
Sonografia - ilustračný obrázok

Kardiológia

Komplexné kardio vyšetrenie

 

Pacienti, ktorým už bola diagnostikovaná na základe základného kardio vyšetrenia srdcová vada, alebo máme na ňu podozrenie, prípadne sú v liečení, je doporučované komplexné kardio vyšetrenie. Táto služba zahŕňa hlbokú analýzu srdcových funkcii a je vykonávaná našim kardiológom Dr. Patrikom Predným. Počas tohto vyšetrenia môže lekár vykonávať ďalšie testy alebo zber dát na základe individuálnych potrieb pacienta.

Priebeh vyšetrenia

Zviera je umiestnené na stôl, často na boku, a postihnutá oblasť je oholená a ošetrená kontaktným gélom, ktorý umožňuje lepšiu transmisiu zvukových vĺn. Sonda ultrazvuku je potom umiestnená na kožu a presúva sa po oblasti záujmu. Väčšinou je vyšetrenie bezbolestné a pohodlné pre zviera.
Pri kardiologickom vyšetrení sa zvieratko zásadne neseduje!

Príprava na vyšetrenie

Ideálne je, aby zviera prišlo na sonografické vyšetrenie nalačno, ideálne by nemalo jesť aspoň 8-12 hodín pred vyšetrením.

Lieky na srdce ale určite dať treba! Zvieratko by sa pred vyšetrením malo čo najmenej stresovať, ak je nekľudné, pokojne môžete počkať aj vonku a my pre Vás prídeme. Stačí  nás ohlásiť.

Objednanie - USG

Keďže sonografické vyšetrenie môže trvať dlhšie, v závislosti od komplexnosti prípadu, je vždy dobré si vyšetrenie vopred objednať. Toto zabezpečí, že budeme mať dostatok času na dôkladné vyšetrenie a vyhodnotenie vášho zvieraťa.

Viď ďalej.

 

Kardiológia

Echokardiografia

 

Echokardiografia predstavuje sofistikovanú diagnostickú techniku, ktorá sa opiera o použitie ultrazvukových vĺn na vizualizáciu vnútornej štruktúry srdca. Táto metóda nám umožňuje detailne preskúmať hrúbku srdcových stien, funkčnosť srdcových chlopní a objem krvi, ktorý srdce efektívne pumpuje pri každom údere. Vďaka presnosti echokardiografie môžeme identifikovať rôzne formy srdcových abnormalít, vrátane vrodených defektov srdca, príznakov zlyhávania srdca či zápalu srdcového svalu (myokarditídy), čo je neoceniteľné pre stanovenie správnej diagnózy a nasledujúcej liečby.

Vykonávanie tohto vyšetrenia prebieha bez nutnosti sedácie, pričom pacient je umiestnený v bočnej polohe. Aby sme získali čo najjasnejší obraz, je nevyhnutné lokálne oholiť časť srsti na pravom boku pacienta, čo zabezpečí optimálny kontakt ultrazvukového snímača s kožou. Samotná procedúra trvá približne 30 minút, počas ktorých je pacient starostlivo monitorovaný. Následne sú všetky získané údaje porovnané s referenčnými hodnotami, čo nám umožní poskytnúť presnú diagnózu a odporúčania pre ďalšiu starostlivosť o pacienta.

ECHO

Kardiológia

RTG vyšetrenie srdca

Rentgen hrudníka je kľúčovým nástrojom v kardiologii. Táto zobrazovacia technika nám umožňuje presne posúdiť veľkosť a tvar srdca a pľúc. Môže odhaliť príznaky srdcovej choroby, vrátane zväčšeného srdca, nahromadenia tekutiny v pľúcach alebo abnormalít v priedušnici. Zároveň vieme skontrolovať metastázy v pľúcach (od 2-3mm).

U srdca stanvujeme tzv. VHS index, ktorý nám pomáha posúdiť zväčšenie srdca v prípade rôznych kardiálnych problémov.

Kardiológia - rtg diagnostika

Kardiológia

Postup objednania

Referovaní pacienti

Klinika víta pacientov, ktorí boli odkázaní z iných lekárskych zariadení. Ak bol pacient predtým vyšetrený iným odborníkom a potrebuje ďalšie sledovanie alebo špecializovanú liečbu, tento bod garantuje, že klinika má kapacity a expertízu na poskytnutie potrebnej starostlivosti.

Objednanie sa

Aby sa zabezpečilo, že každý pacient dostane potrebnú pozornosť a čas, je dôležité objednať sa vopred. Telefonické alebo osobné objednávanie umožňuje klinike efektívne plánovať čas a zabezpečiť, že každý pacient dostane kvalitnú starostlivosť, ktorú potrebuje.

Najbližšie termíny

Momentálne je možné sa objednať kedykoľvek, vyšetrenie je možné po telefonickej alebo online objednávke. Stačí ak nám vyplníte online objednávkový formulár na našek kontaktnej stránke a my Vás budeme následne kontaktovať pre potvrdenie termínu.