Interná medicína

Základná diagnostika

Klinické vyšetrenie

Anamnéza – Pred samotným klinickým vyšetrením je dôležité získať podrobnú anamnézu. Zisťujeme otázky týkajúce sa zdravotného stavu zvieraťa, ako sú prejavy choroby, trvanie príznakov, možné poranenia alebo zmeny v správaní. Získavame informácie o stravovacích návykoch, aktívnosti, minulých chorobách, očkovaní, parazitárnych ochoreniach a liekoch, ktoré zviera užíva.

Všeobené klinické vyšetrenie – Začíname vizuálnym posúdením zvieraťa, aby sme zistili jeho celkový vzhľad, správanie a pohyblivosť. Meria sa teplota, frekvenciu dýchania a tepov. Vyšetrujeme oči, uši, ústa a zuby. Koža a srst hodnotíme na prítomnosť vyrážok, vypadávania srsti, parazitov… Lymfatické uzliny sa palpujú, aby sa zistilo, či nie sú zväčšené.

Detailné vyšetrenie – V prípade potreby sa môžu vykonávať ďslšie úkony, ako je palpácia brucha, auskultácia srdca a pľúc, alebo doporučíme laboratórne testy a iné diagnostické postupy.

Kríženec psa a mačka - ilustračný obrázok

Špeciálne vyšetrenie

Laboratórna diagnostika

Hematológia

V rámci hematologického vyšetrenia analyzujeme krvné vzorky pacientov s cieľom zistiť počty a stav krvných buniek. Pomáha nám identifikovať rôzne poruchy, ako sú anémie, infekcie alebo zápalové stavy. Určuje tiež hodnoty bielych a červených krviniek a krvných doštičiek.

Biochémia

Biochemické testy sú zamerané na hodnotenie funkcií rôznych orgánov. Napríklad, cez analýzu krvnej plazmy môžeme hodnotiť funkciu obličiek, pečene, svalov a pankreasu. Tiež nám poskytuje informácie o metabolizme a elektrolytoch.

Vyšetrenie moču

Vyšetrenie moču nám umožňuje posúdiť funkciu obličiek a močového systému. Môže odhaliť signály o diabetese, infekciách močových ciest alebo prítomnosti močových kameňov.

Parazitológia

Pomocou týchto testov identifikujeme prítomnosť vnútorných a vonkajších parazitov. Pomáha nám to v diagnostike ochorení spôsobených hlístami, kliešťami, blchami a inými parazitmi. Vnútorné parazity vyšetrujeme z trusu (zmesná 3-dňová vzorka!) a vonkajšie parazity mikroskopicky z kože.

Analýza hormónov

Stanovujeme hladinu progesterónu, pre lepšie odhadnutie doby krytia feniek, hormóny štítnej žlazy, vieme otestovať kortizol, špecifickú amylázu u psov a mačiek (pre vylúčenie pankreatitídy), robíme špecifické krvné testy na ochorenie srdca u psov a mačiek …

Mikroskopia

Tieto testy sú zamerané na detekciu baktérií, vírusov a iných mikroorganizmov. Umožňujú nám presne identifikovať patogény a stanoviť citlivosť na antibiotiká, čo je kľúčové pre správnu liečbu. Sem patrí aj cytológia. Viď ďalej.

Tenkoihlová aspiračná biopsia

Cytológia

Tenkoihlová aspiračná biopsia (FNAB) je jednoduchý a málo invazívny diagnostický nástroj, ktorý často používame na získavanie vzoriek z tkanív alebo orgánov u zvierat. Táto metóda je rýchla, relatívne bezbolestná a často nám pomáha získať základné informácie o povahe nádoru alebo zápalu.

FNAB je obzvlášť užitočná pri vyšetrení podkožných uzlín, nádorov, zväčšených lymfatických uzlín alebo iných patologických zmien v rôznych častiach tela. Pomocou tejto metódy môžeme rýchlo určiť, či je nádor benígny alebo malígny, či ide o infekciu, zápal alebo iné patologické stavy.

Priebeh FNAB je veľmi podobný vakcinácii. Väčšinou sa vykonáva bez anestézie. Vzorka je potom nanášaná na podložné sklíčko, nafarbená špeciálnym farbivom a mikroskopicky vyšetrená.

Výhody a nevýhody: Hlavnými výhodami FNAB sú rýchlosť, nízke náklady a minimalizácia stresu a nepohodlia pre zviera. Na druhej strane, výsledky môžu byť občas nejednoznačné (cca 5%) alebo neúplné, čo môže vyžadovať  biopsiu tkaniva a následné histologické vyšetrenie.

Záver: Tenkoihlová aspiračná biopsia je užitočným nástrojom pri diagnostike rôznych ochorení. Ak máte obavy o zdravie vášho miláčika, prekonzultujte s nami  možnosti vyšetrenia a o to, či je FNAB vhodná pre Vaše zvieratko.

FNAB

Sonografia - ilustračný obrázok

USG

Sonografia

Sonografické vyšetrenie (USG), často nazývané aj ultrasonografia alebo jednoducho “ultrazvuk”, je neinvazívny diagnostický nástroj, ktorý využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na vytvorenie obrazov vnútorných orgánov a štruktúr zvieraťa. Táto technika je obzvlášť užitočná vďaka svojej schopnosti poskytnúť podrobné zobrazenia vnútorných orgánov v reálnom čase.

Ultrazvuk sa bežne používa na vyšetrenie orgánov brucha, ako sú pečeň, obličky, slezina a močový mechúr, ako aj na vyšetrenie srdca, pľúc a rôznych svalov a kĺbov. Je to ideálny nástroj pre vyhodnotenie veľkosti, tvaru, polohy a štruktúry orgánov, prítomnosti nádorov, cyst, kameňov alebo iných abnormalít.

USG je cenným nástrojom v diagnostike a monitorovaní rôznych zdravotných stavov u zvierat. Ak máte akékoľvek otázky alebo obavy týkajúce sa zdravia vášho domáceho maznáčika, kľudne sa na nám ozvite.

Priebeh vyšetrenia

Zviera je umiestnené na stôl, často na boku, a postihnutá oblasť je oholená a ošetrená kontaktným gélom, ktorý umožňuje lepšiu transmisiu zvukových vĺn. Sonda ultrazvuku je potom umiestnená na kožu a presúva sa po oblasti záujmu. Väčšinou je vyšetrenie bezbolestné a pohodlné pre zviera.

Príprava na vyšetrenie

Je dôležité, aby zviera prišlo na sonografické vyšetrenie nalačno, ideálne by nemalo jesť aspoň 8-12 hodín pred vyšetrením. Toto umožňuje lepšie zobrazenie orgánov brucha. Ak sa bude vyšetrenie týkať močového mechúra, je tiež žiaduce, aby zviera nepišalo niekoľko hodín pred vyšetrením, takže močový mechúr je dobre vyplnený a viditeľný.

Objednanie - USG

Keďže sonografické vyšetrenie môže trvať dlhšie, v závislosti od komplexnosti prípadu, je vždy dobré si vyšetrenie vopred objednať. Toto zabezpečí, že budeme mať dostatok času na dôkladné vyšetrenie a vyhodnotenie vášho zvieraťa.

 

Vyšetrenie kože

Dermatológia

Dermatológia je kľúčovou oblasťou veterinárnej medicíny, zaoberajúcou sa diagnózou a liečbou kožných ochorení u domácich miláčikov. Tieto ochorenia môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, vrátane alergií, parazitov, infekcií a genetických predispozícií. Príznaky kožných problémov sa môžu líšiť od mierneho podráždenia a svrbenia až po vážne infekcie a vypadávanie srsti. Naša klinika poskytuje komplexné služby v oblasti dermatológie, vrátane alergologických testov, biopsií a individuálne prispôsobenej liečby, zameranej na zlepšenie kvality života vašich zvieracích priateľov.

Dermatológia psov

Dermatologické vyšetrenie psa začína dôkladnou anamnézou, kde sa Vás budeme pýtať na históriu problému, výskyt svrbenia, stravovacie návyky a podobne. Nasleduje vizuálne vyšetrenie kože, srsti, uší a drápov. Môžu sa tiež odoberať vzorky kože na cytologické vyšetrenie, kultiváciu alebo biopsiu.

 

Najčastejšie kožné ochorenia:
 • Alergická dermatitída: Je reakciou na rôzne alergény ako sú peľ, potraviny, blchy alebo domáce chemikálie.
 • Parazitárne ochorenia: Blšie uhryzy, svrab alebo demodex sú spôsobené parazitmi na koži alebo v srsti.
 • Bakteriálne a kvasinkové infekcie: Zvyčajne sú sekundárnymi infekciami, ktoré môžu komplikovať iné kožné problémy.
 • Autoimunitné kožné ochorenia: Ako lupus alebo pemphigus, kedy imunitný systém napáda vlastné kožné bunky.
Dermatológia mačiek

Rovnako ako psy, aj mačky môžu trpieť množstvom kožných problémov. Kožné problémy môžu byť príznakom iných, vážnejších ochorení alebo môžu byť samostatnými ochoreniami.

Dermatologické yšetrenie začína zhromažďovaním informácií o histórii a symptómoch. Potom nasleduje vizuálne a fyzikálne vyšetrenie kože, srsti a uší. Rovnako ako u psov môže byť potrebné odoberať vzorky na ďalšie laboratórne testy.

 

Najčastejšie kožné ochorenia:
 • Alergická dermatitída: Mačky môžu byť alergické na potraviny, blchy, peľ a iné látky.
 • Feline akné: Zvyčajne sa objavuje na brade a môže byť spôsobené blokovanými mazovými žľazami.
 • Parazitárne ochorenia: Blšie, roztoče a iné parazity môžu spôsobiť svrbenie a kožné problémy.
 • Bakteriálne a kvasinkové infekcie: Tieto infekcie sú menej bežné u mačiek ako u psov, ale stále môžu vzniknúť, najmä pri poraneniach alebo ránach.
Dermatológia hlodavcov

Hlodavce, ako sú morčatá, králiky a myši, majú jedinečné kožné problémy, ktoré môžu byť spôsobené ich stravou, prostredím alebo genetikou.

Dermatologické vyšetrenie hlodavcov zahŕňa vizuálne a fyzikálne vyšetrenie, pričom sa môžu zobrať vzorky srsti alebo kože na laboratórne testy.

 

Najčastejšie kožné ochorenia:
 • Parazitárne ochorenia: Roztoče a svrab sú bežnými parazitmi u hlodavcov.
 • Podráždenie kože: Môže byť spôsobené nevhodným podstielkou alebo stravou.
 • Infekcie: Hlodavce môžu byť náchylné na bakteriálne alebo kvasinkové infekcie, najmä ak sú v stresujúcom prostredí.
 • Zranenia: Medzi hlodavcami v skupine môžu vzniknúť bitky, čo môže viesť k ránam a následným infekciám.
Dermatológia - ilustračný obrázok
Hospitalizácia pacientov - ilustračný obrázok

KRITICKí PACIENTI

Hospitalizácia

Hospitalizácia psov  zahŕňa infúznu terapiu a stabilizáciu počas ordinačných hodín, čo je dôležité pre psy potrebujúce neustále monitorovanie alebo špeciálnu starostlivosť. 

Hospitalizácia mačiek sa riadi podobnými zásadami ako u psov, pričom sa zameriava na infúznu terapiu a stabilizáciu. S ohľadom na ich citlivosť dbáme na to, aby mačky boli v tichom a pohodlnom prostredí. 

Aj hlodavce dostávajú rovnakú starostlivosť ako väčšie zvieratá. Poskytujeme infúznu terapiu a stabilizáciu aj pre tieto malé zvieratká, s dôrazom na ich bezpečnosť a pohodlie v našom zariadení.

Hoci sa zameriavame na dennú hospitalizáciu, výnimočne poskytujeme starostlivosť aj cez víkendy a v noci.