Chirurgia

Preventívne zákroky

Kastrácie

 

Kastrácia je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstránia pohlavné žľazy (varlá u samcov a vaječníky, prípadne aj maternica u samíc) zvierat. Tu sú základné informácie o kastrácii psov, mačiek a hlodavcov:

Výhody kastrácie:

 • Pomáha znižovať populáciu neželaných zvierat.
 • Znižuje riziko zdravotných problémov.
 • Môže zlepšiť správanie zvieraťa.
 • Môže predlžiť život zvieraťa.

Nevýhody kastrácie:

 • Ako každá chirurgia, aj kastrácia nesie riziko komplikácií (hoci sú vzácne).
 • Niekedy môže kastrácia zvýšiť riziko iných zdravotných problémov.
 • Kastrované zvieratá môžu byť náchylné k priberaniu na váhe.
Kastrácie psov a mačiek

Príprava na kastráciu

Psy a mačky by mali byť nalačno aspoň 8-12 hodín pred zákrokom (aby sa predišlo vracaniu počas anestézie). Vodu stačí zobrať 1-2 hodiny pred zákrokom (toto neplatí ak je veľmi teplo).

Hlodavce nesmú nikdy hladovať pred operáciou!

V prípade psíkov je dôležité predtým ako k nám pôjdete Vášho miláčika vyvenčiť!

Aj chcete poradiť ohľadne vhodného veku pre to ktoré zvieratko, neváhajte nás kontaktovať. Radi Vám poradíme.

Priebeh kastrácie

Po príchode na kliniku si najprv zvieratko vyšetríme (hlavne kardiovaskulárny systém), zistíme, či skutočne je pacient nalačno, ak ide o staršie zviera, vždy doporučujeme aj vyšetrenie krvi pred anestézou.

Následne sa zvieratko seduje,.Sme radi ak si počká v čakárni s majiteľom, kým nezaspí (predsa len s Vami sa bude cítiť bezpečnejšie), a potom si ho už preberieme. Dostane kanylu do nohy, lieky od bolesti, anestézu, oholíme bruško alebo semeníky, podľa pohlavia, a ide na operáciu.

U samcov sa odstraňujú semenníky a u samíc maternica s vaječníkmi.

Pooperačná starostlivosť

Po operácii by zvieratko by malo ostať v kľudnom prostredí, aby sa mohlo zotaviť. Nie je vhodné, aby skákalo na postele, gauče…, aby chodilo po schodoch, aportovalo, alebo nebodaj išlo na cvičisko.

Je potrebné monitorovať, či si zviera neolízuje alebo neškriabe rany. Kvôli tomu samice u nás dostávajú pooperačné košieľky, a samci límce.

Na prvé dni po operácii dávame lieky proti bolesti, a vo veľmi výnimočných a odôvodnených prípadoch antibiotiká. Väčinou dávame vstrebateľné stehy, aby sme zvieratko druhý raz nestresovali ich vyberaním.

Mäkká chirurgia - ilustračný obrázok

Chirurgia

Mäkká chirurgia

Naša veterinárna klinika  poskytuje širokú škálu služieb v oblasti mäkkej chirugie pre vašich domácich miláčikov. Patrí sem napríklad chirurgia tráviaceho traktu, chirurgia močového systému a operácie spojené s reprodukčnými problémami.

Naši veterinárni chirurgovia majú dlhoročné skúsenosti s rôznymi typmi operácií. Disponujeme moderným vybavením a sledujeme najnovšie postupy, aby sme zabezpečili najlepšiu starostlivosť pre vašich zvieracích priateľov.

Chirurgia

RTG diagnostika

Na našej veterinárnej klinike rozumieme tomu, aké je dôležité správne kŕmenie vašich zvieratok. Nielenže správna výživa zabezpečuje fyzické zdravie vášho miláčika, ale tiež podporuje jeho duševné blaho a celkovú pohodu.

V snahe pomôcť majiteľom zvierat ponúkame profesionálnu poradenskú službu ohľadom výživy. A či už ide o špecifické nutričné potreby alebo základné rady pre každodennú výživu, náš tím je tu, aby vám poskytol odpovede a odporúčania.

Jednou z našich hlavných výhod je široká paleta krmív rôznych značiek. Máme tiež predpisové diéty pre zvieratá s konkrétnymi zdravotnými problémami. A pokiaľ u nás nenájdete presne to, čo potrebujete, ponúkame možnosť objednávky krmiva s garantovaným doručením do 24 hodín.

Taktiež sme hrdými partnermi Reico, čo znamená, že u nás majú majitelia zvierat možnosť zaregistrovať sa do Reico portálu. Týmto spôsobom si môžete pohodlne objednávať kvalitné krmivo priamo k vám domov.

Správne kŕmenie zvieraťa je kľúčovým krokom k jeho zdravému a šťastnému životu. A my, ako váš partner v starostlivosti o zvieratá, sme tu, aby sme vám v tomto procese pomohli.

RTG

Chirurgia

Ortopédia

Naša klinika disponuje modernými diagnostickými prístrojmi a odborným tímom pre identifikáciu a liečbu ortopedických problémov. Spolupracujeme s klinikou Vetaxs v Trenčíne pri chirurgických riešeniach. Zameriavame sa na bezbolestný život zvierat, ponúkame inovatívne liečebné metódy vrátane biologickej liečby na zmiernenie bolesti, najmä u starších zvierat s artrózami.

Súčasťou našich služieb je aj poradenstvo v oblasti chondroprotektív – doplnkov a liečebných metód pre podporu zdravých kĺbov a chrupaviek. Naším cieľom je zabezpečiť, aby sa vaše zvieratá mohli pohybovať bez bolesti a s ľahkosťou.

Ortopedické problémy psov
 • Osteoartritída (OA, zápal kĺbu): Degeneratávne ochorenie kĺbov. Postihuje staršie psy, ale môže sa objaviť aj u mladších psov s traumami alebo genetickými predispozíciami.
 • Dysplázia bedrového kĺbu (HD): Genetické ochorenie, ktoré postihuje väčšie plemená psov. Spôsobuje bolesť a stuhnutosť v oblasti bedrového kĺbu, čo môže viesť ku krívaniu.
 • Ruptúra predného skríženého väzu (CCL): Jedno z najčastejších zranení kolena u psov. Pes môže náhle krívať a môže byť bolestivý na dotyk v oblasti kolenného kĺbu, koleno býva nestabilné, opuchnuté, čo si vyžaduje často chirurgický zákrok.
 • Luxácia pately (vyskakovanie jabĺčka): Typické ortopedické ochorenie malých plemien, u ktorých dochádza k vyskočeniu jabĺčka počas chôdze z kladky, v ktorej sa pohybuje. Môže spôsobiť bolesť a chôdzu so zdvihnutou nohou a vyžadovať chirurgickú korekciu.
 • Poranenie mäkkých tkanív (napr. natiahnutie svalu alebo väzov): Vyskytuje sa často po nadmernom cvičení alebo nárazoch. Pes môže krívať náhle a dočasne, a postupne sa to zlepšuje s odpočinkom.
 • Zlomeniny kostí: Sú dôsledkom úrazu, napr. pádu alebo zrážky s autom. Zvyčajne sú sprevádzané výraznou bolesťou a zmenou tvaru postihnutéj končatiny.
  • Panosteitída (zápal okostice): Vyskytuje sa hlavne u rýchlo rastúcich veľkých plemien. Postihuje väčšinou predné končatiny a je charakterizovaná bolesťou a horúčkou.
  • Infekcie alebo zápaly: Môžu postihnúť kosti, kĺby alebo mäkké tkanivo. Môže byť sprevádzané horúčkou a opuchom postihnutého miesta.
  • Cizie teleso (napr. tŕň v tlapke): Môže spôsobiť dočasné krívanie, kým nie je odstránené.
  • Nádory a rakovina kostí: Môžu byť bolestivé a spôsobovať krívanie. Dôležité je ich čo najskôr diagnostikovať a liečiť.
  Ortopedické problémy mačiek

  U mačiek mávame v podstate tie isté ortopedické ochorenia u psov, ale samozrejme s inou frekvenciou výskytu. Čo je ale jedinečné pre mačky je častý výskyt flegmón ako príčiny krívania.

  Flegmóna je hnisavý zápal spojivových tkanív a je bežnou príčinou krívania u mačiek, hlavne keď sú vystavené bojom s inými mačkami.

  Príčiny: Uhryznutie alebo škrabance od iných mačiek, prípadne cudzie teleso pod kožou.

  Symptómy: Častý je opuch a začervenanie, bolesť na dotyk, krívanie, horúčka. Možný je hnisavý výtok z postihnutej oblasti.

  Liečba: Ak mačka prejavuje príznaky flegmóny, je dôležité vyhľadať veterinárnu starostlivosť. Mačka potrebuje antibiotiká, protizápalové lieky. V niektorých prípadoch je nevyhnutná chirurgická drenáž a následná lokálna starostlivosť o postihnutú oblasť.

  Ortopedické problémy hlodavcov

  Hlodavce môžu trpieť radom ortopedických problémov, hoci mnohé z nich sú menej časté v porovnaní s väčšími zvieratami. Najčastejšie sú:

   

  • Zlomeniny: Tieto môžu byť v dôsledku pádu, nešikovného manipulovania s hlodavcom alebo keď sa zvieratko niekde zasekne. Hlodavce sú ľahké, takže aj mierne zranenia môžu viesť k zlomeninám.
  • Poranenia chvostu: U niektorých hlodavcov, ako sú potkany, môže dôjsť k poraneniu chvostu, či už v dôsledku zlomeniny alebo nešetrnej fixácie.
  • Podvrtnutia a natiahnutia: Keďže mnohí hlodavci sú aktívni a rýchli, môžu si ľahko podvrtnúť alebo natiahnuť sval.
  • Artritída: Starší hlodavci môžu trpieť degeneratívnymi zmenami kĺbov podobne ako iné zvieratá.
  • Abscesy v dôsledku uhryznutia: Konflikty medzi hlodavcami môžu viesť k uhryznutiam, ktoré môžu nakoniec viesť k hnisavým zápalom.
  • Deformity tlapiek: Pri niektorých druhoch hlodavcov, najmä u morčiat, môže v dôsledku nesprávneho stravovania alebo genetickej predispozície dôjsť k deformitám tlapiek.
  • Problémy s rezacími zubmi: Hoci to nie je priamo ortopedický problém, nepravidelný rast rezacích zubov môže ovplyvniť spôsob, akým hlodavec žuje a môže spôsobiť bolesť a nepohodlie.
  RTG diagnostika - rtg snímky
  Endoskopia psa

  Chirurgia

  Endoskopia

  Endoskopia u zvierat: Endoskopia je minimálne invazívna diagnostická metóda, ktorá umožňuje lekárom nahliadnuť do vnútorných štruktúr zvieraťa bez potreby rozsiahlej chirurgie. Vďaka použitiu tenkého, pružného nástroja nazývaného endoskop s malou kamerou na konci, môžu veterinári vizualizovať rôzne časti tela zvieraťa v reálnom čase a s vysokým rozlíšením. Táto technika je mimoriadne užitočná v diagnostike, ale aj pri niektorých terapeutických zákrokoch.

  Endoskopia nosa a dýchacieho aparátu umožňuje presne skúmať nosné priechody a dýchací systém. Je neoceniteľná pri identifikácii zápalov, nádorov alebo cudzích telies. Okrem diagnostiky sa používa pri odberu vzoriek na biopsiu a pri odstraňovaní cudzích telies z nosa alebo uší, ktoré môžu spôsobovať zvieratám ťažkosti.

  Chirurgia

  Traumatológia

  Prvá pomoc

  Na našej klinike sme vybavení na poskytnutie komplexnej starostlivosti v oblasti traumatológie pre vašich miláčikov. Traumatologické prípady môžu byť dôsledkom nehôd, pádov, zrážok s automobilmi alebo iných neočakávaných udalostí, ktoré môžu spôsobiť poranenie zvieraťa. 

  Služby v traumatológii

  Naša klinika ponúka širokú škálu liečebných metód pre traumatologické prípady. Od konzervatívnej liečby, cez stabnilizáciu pacientov až po chirurgické zákroky. Sme vždy pripravení poskytnúť najlepšiu možnú starostlivosť, aby sa vaše zviera čo najskôr vrátilo k normálnemu životu.