Kruhy - ilustračný obrázok

Abscesy u hlodavcov

Čo sú abscesy?

Abscesy u hlodavcov sú dutiny plné hnisu, obklopené zapáleným tkanivom.  Väčšinou sú výsledkom zápalového procesu, či už po traume alebo často býva u hlodavcov absces v čeľusti / sánke kvôli problémom so zubami.

V porovnaní s ostatnými zvieratami, je liečba ďaleko komplikovanejšia. Abscesy u hlodavcov sú totiž úplne odlišné od abscesov aké poznáme u psov alebo mačiek. Ich hnis totiž nie je tekutý, ale tuhý ako tvaroh, a teda napichnutie abscesu nespôsobí vytečenie hnisu.

Abscesy u hlodavcov
Morské prasiatko so zeleninou

Liečba abscesov

Liečba je v tomto prípade väčšinou chirurgická a spočíva v úplnom odstránení abscesu, ak je to možné. Inak sa robí odstránenie infikovaného tkaniva (tzv. debridment rany) až po zdravé tkanivo. Rana sa väčšinou necháva hojiť „sekundárne“, čiže bez šitia a zvieratko musí byť dlhodobo na antibiotickej terapii. Niekedy sa používajú aj lokálne antibiotika (antibiotiká, ktoré sa aplikujú priamo do rany). Liečba je potom doplnená liekmi proti zápalu a bolesti. Celá terapia by mala zabrániť ďalšiemu rozsevu infekcie, (čiže úniku baktérii z pôvodného miesta a ich zanesenie napríklad krvou do ďalších miest tela).

Ako vzniká absces?

Absces, ako sme už spomínali, môže byť dôsledkom poranenia (napríklad uhryznutím iným zvieraťom, po poškriabaní, pichnutí senom alebo trieskou). Najčastejšie ale býva ako dôsledok problémov so zúbkami. Baktérie sa potom zanesú do okolitého tkaniva a aktivujú imunitný systém zvieratka. Ten potom posiela do miesta zápalu obranné bunky a tie spolu s odumretými bunkami a mŕtvymi baktériami tvoria hnis. Preto je veľmi dôležité všetok hnis aj s okolitým zapáleným tkanivom odstrániť.

Absces - morča po operácii
morča po operácii abscesu

Aby liečba bola čo najviac účinná, je vhodné na jej začiatku spraviť ster z rany. Ten posielame na kultiváciu, a následne treba zahájiť cielenú liečbu. Bohužiaľ ak sú napadnuté kosti, alebo je absces v mieste, kde nie je možný rozsiahlejší chirurgický zákrok, a rana sa ani po dlhodobej antibiotickej liečbe nehojí, niekedy je vhodnejšie takého zvieratko uspať. Eutanázia je v týchto prípadoch často vykúpením z bolesti.

Po operácii je extrémne dôležité držať zvieratko v čistom prostredí. Niekedy ani nie je vhodná klasická podstielka, a nechávame zvieratko na savých podložkách, ktoré treba pravidelne vymieňať. Ak je rana v oblasti konečníka alebo zo spodnej strany napríklad na bruchu, je to problém.

Morské prasiatko po operácii abscesu

Prognóza

Prognóza je v tomto prípade vždy neistá. Ak je absces operovateľný a zvieratko je riešené hneď, tak je možné úplne vyliečenie. Ale stále existujú prípady, kedy je liečba veľmi komplikovaná a dlhodobá, a abscesy sa po nejakej dobe vrátia na inom mieste.

Tiež musíme brať do úvahy aj fakt, že tieto zvieratá sú bylinožravé, a dlhodobá antibiotická liečba im neprospieva na tráviaci trakt.