Psy

Kruhy - ilustračný obrázok

Obezita u psov – 1.časť

Obezita u psov nie je len estetický problém , ale vážny zdravotný problém. Chudnutie je vždy ťažké pre každého, pre nás rovnako, ako pre nášho 4-nohého miláčika. V skutočnosti to ale až také ťažké nie je. Vyžaduje si to iba disciplinovanosť, odhodlanosť a asistenciu Vášho veterinárneho lekára.

Čo je to obezita?

Obezita znamená nadbytok bieleho tukového tkaniva v tele a je výsledkom nepomeru medzi príjmom a výdajom energie u daného jedinca. V súčasnosti približne jeden z troch pacientov prichádzajúcich na veterinárne ošetrenie môže byť považovaný za obézneho. Treba si uvedomiť, že už aj malá nadváha môže po dlhšom čase u Vášho psa vyústiť do vážnych zdravotných problémov. Nemusí ísť o dni alebo týždne, ale skôr mesiace až roky nadváhy, ale v tomto čase už nie je cesta späť. Preto je dôležité začať riešiť nadváhu v čase, keď je Váš pes „iba “obézny, ale inak úplne zdravý.

Zdravotné komplikácie obezity

Medzi najčastejšie zdravotné komplikácie obezity u psov patria:

 • Ochorenia srdca
 • Ortopedické problémy – artrózy, roztrhnuté skrížené väzy v kolenách, …
 • Hypertenzia – vysoký krvný tlak
 • Nádorové ochorenia
 • Cukrovka 2.typu
 • Znížená dĺžka života
 • Hypothyreóza …

A samozrejme ruka v ruke s týmito zdravotnými problémami idú zvýšené veterinárne náklady a znížená kvalita života psíka. Ako spoznám, že môj pes je obézny?

Príznaky obezity u psov

 • Postupné zvyšovanie hmotnosti
 • Brucho nie je klenuté, ale rovnobežné s hrudníkom, prípadne až ovísajúce brucho
 • Ak chytíte psa za hrudník, nedokážete pohmatom bez vyššieho tlaku vyhmatať rebrá
 • Znížená mobilita
 • Zvýšené zadýchanie sa po záťaži
 • Odmietanie pohybu až letargia
 • Zviera sa o seba nestará
 • Horšia tolerancia tepla…
Obezita u psov
Obézny zlatý retriever

Príčiny obezity u psov

Nadmerný príjem krmiva

Žiaden pes si nevie navariť, nejde si nakúpiť, ani si sám do misky nenasype granule, takže všetko čo zje, je to, čo dostane od Vás, členov Vašej domácnosti (aj keď sa možno nepriznajú), prípadne si vonku niečím prilepší, keď sa nepozeráte. Je veľmi dôležité, aby sa všetci doma dohodli, kto bude psa kŕmiť a ostatní to budú rešpektovať!

Majiteľ má pocit, že pes nie je obézny

Často počujeme v ambulancii vetu typu „môj pes nie je tučný, ale má veľa srsti“ alebo že „je pevný v kostre“… Vtedy práve doporučujeme, aby si majiteľ psa chytil za hrudník a snažil sa vyhmatať rebrá, ak to nejde, určite nebude na príčine srsť!

Kavalier je pečivo

Krmivo s vyšším obsahom sacharidov

Často práve niektoré krmivá pre staršie a obéznejšie psy obsahujú nižší podiel bielkovín a tuku, čo je  nahradené vyšším obsahom sacharidov, ale práve toto často prispieva k zvyšovaniu hmotnosti. Preto je dôležité kontrolovať zloženie krmiva.

Ortopedické problémy

Ako je napr. artróza, dysplázia bedrového kĺbu… môžu viesť k zníženiu mobility psa, bolestivosti pri pohybe a následne k zvyšovaniu hmotnosti. V tomto prípade vždy musí byť najprv riešená primárna príčina a až následne sa rieši redukcia hmotnosti.

Nedostatok pohybu

Odporúčané množstvo pohybu pre zdravého mladého psa je hodina aktívneho pohybu ráno a hodina večer. Aktívnym pohybom sa ale nemyslí, že psa pustíte na dvor, ale že s ním pôjdete na prechádzku, a počas nej mu napríklad môžete ešte hádzať aporty, paličky …, alebo môžete jednoducho bežať s ním 😊.

Vek psa

So  starnutím sa prirodzene znižuje pohybová aktivita psa, a teda aj energetický výdaj, a zároveň psy postupne strácajú svalovú hmotu. Toto je spojené s pomalším metabolizmom, a následne dochádza k priberaniu. Diéty s vysokým obsahom bielkovín pomáhajú oddialiť stratu svalovej hmoty.

Starý čierny pes

Kastrácia či už psa alebo fenky

Zníženie produkcie pohlavných hormónov znižuje výdaj energie, a tiež môže viesť k zmene v pociťovaní sýtosti (zvýšeniu hladu).

Pridružené ochorenia

Napr. Cushingov syndrom ( ochorenie nadobličiek), hypotyreóza( ochorenie štítnej žľazy), inzulinóm (nádor pankreasu)…

Lieky

Fenobarbital (liek na liečbu epilepsie) – vyvoláva pocit hladu, alebo glukokortikoidy, kt. vedú k nadmernému ukladaniu tukového tkaniva, a následne k zvyšovaniu hmotnosti.

A pre úplnosť musíme uviesť u feniek vylúčenie gravidity, ako možnej príčiny zvyšovania hmotnosti resp. zväčšovania brucha a u veľkých plemien, ak ide o rýchle zväčšenie brušnej dutiny, treba vylúčiť torziu žalúdka.

Diagnostika obezity – resp. ako začať?

Obezita sa vo všeobecnosti diagnostikuje na základe merania telesnej hmotnosti a získaním tzv. skóre telesnej kondície (BCS – Body Condition Score). Rozoznávame 5 stupňov :

 • Kachexia – Okolo rebier vášho domáceho maznáčika nie je žiadny tuk a sú viditeľné okom. Viditeľné sú aj kostnaté výrastky bez známok tuku.
 • Podváha – rebrá, chrbtica a panvové kosti sú viditeľné už z diaľky voľným okom.
 • Ideálna hmotnosť – ak chytíte svojho psíka za hrudník z oboch strán, ľahko nahmatáte rebrá, a pás resp. brucho psa je tenšie ako hrudník.
 • Nadváha – pri jemnom dotyku v oblasti hrudníka už nie sme schopní nahmatať rebrá, treba väčší tlak, a nie je žiadny rozdiel v šírke hrudníka a brucha.
 • Obezita – rebrá cítiť len pod výrazným tlakom, a pás resp. brucho je širšie ako hrudník, brucho je často vyklenuté aj smerom k zemi.

Ak máte podozrenie na nadváhu resp. obezitu u Vášho psíka, v prvom rade treba navštíviť svojho veterinárneho lekára, aby vylúčil možné zdravotné príčiny tohto stavu, urobil základné vyšetrenie krvi, ak treba, a následne Vám poradil správny manažment Vášho psíka.