Kruhy - ilustračný obrázok

Ako podať mačke lieky

Podanie tablety mačke je často frustrujúca záležitosť pre majiteľa, ale aj mačku samotnú.  S pokojným a sebavedomým prístupom to ale zvládne väčšina z Vás. Vždy si dopredu premyslite, čo idete robiť. K mačke pristupujte akoby sa nič nedialo, neupozorňujte na seba. Vopred si zistite, či daný liek môžete podávať s jedlom, alebo musí byť striktne nalačno (to je väčšina liekov na srdiečko), prípadne či môžete danú tabletu drviť, alebo poliť. Existuje niekoľko tipov, ako Vášho miláčika „oklamať“.

Podanie tabletky z ruky

V niektorých prípadoch je to možné, a určite to stojí za pokus u tabliet a liekov vyrábaných priamo pre mačky. Tieto sú špeciálne pre ne ochutené.  Ak to vyjde, máte po probléme a ďalej už ani nemusíte čítať. Ak tento pokus zlyhal, prečítajte si ďalšie možnosti.

Podanie tabletky v jedle

Asi najjednoduchším a najľahšie prevediteľným spôsobom je podanie tabletky v jedle. Pri tomto spôsobe podania lieku je veľmi dôležité, aby mačka bola hladná. Ideálna je 12-hodinová hladovka a následne vložiť ochutenú tabletku medzi malé množstvo chutného jedla. Často sa používa jedlo, ktoré má vaša mačka najradšej, alebo kúsok syra či čerstvého mäsa, alebo ryby, prípadne niektoré mačky majú rady, ak je tableta natretá maslom. V tomto sa fantázii medze nekladú, samozrejme treba dať pozor, aby to nebolo niečo, čo vaša mačka nemôže.

blog cat podanie liekov 2
Podanie tablety s jedlom

Vyrábajú sa aj špeciálne želatínové kapsle (Easy Pill Cat), kam sa dá tableta skovať, prípadne pasty, ktoré sú veľmi chutné a môžete do nich tabletu zabaliť. Takýto kúsok chutného jedla môžete ponúknuť z misky alebo priamo z ruky.

Po tom čo Vaša mačka zje tento kúsok jedla aj s tabletou, jej podajte zvyšnú porciu bežného jedla. Vždy sa potom presvedčte, či celá tableta bola zjedená!!! Mačky sú totiž inteligentné zvieratá a tabletku vedia odhaliť skoro všade a majstrovsky ju obísť v miske.

Podanie celej tabletky priamo do papuľky

Podanie tabletky mačke 1
Podanie tabletky mačke 1

Držte hlavu naklonenú nahor a rýchlo položte tabletu tak ďaleko dozadu na jazyk vašej mačky, ako len môžete – čím ďalej sa tableta dostane, tým ťažšie je pre vašu mačku urobiť čokoľvek iné, než ju prehltnúť! Držte čeľusť zatvorenú niekoľko sekúnd a počkajte, kým mačka prehltne. Pomôcť prehltnúť môže aj jemné trenie hrdla, alebo trocha vody zo striekačky.

Ak je Vaša mačka veľmi akčná, budete pravdepodobne potrebovať pomoc ďalšej osoby, ktorá Vám mačku pridrží. Ak sa veľmi bráni a hrozí, že by Vám ublížila, je vhodné si ju zabaliť do starého uteráka, alebo deky, tak aby ste jej prekryli všetky nohy a trčala jej iba hlava. Toto všetko čo popisujem, by sa malo odohrať behom pár sekúnd, preto ako som na začiatku spomínala, je dôležité mať všetko pripravené a rozmyslené dopredu.

Podanie lieku mačke 2
Podanie lieku mačke 2

Aj keď to vyzerá, že Váš pokus bol úspešný, vždy sa presvedčte, že tabletka nezostala v ústach, alebo pyskoch, pretože mačka ju dokáže aj po pár sekundách znova vypľuť.

Rozpustenie tablety a následné podanie striekačkou priamo do papuľky.

Niektoré lieky je možné aplikovať aj takýmto spôsobom, len vždy sa opýtajte najskôr svojho lekára, prípadne si prečítajte príbalový leták, aby ste neurobili viac škody ako osohu. Následne tabletku rozdrvte a vsypte do prázdnej striekačky, pridajte trochu vody, premiešajte, počkajte kým sa rozpustí a potom aplikujte z boku poza rezáky. Vždy dávajte pozor, aby mačka stihla prehĺtať, aby sa nestalo, že aplikácia bude príliš rýchla a mačka lieky vdýchne, skôr ako by ich prehltla.

Podanie pomocou aplikátora na tabletky

Aplikátor na tablety
Aplikátor na tablety

Takýto aplikátor si kúpite u každého veterinárneho lekára. Aj my ho často na našej klinike používame. Je to bezpečnejšie pre Vás aj Vašu mačku. Tabletka sa celá vloží do mäkkého konca aplikátora a ním sa potom tableta zavedie do mačacej papuľky. Postup je v podstate podobný ako predtým, len s tým rozdielom, že Vaše prsty sú teraz ďalej od mačacích zúbkov.

Podanie u veterinárneho lekára

Ak úplne všetko zlyhalo, tak posledná možnosť je podanie liekov priamo u veterinárneho lekára. Ten Vám určite pomôže, ak ide o jednorazovú záležitosť, ale nie je to riešenie na každodenné podávanie liekov, pretože už len cesta k veterinárovi je pre mačku stresujúca záležitosť. Verím, že tieto rady Vám aspoň trošku uľahčia terapiu Vášho miláčika.