Psy

Kruhy - ilustračný obrázok

Obezita u psov 2. časť

Aká je kŕmna dávka psa na redukčnej diéte?

Na túto otázku Vám najlepšie odpovie Váš veterinár podľa ideálnej hmotnosti psíka (odhadovanej podľa plemena, veku, a veľkosti zvieratka). Chudnutie by vždy malo byť veľmi pozvoľné, maximálne odporúčané chudnutie na mesiac je do 5% pôvodnej hmotnosti zvieraťa. Inak  bude pes príliš hladný, a začne hľadať potravu z iných zdrojov.

Základom celého chudnutia je pochopenie princípu chudnutia:

Príjem musí byť nižší ako výdaj.”

Toto viete zabezpečiť viacerými spôsobmi. Prvý je zníženie príjmu potravy, druhý je zvýšenie výdaja pohybom, a tretí je kombinácia oboch. A práve posledný je samozrejme najúčinnejší spôsob chudnutia.

Chudnúť môžete  tým, že znížite zvieratku denný príjem jeho bežného krmiva, alebo prejdete na špeciálne upravené diéty práve pre tento účel.

Redukčná diéta bez zmeny krmiva

Najjednoduchším spôsobom ako začať chudnúť je zníženie dávky pôvodného krmiva. Chudnutie ale musí byť pozvoľné a malo by obsahovať všetky živiny, ktoré Vaše zvieratko potrebuje. Toto je ekonomicky najvýhodnejšia forma chudnutia, lebo nemáte dodatočné náklady, skôr naopak. Hlavne v prípade domácej stravy si však treba vopred naštudovať, čo všetko by mala ideálna strava psa obsahovať, aby bola vyvážená.

Jednorázové zníženie jedla by malo byť maximálne do 10% kŕmnej dávky. Je to preto, aby si psík dokázal postupne zvyknúť na menšie porcie a netrpel hladom. Tiež je vhodné kŕmenie rozdeliť na 3-4 porcie jedla počas dňa. Psíka treba raz za dva týždne prevážiť, aby sme vedeli upraviť dávkovanie krmiva.

Obezita u psov - riešenie
Ilustračný obrázok

Prečo zvoliť veterinárne diéty na chudnutie?

Odpoveď je jednoduchá, pretože fungujú. V bežných petshopoch je veľa krmív, ktoré sú tzv. light. To znamená so zníženým obsahom tuku, čo u niektorých psov s nižším stupňom obezity môže fungovať, ale ich účinok je veľmi otázny. Lepšou alternatívou sú práve veterinárne diéty, ktoré sú priamo určené na tento problém.

Aj medzi nimi sú rozdiely. Máme diéty, ktoré majú zvýšený obsah bielkovín a znížený obsah sacharidov, ďalšie využívajú zvýšené množstvo vlákniny, práve pre prípady zvierat, ktoré veľmi žobrú a stále nemajú dosť, a nakoniec máme aj novšie varianty diét, ktoré obsahujú špecifické živiny na podporu metabolizmu , a tým urýchľujú spaľovanie tukov. Vždy sa najprv poraďte so svojim veterinárom, ktorá diéta je najvhodnejšia práve pre Vášho psa.

Prechod na nové krmivo

Vždy sa doporučuje prechádzať na nové krmivo postupne behom minimálne 10 dní. A to tak, že začnete postupne primiešavať nové krmivo k starému najprv v pomere ¼ novej stravy a ¾ starej stravy na cca 3-4 dni. Potom ½ na ½ nová a stará strava zase na 3-4 dni. Nakoniec obrátite pomer, čiže posledné dni už budete dávať ¾ novej stravy a iba ¼ starej stravy. Tým predídete tráviacim problémom, a tiež aj zvieratko si postupne privykne. Ak by bol problém, že psík nové krmivo nechce, tak máte možnosť ho mierne zohriať, prípadne ho ochutiť pridaním malého množstva netučného vývaru, alebo šťavy z tuniaka, … Alebo na to pôjdete sedliackym rozumom „hlad je najlepší kuchár“. Veď predsa chceme, aby psík schudol, a nie žral ešte viac.

Prechod na nové krmivo musí byť vždy pozvoľný!

Zvýšenie pohybovej aktivity

Toto je kľúčové u väčšiny pacientov. Samozrejme, ak to zdravotný stav dovolí. Ak má zviera napr. ortopedické problémy, tak primárne treba riešiť tie, a až následne zvyšovať prechádzky. Zároveň si treba uvedomiť, že ak chceme aby zvieratko schudlo, tak naša prechádzka s ním musí byť svižnejšia, a dlhšia. Nesmieme každých 5 minút stáť a psík si bude „ňuchať“, to nebude stačiť. Mali by ste psa nechať vyvenčiť a potom už s ním aspoň 30 minúť ísť svižne bez prestávky. Vy tiež rozdiel pocítite, trošku sa zapotíte.

Ďalšie možnosti zvýšenia pohybovej aktivity u psov

Napríklad dajte ďalej misku s jedlom, aby pes k nej musel prejsť.

Jedlo môžete schovávať do rôznych interaktívnych hračiek prípadne loptičiek s dierkami, a pes sa musí s nimi hrať, aby sa najedol, čiže podľa príslovia „bez práce nie sú koláče“.

Plávajúci pes

Ak má Váš psík rád nejakú hračku, môžete mu ju hádzať, nech Vám ju nosí, často majú psy radi rôzne hračky vydávajúce zvuky, prípadne nejakú paličku Niektoré zvieratá majú radi svetielka, čiže zase môžete použiť laserové ukazovátko,

Ďalší spôsob ako zabezpečiť psíkovi pohyb je, že mu nájdete kamaráta, aby sa pravidelne spolu vybehali, prípadne v lete môžete so psom chodiť plávať. To je ideálna činnosť hlavne pre pacientov s ortopedickými problémami.

Prípadne môžete so psíkom behať aj vy (nie ťahať ho za bicyklom!!!)

Aktivity by sa mali meniť, aby sa nestali rutinou.

Ako často kontrolovať hmotnosť psa

Ako už bolo spomínané predtým, ideálne počas redukčnej diéty raz za dva týždne. Minimálne ale aspoň raz za mesiac treba psa prevážiť, a ak sa jeho hmotnosť nemení, tak treba znova upraviť kŕmnu dávku. Niekedy aj malou úpravou dávky dosiahnete očakávané zmeny.

Ako odolať vlastnému psovi?

Väčšina zvieratiek má svojich majiteľov už tak „prečítaných“, že presne vedia ako vyžobrať extra sústo či už od stola, alebo Vás v noci kvôli jedlu zobudia. Dáme Vám niekoľko tipov ako odolať svojmu miláčikovi:

  • Nekŕmte psa adlibidne (tzn. toľko koľko zožerie), takže ani kŕmne automaty v tomto prípade nie sú vhodné. Pretože váš pes sa potom cíti ako dieťa pri automate na sladkosti. Ak napriek tomu takýto automat používate, tak iba s časovačom, kde si viete nastaviť presné množstvo granulí.
  • Ak Váš pes žobre pri stole, buď ho ignorujte, alebo ho pohladkajte, ale nič mu nedávajte. Ak si vyslovene vynucuje jedlo, tak ho dajte do inej miestnosti. Po čase pochopí, že ak chce zostať s Vami, tak nesmie žobrať.
  • Ak žobre mimo miesta kde jete, tak ho zoberte na prechádzku, proste treba odpútať jeho pozornosť ako u malého dieťaťa. A hlavne ho unaviť. Jednak pes zabudne na jedlo, jednak, tým, že zvýšite pohybovú aktivitu, tak aj hmotnosť pôjde ľahšie dole.
Ilustračný obrázok
  • Ak žobre mimo miesta kde jete, tak ho zoberte na prechádzku, proste treba odpútať jeho pozornosť ako u malého dieťaťa. A hlavne ho unaviť. Jednak pes zabudne na jedlo, jednak, tým, že zvýšite pohybovú aktivitu, tak aj hmotnosť pôjde ľahšie dole.
  • Ak je miska prázdna, nenechávajte ju na mieste, ale schovajte ju. Pes rýchlo pochopí, že mimo jeho času na jedenie, žiadne jedlo nedostane. Ak aj napriek tejto rade máte tendenciu podľahnúť svojmu psovi, tak potom to robte tak, že si časť granúl odložíte bokom a tie mu v prípade žobrania dáte do jeho misky.
  • Ak ste v domácnosti viacerí, tak je dôležité sa dohodnúť, aby všetci dodržiavali pravidlá, pretože absolútne nemá zmysel, aby jeden všetko robil, ako Vám Váš veterinár povedal a zvyšok rodiny dáva psovi extra-sústa. Celá redukčná diéta sa potom stráca účinkom. V tomto prípade je vhodné si nachystať na každý deň presnú porciu jedla, a ak niekto má nutkavú potrebu stále niečo psovi dávať, tak len z tejto nachystanej porcie. Tým je zaručené, že denná dávka nebude presiahnutá.

Všetci členovia domácnosti musia dodržiavať pravidlá!

  • Ako pamlsok sa dá dať napríklad baby karotka, alebo mrazená zelenina nakrájaná na malé kúsočky, ale určite nie kúsky mäsa, ani žiadne vysokokalorické psie sušienky.
  • Ďalšia rada je jedlo rozdeliť na viac kŕmnych dávok, aby pes počas celého dňa mal pocit plného bruška. A u zvierat, ktoré v noci žobrú, môžete poslednú večernú dávku presunúť na neskorú nočnú hodinu.
  • Tiež ak pes stále pozerá do prázdnej misky, skúste mu ponúknuť čerstvú vodu. Niekedy to môže pomôcť uspokojiť vášho psa.

Ako riešiť obezitu v domácnosti s viacerými zvieratami

V tomto prípade máte len jedinú možnosť, a to kŕmiť psy oddelene. V prípade ak je v domácnosti aj mačka, tak túto kŕmiť na mieste, kde psy nedočiahnu. Jedlo sa psom v tomto prípade necháva maximálne 10-15min a čo nezjedia (všetci!!!) potom treba odložiť preč. V žiadnom prípade nenechávajte jedlo ani psovi, ktorý diétu nepotrebuje a prirodzene je menej, pretože Váš jedák to doje aj za neho. Takisto, ak odchádzate z domu, tak nič nesmie zostať na dosah, ani na kuchynskej linke ani misky s jedlom na dvore…

Ako riešiť chudnutie u psa s paralelným ochorením?

V dnešnej dobe už veľa firiem vyrábajúcich veterinárne diéty rozmýšľa aj nad kombinovanými diétami. Vieme, že napríklad zvieratá, ktoré sú obézne viac trpia na problémy s močovými cestami, takže firma Hills vyrába práve na takúto príležitosť kombinovanú diétu. Podobne aj pre artrotické zvieratá, cukrovkárov… Trošku komplikovanejšie je to u zvierat na hypoalergénnej strave, v tomto prípade máte jedinú možnosť, a to použiť svoje krmivo na riešenie alergie (či už analergénne alebo hydrolyzované bielkoviny). Tu je ale dôležité upraviť správne kŕmnu dávku.

Na začiatku musíte na digitálnej váhe odvážiť koľko presne denne svojmu psíkovi dávate jedla. A potom túto dávku znížiť o maximálne 10%. Po 2 týždňoch psíka prevážte, a ak hmotnosť ide pekne dole máte vyhraté,a na tejto dávke zostaňte, kým nedosiahnete požadovanú hmotnosť. Ak je hmotnosť stále rovnaká, alebo sa po čase zastavila a už viac dole nejde,  znovu uberte 10% z krmiva. Takto sa postupne dostanete až na vysnenú hmotnosť, bez výrazného hladovania.

Ako dlho treba držať diétu?

Jednoducho povedané, pokiaľ pes nedosiahne požadovanú hmotnosť. Reálne ale redukčná diéta väčšinou trvá okolo 6 mesiacov. A následne prichádza fáza udržiavania hmotnosti, tzn. raz za mesiac preváženie psíka, či si svoju ťažko dosiahnutú ideálnu váhu aj udržal.

Border kólia naháňajúca loptičku

U niektorého psa ide chudnutie rýchlo, hlavne pokiaľ sú majitelia dôslední, a tiež ak doprajú psovi aj zvýšený pohyb. Pes si sám neuvedomuje riziká obezity a tiež je jeho celoživotným prianím dobre sa najesť. Takže v tomto prípade treba, aby ste rozmýšľali za neho a mali vždy pred sebou jasný cieľ. Iba tak budete mať zdravé, aktívne zvieratko, ktoré sa dožije vyššieho veku.