Preventívna medicína

Prvýkrát u nás?

Vstupné vyšetrenie

 

Ak ste sa nedávno stali majiteľom domáceho maznáčika alebo máte záujem o komplexné zdravotné vyšetrenie vášho zvieratka, naša klinika je tu pre vás. Vstupné vyšetrenie je základným krokom k zaisteniu dlhodobého zdravia a pohody vášho zvieratka.

U nás sa na vstupné ani základné klinické vyšetrenie nemusíte objednávať, stačí ak prídete cez ordinačné hodiny počas pracovného týždňa. Ak ale uprednostňujete objedanie sa na presný čas, je to možné.

Labrador a morské prasiatko - ilustračný obrázok

Čo môžete očakávať

Ako prebieha vstupné vyšetrenie

Priebeh vstupného vyšetrenia

 • Fyzická kontrola: Najprv začneme fyzickou kontrolou vášho zvieratka od hlavy až po chvost, aby sme sa uistili, že je v dobrej kondícii.
 • Anamnéza: Budeme sa vás pýtať na základné informácie o zvieratku, jeho históriu, stravovacie návyky, predchádzajúce očkovania, či prípadné zdravotné problémy.
 • Doplnkové testy: V prípade potreby môžeme vykonať krvné testy, rentgen, ultrazvuk alebo iné diagnostické postupy po dôkladnom zvážení a konzultácii s Vami.

Konzultácia pre nových majiteľov

 • Ak ste novým majiteľom, poradíme vám vo všetkých aspektoch starostlivosti o zvieratko: od stravovania, cez prevenciu, až po správne zaobchádzanie a tréning.
 • Poskytneme vám základné informácie o správnej výžive, očkovaní, parazitárnej prevencii a mnoho ďalšieho.

Čo si so sebou priniesť

 • Doklady o zvieratku: Ak máte akékoľvek zdravotné záznamy alebo doklady o predchádzajúcich očkovaniach, určite ich prineste. V prípade ak k nám idete s novým psíkom alebo ste u nás prvýkrát, tak treba aj občiansky preukaz (kvôli registrácii zvieratka do Centrálneho registra spoločenských zvierat).
 • Otázky: Pripravte si akékoľvek otázky, ktoré by ste chceli prediskutovať s naším tímom. Zo skúseností vieme, že nielen zvieratko, ale aj nový majiteľ je u veterinára často v strese, a tak aby ste na niečo nezabudli, kľudne si otázky napíšte a potom ich spolu preberieme.

Doporučenia pre majiteľov

 • Príchod nalačno: V prípade, že vaše zvieratko bude potrebovať chirurgický zákrok alebo vyšetrenia, ktoré vyžadujú lačno, je dobré prísť s lačným zvieratkom. O konkrétnych potrebách vás budeme vždy vopred informovať.
 • Kludný prístup: Ak je váš maznáčik nervózny alebo sa ľahko stresuje, môžete prísť o niečo skôr, aby sa zvieratko mohlo aklimatizovať na nové prostredie.

REICO Partner

Výživové poradenstvo

Na našej veterinárnej klinike rozumieme tomu, aké je dôležité správne kŕmenie vašich zvieratok. Nielenže správna výživa zabezpečuje fyzické zdravie vášho miláčika, ale tiež podporuje jeho duševné blaho a celkovú pohodu.

V snahe pomôcť majiteľom zvierat ponúkame profesionálnu poradenskú službu ohľadom výživy. A či už ide o špecifické nutričné potreby alebo základné rady pre každodennú výživu, náš tím je tu, aby vám poskytol odpovede a odporúčania.

Jednou z našich hlavných výhod je široká paleta krmív rôznych značiek. Máme tiež predpisové diéty pre zvieratá s konkrétnymi zdravotnými problémami. A pokiaľ u nás nenájdete presne to, čo potrebujete, ponúkame možnosť objednávky krmiva s garantovaným doručením do 24 hodín.

Taktiež sme hrdými partnermi Reico, čo znamená, že u nás majú majitelia zvierat možnosť zaregistrovať sa do Reico portálu. Týmto spôsobom si môžete pohodlne objednávať kvalitné krmivo priamo k vám domov.

Správne kŕmenie zvieraťa je kľúčovým krokom k jeho zdravému a šťastnému životu. A my, ako váš partner v starostlivosti o zvieratá, sme tu, aby sme vám v tomto procese pomohli.

Reico

Očkovanie - ilustračný obrázok

Preventívna medicína

Vakcinácie zvierat

Vakcinácia je kľúčová pre prevenciu vážnych ochorení u domácich zvierat a zabezpečuje ich dlhý, zdravý život. Okrem ochrany jednotlivých zvierat prispieva aj k spoločnej imunite. Naša klinika ponúka komplexné očkovacie programy, pričom Vám odporučíme najlepšie vakcíny pre vaše zviera, aby zabezpečili jeho ochranu. Cieľom je prispieť k zdravšej budúcnosti pre všetky domáce zvieratá.

Vakcinácia psov

Prvé očkovanie začína u šteniat už vo veku 6 až 8 týždňov. Potom nasledujú ďalšie dávky v intervaloch 3 až 4 týždne, až do veku 16 týždňov. Je to kľúčové, pretože mladé šteniatka sú mimoriadne citlivé na infekcie a nemajú ešte plne vyvinutý imunitný systém.

Vakcinačné schémy sa môžu líšiť v závislosti od konkrétnej vakcíny, regiónu a životného štýlu psa. Po prvom roku života sa zvyčajne odporúča ročná revakcinácia. Mnoho vakcín proti bežným chorobám je potrebné podať každoročne, ale niektoré vakcíny sa revakcinujú v dlhších intervaloch, podľa doporučenia výrobcu.

U šteniatok sa snažíme vakcinovať infekčné ochorenia oddelene od besnoty, nakoľko čím viac je ochorení v jednej vakcíne, tým slabšia je imunitná odpoveď voči jednotlivým ochoreniam. Radi Vám poradíme vhodnú vakcinačnú schému práve pre Vášho miláčika.

 

Najčastejšie vakcinované ochorenia u psov
 • parvovírus – vysoko nákazlivé ochorenie vyskytujúce sa najčastejšie u šteniatok pred ukončením očkovacieho cyklu. Prejavy: profúzna hnačka (často s krvou), zvracanie,  letargiou, anorexiou, horúčkou, alebo až úhynom.
 • psinka – vírusovné ochorenie postihujúce dýchací, gastrointestinálny a nervový systém psa. Príznaky:  kýchanie, kašeľ, hnačka, zvracanie, letargia, záchvaty a iné neurologické príznaky.
 • adenovírus – spôsobuje zápal pečene alebo respiračné problémy. Príznaky: horúčka, anorexia, letargia, žltačka, krvácanie…
 • besnota – vírusové ochorenie centrálneho nervového systému, je smrteľné pre všetky teplokrvné zvieratá vrátane ľudí. Príznaky: zmeny v správaní, (agresivita / letargia), nadmerné slintanie, problémy s prehĺtaním, paralýza a smrť. Očkovanie je povinné.
 • parainfluenza – je respiračné ochorenie (súčasť tzv. kotercového kašla). Príznaky:  suchý kašel, zvracanie, rhinorea (výtok z nosa), zvýšená teplota…
 • Bordetella bronchiseptica –
  baktériálne respiračné ochorenie (súčasť tzv. kotercového kašla). Príznaky: silný, suchý kašeľ, zvracanie po kašľaní, strata chuti do jedla.
Vakcinácia mačiek

Mačiatka sa začínajú očkovať už od 6. do 9. týždňa života. Následne sa podávajú revakcinácie každé 3-4 týždne až do dosiahnutia 16 týždňov. Toto je veľmi dôležité, keďže mačiatka sú veľmi náchylné na rôzne infekcie a ich obranyschopnosť ešte nie je plne rozvinutá. Následne sa pokračuje v ročných intervaloch.

Nakoľko až 70% mačiek v populácii má rôzne latentné infekcie po celý život, vakcinácia je veľmi dôležitá pre kontrolovanie klinických príznakov.

U mačiek sa najčastejšie vakcinujú nasledovné ochorenia: panleukopénia (mačací mor), kalicivírus a herpesvírus (mačacia chrípka), leukémia mačiek (FeLV) a besnota. Tá posledná je jediná povinná.

Najčastejšie vakcinované ochorenia u mačiek
 • panleukopénia mačiek (mačací mor) – vysoko nákazlivé vírusové ochorenie postihujúce krvné bunky mačiek. Príznaky: vysoká horúčka, letargia, strata chuti do jedla, vracanie a akútna vodnatá hnačka.
 • kalicivírus – respiračný vírus mačiek, ktorý môže tiež spôsobiť orálne vredy a zápaly ďasien (gingivitis). Príznaky: kýchanie, výtok z nosa, prskanie, vredy v ústach a zápal priedušiek.
 • herpesvírus (mačacia rhinotracheitída) – respiračný vírus spôsobujúci zápal horných dýchacích ciest. Príznaky: kýchanie, výtok z nosa, zápal spojiviek a v niektorých prípadoch výtok z očí.
 • leukémia mačiek (FeLV) – retrovírus , ktorý môže spôsobiť rôzne druhy rakoviny a iné imunitné problémy. Príznaky: strata chuti do jedla, letargia, bledé alebo žlté sliznice, nevysvetlené chudnutie a opakované infekcie.
 • besnota – smrteľné vírusové ochorenie postihujúce centrálny nervový systém. Príznaky: zmeny v správaní, agresivita, poruchy pri prehĺtaní, nadmerné slinenie a v pokročilých štádiách paralýza a smrť.
Vakcinácia králikov

Králiky by mali byť prvýkrát očkované vo veku okolo 5 týždňov a potom pravidelne každý rok. V niektorých oblastiach alebo pri vyššom riziku výskytu môže byť potrebné očkovanie častejšie.

Správna vakcinácia môže chrániť králiky pred niektorými vážnymi chorobami. A to nielen jednotlivé zvieratá, ale tiež pomáha znižovať šírenie chorôb v populácii. A dlhodobom horizonte môže znižovať veterinárne náklady tým, že zabraňuje nákladným liečebným postupom spojeným s týmito chorobami hlavne ak máte králikov viac.

Ochorenia, ktoré vakcinujeme u králikov
 • vírusová hemoragická choroba (králičí mor) – akútne, vysoko nákazlivé ochorenie, ktorý je väčšinou smrteľné. Príznaky: zvýšená telesná teplota, letargia, dýchavičnosť a vnútorné krvácanie. Mnoho králikov zomrie bez predchádzajúcich príznakov.
 • myxomatóza – vírusové ochorenie prenášané hmyzom, ktoré môže byť pre králiky smrteľné. Príznaky: zápal a opuchy okolo očí, uší, nosa a genitálií, horúčka a letargia.

Cestovanie so zvieratami

Čipovanie, pasy

Čipovanie

Čipovanie je bezbolestný a rýchly spôsob, ako trvale a nezameniteľne označiť psa alebo mačku. Malý mikročip, ktorý je vložený pod kožu zvieraťa, obsahuje jedinečné číslo, ktoré môže byť naskenované a pod ktorým sú v databáze (Centrálny register spoločenských zvierat) uložené kontaktné údaje majiteľa. Toto čipovanie zabezpečuje rýchly návrat zatúlaného alebo strateného zvieraťa k jeho majiteľovi.

Čipovanie je u nás povinné pre všetky psy staršie ako 12 týždňov alebo ešte pred prvou zmenou majiteľa. Pri registrácii je potrebné doložiť občiansky preukaz osoby, na ktorú bude zvieratko registrované. 

Pet pas

Pet pas pre zviera je oficiálny dokument, ktorý potvrdzuje identitu a zdravotný stav zvieraťa, najmä pokiaľ ide o očkovania. Je nevyhnutný pre cestovanie so zvieraťom vrámci EÚ a dokladuje, že zviera spĺňa všetky zdravotné a veterinárne požiadavky cieľovej krajiny.

Pet pas vystavujeme na požiadanie na počkanie. Treba prísť aj so zvieratkom a jeho očkovacím preukazom.

Ak cestujete mimo EÚ treba si vždy s dostatočným časovým predstihom na konzuláte danej krajiny zistiť aké ďalšie dokumenty / testy pre zvieratko budete potrebovať. 

Cestovanie so zvieratami

Aby bol výlet alebo cestovanie so zvieraťom čo najhladšie, je dôležité mať správne dokumenty, očkovania a prípravu. Naša klinika poskytuje majiteľom zvierat komplexné informácie a služby súvisiace s cestovaním, vrátane zdravotných kontrol, certifikátov a odporúčaní pre cestovanie, aby zabezpečila pohodlnú a bezpečnú cestu pre vaše zvieratko.

Dôležité prísť včas, treba si uvedomiť, že napríklad so psíkom môžete po prvej vakcinácii cestovať až po 21 dňoch, ak potrebujete aj doklad o protilátkach na besnotu, tak táto lehota sa predlžuje. 

Podrobnejšie informácie nájdete napr. na stránke Your Europe.

Antiparazitiká

Vonkajšie a vnútorné parazity

Ošetrenie zvierat proti parazitom je dôležité pre ich zdravie a tiež pre zdravie ľudí v domácnosti, najmä tam, kde sú deti, tehotné ženy, starší alebo chorí ľudia. Narozdiel od chorôb, proti ktorým sa očkuje, parazity väčšinou nie sú druhovo špecifické (čiže aj človek sa môže nakaziť od psa alebo mačky). Poradíme Vám najlepší plán ošetrenia a preventívne opatrenia pre vaše zviera, zohľadňujúc jeho zdravotný stav, vek a prostredie.

Vnútorné parazity

Vnútorní paraziti, ako sú červy (napr. škrkavky, tasemnice, bičíkovce), môžu postihnúť rôzne časti tela zvieraťa, najčastejšie však tráviaci systém. Infestácia môže spôsobiť stratu chuti do jedla, chudnutie, hnačku alebo iné tráviace problémy.

 • Formy liekov: Antiparazitiká sú dostupné vo forme tabletiek, pasty alebo granúl, ktoré sa pridávajú do krmiva.
 • Intervaly ošetrenia: Mladé zvieratá by mali byť ošetrené vo veku 2, 4, 6, 8 a 12 týždňov, potom vo veku 4 a 6 mesiacov a následne každých 3 až 6 mesiacov v dospelosti. Intervaly sa môžu líšiť v závislosti od konkrétnej oblasti a rizika expozície.
Vonkajšie parazity

Vonkajší paraziti, ako sú blchy, kliešte a roztoče, môžu spôsobiť svrbenie, alergické reakcie a niekedy aj prenášať vážne choroby.

 • Formy liekov: Existuje mnoho foriem liekov proti vonkajším parazitom vrátane “spot-on” kvapiek, ktoré sa aplikujú priamo na kožu, sprejov, šampónov, obojkov alebo aj perorálnych tabletiek.
 • Intervaly ošetrenia: Frekvencia ošetrenia závisí od použitého produktu a stupňa infestácie, ale mnohé lieky sú navrhnuté na mesačnú aplikáciu. V oblastiach s vysokým výskytom parazitov je dôležité dbať na pravidelnú ochranu počas celého roka.
Antiparazitárna liečba - ilustračný obrázok