Kruhy - ilustračný obrázok

Starostlivosť o zuby králika

Úvod

Starostlivosť o zuby je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré budete mať po kúpe králika. Ak mu budete dávať správnu stravu a dodržiavať správnu starostlivosť o zúbky, budete mať doma šťastné zvieratko.

Zuby králika nie sú podobné zubom psa, mačky alebo našim, ale skôr zubom koní. Tie sú rovnako ako králiky bylinožravce, takže sú dobre prispôsobené žuvaniu tvrdej vláknitej potravy (sena). V tráviacom systéme majú aj podobnú mikroflóru, ktorá im pomáha stráviť takúto potravu. Práve hryzenie prednými a žuvanie zadnými zubami hrubého sena, trávy a inej vegetácie pomáha udržiavať zuby vášho králika zdravé.

Nesprávna strava a problémy so zubami

Domáce králiky síce majú aj seno, ale často sú kŕmené prevažne peletami, granulami a inou drobivou potravou, ktorá nezabezpečuje dostatočné obrusovanie zubov. Navyše obsahujú prebytok sacharidov a tuku, ktoré prispievajú k obezite a tráviacim problémov u domácich králikov. Ďalším problémom je, že domáce králiky nie sú v dostatočnej miere vystavené slnečnému žiareniu, ktoré je rozhodujúce pre tvorbu vitamínu D. Ten potom umožňuje dostatočné vstrebávanie vápnika zo stravy. Zuby potom nemusia vďaka metabolickým ochoreniam rásť správne. Ako správne kŕmiť králika sa dočítate v článku „Ako správne kŕmiť králika?“.

Zuby králika
Zuby králika

Okrem  4 viditeľných rezákov, má králik za hornými rezákmi ešte 2 malé rezáčiky, a v zadnej časti ústnej dutiny tzv.. premoláre čiže stoličky. Dokopy má teda 28 zubov. Práve tie zadné bývajú často problémom, a preto už pri prvých náznakoch, že v ústnej dutine králika niečo nie je v poriadku by zuby mali byť vyšetrené veterinárnym lekárom (najlepšie v sedácii, a doplnené rtg vyšetrením ústnej dutiny).

Zuby králika odrastajú celý život (zhruba 2mm / týždeň) a práve vhodná strava zabezpečuje, že oter zubov je rovnomerný. Inak sa môže stať, že ak sa neobrusujú rovnomerne, tak časom sa horné a dolné zuby nestretávajú tak ako by mali a dochádza k stavu, ktorý sa nazýva „maloklúzia“ (nesprávny skus). Zuby postupne namiesto rovnomerného obrusovania nadobudnú špicatý tvar a môžu spôsobovať poranenia sliznice úst, zápaly ďasien, abscesy v dutine ústnej (Abscesy u hlodavcov) a niekedy až zápaly spojiviek. Postupne zvieratko prestáva žrať, a to už začína byť vážny stav, pretože hlodavce nesmú zostať bez jedla dlhšie ako 24 hodín!!!

Príznaky dentálneho ochorenia u králikov

Králiky sú vo voľnej prírode korisťou iných zvierat, a teda akýkoľvek náznak bolesti alebo slabosti by ich stál život. Inštinktívne vynakladajú veľké úsilie, aby skryli akýkoľvek zdravotný problém a teda musíte byť veľmi ostražití, aby ste si uvedomili, že váš králik trpí. V počiatočných štádiách teda neuvidíte vôbec nič. Až keď je už dentálne ochorenie v pokročilom štádiu, tak si môžete všimnúť, že králikovi:

  • vypadáva jedlo z úst,
  • viac slintá,
  • nohami si otiera papuľku,
  • má nižšiu chuť do jedla, prípadne si vyberá čo zje a čo nie,
  • prerastajú rezáky, prípadne mu rastú rôznymi smermi,
  • opúcha tvár, alebo čeľusť,
  • stráca hmotnosť,
  • má abnormálne výkaly (malé a suché, alebo naopak veľké a dlhé),
  • slzia mu oči alebo má zápal spojiviek (ak korene prerastených zubov tlačia na slzné kanáliky).
  • slzia mu oči alebo má zápal spojiviek (ak korene prerastených zubov tlačia na slzné kanáliky).

Doporučujeme teda aspoň raz mesačne skontrolovať zuby králika doma, a raz ročne u svojho veterinárneho lekára počas vakcinácie.

Terapia dentálneho ochorenia u králikov

Ak sa už raz vyvinie dentálny problém u králika, skoro vždy si to vyžaduje chirurgické ošetrenie, a následne celoživotnú liečbu s opakovaným obrusovaním predných a zadných zubov veterinárnym lekárom v anestézii. Ak sa už vyvinul absces (Abscesy u hlodavcov), tak chirurgické ošetrenie musí byť podstatne invazívnejšie. Musí sa odstrániť všetko zápalové tkanivo, aj infikovaný zub. Toto ošetrenie musí byť doplnené antibiotickou terapiou, liekmi proti zápalu a bolesti, a zvieratko musí byť po celú dobu asistovane kŕmené injekčnou striekačkou špeciálnou koncentrovanou stravou. Niekedy treba opakovane zúbky ošetrovať, a k ich úplnému vyliečeniu bohužiaľ nikdy nemusí prísť.

Ako sa starať o zuby králika?

Aj napriek tomu, že zuby králika nepotrebujú pravidelné čistenie ako napríklad mačky alebo psy, tak raz ročne kontrola u veterinárneho lekára, ktorý má skúsenosti s králikmi je doporučovaná. Domáca starostlivosť o zuby králika zahŕňa:

  • Králika kŕmiť stravou s vysokým obsahom vlákniny z kvalitného sena, prípadne listovej zeleniny (viď „Ako správne kŕmiť králika?“)
  • Obmedzte kŕmenie granulami / peletami na nie viac ako ¼ šálky na 2,5kg králika na deň
  • Zabezpečte králikovi priame slnečné žiarenie aspoň 2-3x týždenne (ak je to možné, ale pozor na prehriatie v lete!!!)
Starostlivosť o zuby králika
Kŕmenie králika tvrdou potravou
  • Okrem jedla môžete poskytnúť králikovi aj rôzne žuvacie predmety ako napr. konáre, vetvičky alebo sušené listy či drevené žuvacie tyčinky alebo bloky, ktoré pomôžu kontrolovať rast zubov
  • Sledujte svojho králika, aby ste zachytili skoré príznaky dentálneho ochorenia, napr. zníženú chuť do jedla, alebo len selektívnu chuť (čiže zrazu si králik začne vyberať čo mu chutí viac), zvýšené slintanie, výtok z očí alebo opuch čeľuste.

Ak spozorujete niektorý z príznakov, informujte svojho veterinárneho lekára. Ten by mal vykonať kompletné vyšetrenie ústnej dutiny. Ak si nie je istý, tak aj rtg vyšetrenie zubov v sedácii alebo anestézii. Preventívne prehliadky v kombinácii s dôkladnou starostlivosťou o dentálne zdravie vášho miláčika je kľúčom k dlhovekosti a zdraviu vášho králika.