Úvod
Králik, podobne ako my ľudia, si rád pochutná na dobrom jedle. Určite ho poteší dobrá zmes sena, čerstvej zeleniny, granuliek a čerstvej vody. Prečítajte si viac o správnom kŕmená Vášho králička.
Seno
Seno by malo tvoriť základ stravy vášho králika a malo by byť pre neho vždy dostupné. Dospelé králiky môžu jesť Timotejku, trávu, ovsené seno, zatiaľ čo mladšie králiky by mali byť kŕmené lucernou. Pre staršie králiky nie je vhodná pre vyšší obsah bielkovín a cukru. Mali by tendenciu priberať. Malé králiky učte na seno hneď od odstavu.
Seno je pre králiky veľmi dôležité, pretože im poskytuje vlákninu pre dobré trávenie a tiež im pomáha obrusovať zuby, ktoré u nich stále dorastajú. Pri výbere sena dbajte na to, aby bolo kvalitné. Už na prvý pohľad musí vyzerať a voňať sviežo. Ak je seno tmavé, plesnivé, mokré… nedávajte ho králikovi. Zbytočne mu spôsobíte tráviace ťažkosti. Takisto je dôležité skladovanie sena. Vždy ho umiestnite do suchej nádoby, ktorá umožňuje prúdenie vzduchu, aby nesplesnivelo. Ak máte viac králikov, tak zvážte nákup sena od lokálneho farmára, ako v plastových balíčkoch z obchodu. Skôr kúpite kvalitné seno za lepšiu cenu.
Čerstvá zelenina
Váš králik by mal mať zabezpečený každodenný prídel čerstvej zeleniny. Vždy sa snažte kŕmiť len zeleninu v bio kvalite, bez pesticídov. Predtým ako zeleninu podáte králikovi, dôkladne ju umyte. Ak ešte len začínate u králika používať čerstvú zeleninu, tak ju pridávajte k pôvodnému krmivu v malých množstvách, aby si králiček postupne privykol. Veľké množstvo čerstvej zeleniny by ho mohlo nafúknuť, prípadne spôsobiť hnačku, ak na ňu nie je zvyknutý. Veľký pozor si dajte na izbové rastliny. Ak králika púšťate si pobehať po byte, radšej dajte rastliny, ktoré sú jedovaté mimo dosah králika.
Denná dávka zeleniny by mala byť približne 1šálka na každé 2kg hmotnosti králika. Vyberte aspoň 3-4 druhy zeleniny, aby bola zabezpečená pestrosť stravy. Ak chcete pridať novú zeleninu, tak vždy len po jednom druhu. Ak sa vyskytnú ťažkosti, budete vedieť, ktorá to bola a tú potom odstráňte z jedálnička.
Králik by možno ocenil nasledujúcu zeleninu: bazalku, listy brokolice (iné časti môžu spôsobovať plynatosť), čínska kapusta (bok choy), mrkové listy (samotná mrkva by mala byť podávaná s mierou, pretože obsahuje viac vápnika), zeler, ďatelina, listový kel, púpavové listy, kôpor, kel (opatrne, iba malé množstvo), šalát (nie ľadový), mäta, kapusta sitinová (horčica), petržlen, žerucha …
Pozor, čo sa týka kelu, horčice, kapusty existujú dohady či môžu spôsobovať zvýšenie tvorby sedimentu v močovom mechúre a spôsobovať zdravotné problémy, Preto ich použitie by malo byť s mierou.
Voda
Králik musí mať stále prístup k vode. Môžete použiť misku s vodou, alebo napájačku. Prípadne oboje ak máte pocit, že váš králik pije menej vody. V horúcich letných dňoch mu môžete do vody hodiť kocku ľadu. A ak potrebujete zabezpečiť zvýšený príjem vody (napr. pri Cystitíde), môžete mu vlhčiť zeleninu pred jej podaním.
Odmeny
Kto by nemiloval maškrty? Ani králiky nie sú výnimkou. Ale pozor na to, čo im dávate. Určite nie sú vhodné maškrtky s vyšším obsahom sacharidov, ako napr. chlieb, sušienky, rôzne ochutené cereálie, hranolky… Aj mnohé značkové komerčne predávané pamlsky pre králikov nie sú často vhodné (napr. jogurtové čipsy). Úplne tabu by mala byť čokoláda. Je toxická pre králiky rovnako, ako pre niektoré ďalšie zvieratká.
Ako najlepšia alternatíva prichádza do úvahy ovocie, ale samozrejme s mierou. Pri jeho kúpe podobne ako pri kúpe zeleniny dbajte na to, aby bolo v bio kvalite, a umyté pred podaním. Jeho denná dávka by nemala prekročiť cca 1-2 polievkové lyžice na 2 kilového králika. V prípade, že králik je na redukčnej diéte, tak žiadne ovocie mu nedávajte!!! Ovocie ktoré je prirodzene veľmi sladké dávajte s mierou, ako napr. banány, hrozno, ak to ponecháte na králikovi, ten si bude vyberať samozrejme práve toto ovocie a zdravé ovocie vylúči.
Králiky majú radi nasledovné ovocie: jahody, papája, maliny, banány, ananás, jablká (ale bez semiačok), broskyne, melón, hruška, slivka…
FAQ – Časté otázky o kŕmení králikov
Čo by malo byť základom stravy králika?
Kvalitné seno, čerstvá zelenina a granule a samozrejme pitná voda. Ovocie by malo byť brané ako občasná odmena.
Aké granule pre králika zvoliť?
Vždy kupujte čerstvé granule, maximálne na 1-2 mesiace, nerobte si veľké zásoby, aby granule nezvetrali, prípadne nechytili pleseň. Obsah vlákniny by mal byť aspoň 18%. Napriek tomu, že skrmujete kvalitné granule, seno musí byť stále k dispozícii. Pre mladé králiky sú vhodné lucernové granule a pre staršie králiky skôr timotejkové .
Je dôležité kŕmenie senom?
Kŕmenie senom je kľúčové!!! Seno:
– udržuje cekálnu flóru v rovnováhe
– žuvanie sena udržuje zdravé zuby
– je základná nutričná zložka
– žuvanie sena potláča chuť na maškrtky
– podporuje prirodzené správanie: hľadanie potravy, pasenie, to znižuje nudu, zvyšuje aktivitu
Ako kŕmiť mláďatá?
– do 3 týždňov – materské mlieko
– 3-4 týždne – materské mlieko + lucerna a granulky
– 4-7 týždňov – lucerna a granule (neobmedzene)
– 12+ týždňov – pridávanie zeleniny, postupne jednu po druhej (v množstve pod 15 gramov)
Ako kŕmiť mladé dospelé králiky (7 mesiacov – 1 rok)?
– pridávajte Timotejku, trávové seno, ovsené seno
– znížte príjem granuliek až na ½ šálky na 3kg telesnej hmotnosti
– postupne zvyšujte príjem zeleniny
– čo sa týka ovocia, maximálne do 10-15g na 3 kg telesnej hmotnosti (kvôli kalóriám)
Ako kŕmiť mladé dospelé králiky (1 rok – 6 rokov)
– seno neobmedzene
– ¼ – ½ šálky granulí na 3kg telesnej hmotnosti
– minimálne 2 šálky zeleniny na 3kg telesnej hmotnosti (postupne ju zavádzajte)
– ovocie max. do 15 g na 3 kg telesnej hmotnosti
Ako kŕmiť králika seniora (nad 6 rokov)?
– ak je králik v dobrej telesnej kondícii, bez zdravotných problémov, tak pokračujte ako pri kŕmení dospelého králika
– oslabené, choré králiky môžu potrebovať na udržanie hmotnosti viac granúl. Lucernové granule sa môžu používať u starších králikov iba ak sú ich hladiny vápnika v norme.
Ak kŕmime menej granúl, ako to kompenzovať?
Treba nahradiť ich nutričnú hodnotu bez kalórii, čo sa robí zvýšením zeleniny. A dôležité je ponúkať rôzne druhy sena niekoľkokrát počas dňa.