Úvod
V prvom rade treba povedať, že ak sa dá, vždy treba riešiť zdravotné problémy počas ordinačných hodín!!! Nečakajte, až je tak zle, že už treba pohotovosť. Často je potom zdravotný stav natoľko vážny, že aj ošetrenie takéhoto zvieratka je veľmi nákladné a nie vždy s dobrou prognózou. Tiež si treba uvedomiť, že počas ordinačných hodín je k dispozícii tím školených ľudí, ale počas pohotovosti je na klinike iba jeden lekár. Toto býva problém hlavne u mačiek, ktoré sú horšie manipulovateľné a bez profesionálne školeného personálu, nie sme schopní napríklad pri vedomí odobrať krv, či urobiť iné potrebné diagnostické úkony.
Prvá pomoc doma
Ak máte domáce zvieratko, určite by ste mali pouvažovať nad domácou lekárničkou. Jej súčasťou by určite malo byť číslo na Vášho veterinárneho lekára (Pohotovosť) a veci potrebné pre poskytnutie prvej pomoci pri jednoduchších poraneniach alebo ochoreniach. Túto prvú pomoc potom môžete použiť, aj keď budete so svojim štvornohým miláčikom na cestách.
Vaša súprava prvej pomoci by mala obsahovať aspoň:
- Roztok na ošetrenie rán (napríklad Betadine, alebo roztok na báze chlorehexidinu)
- Nožnice s tupým koncom
- Niekoľko obväzov
- Gázové kompresy (môžu byť aj nesterilné ak sú uchovávané v čistote)
- Pinzeta
- Vata
- Leukoplast
- Pinzeta na vyberanie kliešťov
- Vinylové rukavice
- Deka alebo starý uterák na prenos zvieratka
- Izotermická fólia
- Antihistaminiká (napríklad Dithiaden)
- V prípade chorých zvierat ich lieky (napr. na epilepsiu, kardio lieky…)
Veterinárna pohotovosť
Po prvotnom domácom ošetrení, ak stav nie je vážny, dajte zvieratko počas ordinačných hodín skontrolovať pre istotu Vášmu veterinárnemu lekárovi. Ten rozhodne, či sú potrebné ďalšie diagnostické úkony a terapia, alebo Vaše ošetrenie bolo dostačujúce. Sú ale príznaky, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali podceňovať, a kedy je návšteva veterinárnej pohotovosti dôležitá:
- Ťažkosti s dýchaním (neutíchajúci kašeľ, neschopnosť sa uložiť v noci), prípadne dýchanie s natiahnutým krkom, kedy je viditeľné aj dýchanie „bruchom“. Prípadne vykašliavanie krvi alebo spenenej tekutiny.
- Abnormálne nafúknutie brušnej dutiny (toto je extrémne dôležité hlavne u veľkých a obrích plemien psov). Hlavne ak je spojené s neproduktívnym vracaním!!!
- Abnormálna farba ďasien alebo spojiviek (svetlá alebo namodralá farba).
- Extrémne rýchla srdečná frekvencia (nad 160 pulzov/min) alebo dychová frekvencia (nad 60 dychov/min).
- Bolestivosť, kedy zviera až „kričí od bolesti“.
- Neschopnosť sa postaviť na nohy, prípadne sú nohy ťahané za zvieratkom, alebo potácanie sa.
- Žlté sliznice.
- Letargia, alebo úplný kolaps
- Silné krvácanie
- Výrazný nepokoj, alebo úzkosť
- Profúzne vracanie
- Záchvaty, alebo tremor trvajúce viac ako 2-3 minúty
- Otravy (tu je extrémne dôležité prísť ihneď, maximálne do 1-2 hodín!!!)
- Abnormálny vaginálny výtok
- Neschopnosť močiť, stavanie sa na močenie, ale bez produkcie moču
- Vážne hryzné poranenia
- Vysoká horúčka (u väčšiny zvierat je zvýšená teplota nad 39,5, horúčka nad 40)
- Autonehody a iné ťažké traumy
- …
Tento zoznam samozrejme nie je úplný, ale mal by Vám poskytnúť základný obraz o tom, kedy je potrebné volať neodkladne pohotovosť a kedy počkať do rána a ísť k svojmu veterinárnemu lekárovi cez ordinačné hodiny. Dúfam, že aspoň trošku sme Vám objasnili, kedy je situácia naozaj vážna a kedy ju zvládnete doma. A ešte nakoniec…
Kedy na pohotovosť nevolať
Keď sa chcete opýtať iba… (každý veterinárny lekár má svoje ordinačné hodiny, kedy Vám rád zodpovie všetky vaše otázky, ale treba si uvedomiť, že má aj svoje súkromie a rodinu, teda volať o 11 večer a opýtať sa, či napríklad môžete prísť na ostrihanie pazúrikov, o 2 v noci, že potrebujete vytiahnuť kliešťa alebo v nedelu poobede, že Váš pes už nemá čo jesť a potrebujete si kúpiť granule určite nepatrí na pohotovosť). Týchto volaní ale poslednú dobu stále pribúda. Toto je hlavný dôvod, prečo väčšina kolegov pohotovosť úplne zrušila. 60-70% percent všetkých volaní sú prípady, ktoré na pohotovosť vôbec nepatria. Je to podobné, ako keby ste volali na 112 s tým, že si chcete dať ostrihať vlasy a alebo nemáte čo jesť, lebo ste si nestihli cez deň nakúpiť.
Ak problémy pretrvávajú už niekoľko dní (veď ste mali možnosť to riešiť počas riadnych ordinačných hodín), vtedy je diagnostika oveľa jednoduchšia a podstatne menej nákladná. Ak totiž neberiete niektoré príznaky vážne, ochorenie sa môže rozvinúť, a terapia sa samozrejme predraží, nehovoriac o tom, že si ušetrite pohotovostný príplatok)
Keď sa chcete objednať na zákrok, prípadne na vyšetrenie.
(treba volať počas ordinačných hodín, sestrička Vás zapíše do objednávkového kalendára, nenosíme ho pri sebe mimo ordinačných hodín).