Psy

Kruhy - ilustračný obrázok

Alergická dermatitída u psov

Alergická dermatitída psov

Alergická dermatitída psov je v poslednej dobe jedno z najčastejšie diagnostikovaných ochorení u psov. Často sa stretávame s rôznymi kožnými infekciami, tzv. „hot spotmi“, alebo zápalmi vonkajších zvukovodov, či atopickou dermatitídou.

Na rozdiel od ľudí, ktorí mávajú najčastejšie príznaky horných dýchacích ciest ( ako napríklad senná nádcha, začervenalé oči, prípadne žihľavku), psy reagujú odlišne. Najčastejšie mávajú svrbivé celé telo, začervenalú kožu, niekedy až hyperpigmentáciu, lížu si stále packy, mávajú opakovane zápaly vonkajšieho zvukovodu, ale samozrejme, pri potravinových alergiách aj tráviace prejavy ako napríklad hnačku, plynatosť…

alergická dermatitída u psov
Začervenalé brucho pri alergii

Druhy alergie

Medzi najčastejšie príčiny alergickej dermatitídy u psov patria : alergia na blchy, potravinová alergia, kontaktná alergia, alergia na normálne baktérie a kvasinky kože. Často sa ako priťažujúca okolnosť pridružuje ochorenie štítnej žľazy.

Atopická dermatitída (atopia)

U atopickej dermatitídy je známa dedičná predispozícia k rozvoju klinických príznakov alergie po opakovanej expozícii inak neškodnej látky „alergénu“. Zvyčajné príznaky sú: celotelová svrbivosť, trenie sa o predmety, olizovanie si labiek, koža býva začervenalá, zhrubnutá, často pigmentovaná. Ďalším častým príznakom sú opakované kvasinkové / bakteriálne zápaly uší, prípadne iba jedného.

Aby ste sa popasovali s týmito všetkými príznakmi, musí byť terapeutický prístup k takémuto pacientovi veľmi dôkladný a systematický.

Inhalačné a kontaktné alergie

Alergény sú v tomto prípade podobné ako u ľudí napr. rôzne pele, stromy, buriny, roztoče, plesne, chemické látky… V tomto prípade je kľúčové odsledovať, kedy sa zvieratko začne škriabať. Ak je to sezónne, tak je viac pravdepodobný peľ, ak sú príznaky celoročné, tak skôr bude na vine prach alebo roztoče.

Alergická reakcia na stafylokoka bežne prítomného na koži

V tomto prípade imunitný systém prehnane reaguje na bežnú kožnú mikroflóru. Často je tento druh alergie kombinovaný s inými, ako napr. alergiou na blšie pokúsanie, prípadne a iným ochorením ako napr. hypothyreóza.

Alergia na blšie pokúsanie

Blchy sú bežné parazity u psa. Spôsobujú občasné škriabanie sa, ale ak je pes alergický na blchy, dokáže sa aj po jednej blche celý rozškriabať. Keď sa blcha kŕmi, vstrekne svoje sliny do kože psa. Tieto sliny obsahujú enzýmy, peptidy a aminokyseliny. Obsahujú tiež zlúčeniny podobné histamínu, ktoré spúšťajú imunitnú zápalovú reakciu u zvierat, ktoré sú na ne citlivé. Niektorí psi majú na ňu okamžitú precitlivenosť do 15 minút, zatiaľ čo iní majú oneskorenú reakciu, ktorá trvá 24-48 hodín. Psy s atopickou dermatitídou sú pravdepodobnejšie predisponované k rozvoju alergickej dermatitídy na blšie pokúsanie.

Potravinové alergie

Veľmi často sa stretávame s názorom, že pes nemôže mať potravinovú alergiu, pretože, celý život jedol to isté, a až teraz má zrazu kožné problémy.  Tento názor je však mylný, pretože u psa sa postupne môže vyvinúť alergia práve na tie potraviny, ktoré pravidelne jedával. Tak isto majitelia argumentujú tým, že ich pes žerie iba kvalitné a drahé krmivo. Alergia si ale nevyberá, kľudne môže byť zvieratko citlivé aj na zložku z prémiového krmiva. Samozrejme, je väčšia pravdepodobnosť alergie na menej kvalitné krmivá, kde sú často pridávané rôzne schutňujúce a konzervačné látky.

Diagnóza

Základom pri stanovení správnej diagnózy je dôkladné vyšetrenie psíka, či už klinické, ale laboratórne. Ako prvé sa vždy snažíme vylúčiť vonkajšie parazity, aplikáciou vhodných antiparazitík. Ak odstránenie parazitov nemalo žiaden účinok, pokračujeme v diagnostike. Základom pre vylúčenie potravinových alergií je ELIMINAČNÁ DIÉTA. Pre testovanie kvasinkových a bakteriálnych zápalov kože používane mikroskopické vyšetrenie a kultivácie v laboratóriu aj so stanovením citlivosti na konkrétne liečivá.

Ďalším spôsobom ako stanoviť diagnózu alergia, je alergický kožný test. Na oholené miesto na koži sa napichajú rôzne alergény a po určitom čase sa skontroluje, ktoré alergény vyvolali reakciu. Toto už je ale finančne náročnejší test.

A treba pre úplnosť spomenúť aj krvné testy, ktoré sú ale často preceňované hlavne s súvislosti s potravinovými alergiami. Tam stále eliminačná diéta má prvé miesto.

Terapia

Kúpanie psa počas terapie
Kúpanie psa počas terapie

Lokálna terapia pomocou šampónov

V súčasnosti máme na trhu viacero veľmi dobrých medikovaných šampónov na liečbu kožných ochorení (Malaseb, 4% chlorexidínový šampón, Allermyl…). Pravidelné kúpanie nám v tomto prípade znižuje množstvo alergénov na pokožke zvieraťa, liečivé látky v šampónoch pomáhajú upokojiť podráždenú pokožku, pomáhajú aj v prípade bakteriálnych a kvasinkových infekcií, a tiež obnovujú tukový chrániaci film na koži.

U medikovaných šampónov je veľmi dôležitá ich správna aplikácia. Ak sme zvieratko dlho nekúpali, tak na prvýkrát ho namočte teplou vodou (nie horúcou ani studenou!), našampónujte, a opláchnite, a potom na druhýkrát už naneste šampón, ktorý necháte pôsobiť cca 10-15 min!!! Je to veľmi dôležité, aby účinné látky stihli na koži dostatočne pôsobiť. Pozor treba dávať na oči a uši, aby do nich nezatiekol šampón. U väčšiny šampónov je interval kúpania spočiatku každé 2 dni, a po skľudnení sa intervaly pomaly predlžujú. Správny šampón pre Vášho psíka Vám odporučí Váš veterinárny lekár na základe vyšetrenia.

Antibiotiká a protiplesňové lieky

Tieto dve skupiny látok sa používajú väčšinou na potlačenie sekundárnych infekcií. Vzhľadom na dĺžku liečby kožných ochorení, je vhodné pred nasadením terapie urobiť ster a kultivačné vyšetrenie kože so stanovením antibiogramu (čiže zistiť, na ktoré lieky nám daná infekcia reagovať bude, a na ktoré už je vyvinutá rezistencia). Liečba kožných infekcií trvá zvyčajne niekoľko týždňov (až 8-12 týždňov!). Vyžaduje preto trpezlivosť a dôslednosť majiteľa. Ak sa vysadí predčasne, často dôjde k návratu ochorenia a tvorbe rezistencie na daný druh lieku.

Antiparazitárna liečba

Táto je ako už bolo spomínané predtým kľúčová. Vždy nastupuje ako prvá. Väčšinou používame dlhodobopôsobiace preparáty v podobe tabliet, pipiet alebo obojkov. V súčasnosti je na trhu veľký výber.

Blcha a kliešť
Blcha a kliešť

Antihistaminiká a lieky potláčajúce prejavy ochorenia

Použiteľnosť antihistaminík u psov je podstatne nižšia ako u ľudí, ale vzhľadom na nízku cenu a málo nežiadúcich účinkov, sa dajú v miernejších prípadoch použiť. Najčastejšie ide o Dithiaden, Zyrtec, Zodac…

V súčasnosti máme k dispozíci modernejšie a veľmi účinné lieky na potláčanie svrbivosti a zápalu kože. Cytopoint je liek v injekčnej forme, ktorý sa podáva 1xmesačne a potláča ako svrbenie, tak zápal na koži. Druhý liek je Apoquel, v tabletovej forme a používa sa na dennej báze. Ich cena v porovnaní s antihistaminikami je ale neporovnateľne vyššia.

Výživové doplnky

Ako súčasť terapie kožných ochorení sa často spomínajú Omega-3 a Omega-6 nenasýtené mastné kyseliny. Ich účinok sa prejavuje pri dlhodobom používaní v tom, že tlmia zápalové reakcie kože, a celkovo zlepšujú jej stav. Tiež sa používajú aj pri zhoršenej kvalite srsti, alebo pri jej vypadávaní. Nemajú nežiadúce účinky a ako podporná terapia sú určite doporučiteľné. Vyrábajú sa vo forme olejov alebo kapslí.

Hypoalergénne diéty

Princíp vzniku alergie je, že zvieratko je určitú dobu vystavené alergénu, v tomto prípade v jedle, a teda liečba spočíva v podávaní takej stravy, ktoré pes predtým nikdy nejedol a nie je teda predpoklad vytvorenej precitlivenosti. Medzi najčastejšie alergény patria lepok, mlieko a mliečne výrobky, a tie druhy mäsa, ktoré dané zviera predtým jedlo. Keďže sme na Slovensku, kde je najväčšie zastúpenie kuracieho, bravčového a menej hovädzieho mäsa v našom jedálničku, tak je predpoklad, že práve tieto druhy mäsa budú najčastejšie spôsobovať problémy. Preto sa u nás do diét dáva jahňacina, kačacina, ryby, klokan, hmyz…

Ďalšou alternatívou, a treba povedať, že podstatne lepšou, je kŕmenie tzv. hydrolyzovanými diétami. V nich sú bielkoviny „rozbíjané“ na menšie kúsky, ktoré imunitný systém tela nevie zachytiť. Podľa veľkosti častíc (merané v Daltonoch) jednotlivých kúskov bielkovín, potom rozlišujeme tzv. hypoalergénne a analergénne diéty. Práve u tých druhých spomenutých, sú častice najmenšie, čiže práve tieto sa používajú primárne na eliminačné diéty.

Viac v článku o ELIMINAČNEJ DIÉTE

Imunosupresívne látky a kortikoidy

Lieky ako prednison, dexametason sa používajú na potláčanie zápalovej reakcie kože, a s ňou spojenej svrbivosti, ale keďže ich použitie so sebou nesie viacero nežiadúcich reakcií, ich použitie musí byť uvážlivé. Výhodou je ich nízka cena, ale obrovskou nevýhodou nežiadúce reakcie. (nadmerné pitie a močenie, priberanie na hmotnosti, vredy na tráviacom trakte, zníženie obranyschopnosti organizmu, cukrovka,  atď.). Väčšinou sa používajú, ak iné možnosti zlyhávajú.

Cyklosporín, tiež je veľmi účinný, ale rovnako nie bez vedľajších účinkov a v tomto prípade je aj podstatne vyššia cena.

Imunoterapia

V prípade, že presne viete, na čo je Vaše zvieratko alergické existuje možnosť vytvorenia hyposenzibilizačnej vakcíny na mieru, ktorá postupne behom niekoľkých mesiacov znižuje alergické reakcie na dané alergény. Treba ju pravidelne opakovať a cena takejto terapie sa rádovo ráta v desiatkach až stovkách €.

Kontrola prostredia

Krásne na alergiách je, že ak viete na čo je Vaše zvieratko citlivé a vyhnete sa tejto látke, tak máte v podstate zdravé zviera. Toto sa ale lepšie povie, ako urobí. Čo viete urobiť ľahko je odstrániť koberce, záclony, vysávať s vysávačom s výkonným Hepa-filtrom, použiť odvlhčovače vzduchu v prípade plesňových ochorení, často pomôže aj klimatizácia, ak má účinné filtre a nie sú otvorené okná.

Kontrola pridružených ochorení

Stav kože je výsledkom celkového zdravia jedinca. To platí u zvierat rovnako ako u ľudí. Veľmi častým problémom u kožných pacientov je ochorenie štítnej žľazy. Práve hypothyreóza má za následok zlú kvalitu kože a srsti, vrátane jej vypadávania, zmene pigmentácie, srsť môže byť mastná alebo naopak veľmi suchá…

Najbežnejším testom v tomto prípade je testovanie T4 alebo celkovej T4 (TT4). Keďže hladiny thyroxínu v krvi počas dňa kolíše, treba testy občas opakovať, prípadne ich rozšíriť o ďalšie, ktoré potvrdia / vyvrátia ochorenie štítnej žľazy. Nedostatočná činnosť štítnej žľazy sa potom rieši podávaním thyroxínu (hormónu štítnej žľazy v tabletkách).

Záver

Pre úspešnú liečbu a následnú kontrolu alergickej dermatitídy je veľmi dôležitá disciplinovanosť majiteľa a jeho dôslednosť. Liečba je väčšinou komplexná, dlhodobá a aj dosť nákladná. Ale pri správnom manažmente pacienta, tento prežíva krásny a plnohodnotný život.