Psy

Kruhy - ilustračný obrázok

Domáca starostlivosť o chrup psa

Zubný kameň u psa
Pes s výrazným zubným kameňom

Úvod

Domáca starostlivosť o chrup je dôležitou súčasťou celkovej starostlivosti o vášho domáceho miláčika. Najviac náchylné psy na zubné ochorenia sú tie do 10kg a chrti. Je preto veľmi dôležité, aby ste zubnej starostlivosti venovali zvýšenú pozornosť.

Je dokázané, že až u 80% psov a cca 70% mačiek sa do 3 rokov vyvinie nejaká forma periodontálneho ochorenia. Približne 90% psov už v skorom štádiu vykazuje rôzny stupeň paradentózy. Vzhľadom na druh stravy, ktorú zvieratá jedia, sa ale skoro vôbec nestretávame so zubným kazom, ako to  býva u ľudí, nakoľko psy a mačky nejedia sladké.  Súčasťou prevencie je každoročná kontrola chrupu u veterinárneho lekára, ktorý v prípade problémov zúbky vyčistí, prípadne ak má zvieratko silnú paradentózu, postihnuté zúbky vyberie. Následne po zvyšok roka by mala nasledovať domáca starostlivosť o chrup psíka. Predstavte si, že by ste iba raz za rok išli k svojmu zubárovi, a zvyšok roka by ste sa o svoje zuby vôbec nestarali, ako by vyzerali, za týždeň, ako za mesiac a ako asi po roku…

Možnosti domácej starostlivosti o zuby psa

Dáme vám pár rád ako udržať zúbky vášho psa čo najčistejšie a ako eliminovať pach z jeho úst.

1. Zubná kefka a pasta

Každodenné umývanie zubov psa je stále považované za najúčinnejší spôsob, ako predchádzať zubnému plaku, a následne jeho mineralizácii a tvorbe zubného kameňa. Pre tento účel sú špeciálne vyrábané zubné kefky pre psov a tiež ochutené zubné pasty (s príchuťou kuraťa, hovädziny, …). Pozor treba dať pri výbere zubnej pasty u alergikov na potraviny!!! Psíka treba samozrejme na čistenie zúbkov postupne učiť. Väčšinou si na to postupne zvyknú, keďže pasty sú chutné 😊.

Domáca starostlivosť o chrup
Čistenie zubov s kefkou a pastou

Pre veľké plemená si môžete kúpiť klasickú kefku pre dospelých, ale mäkkú! Ak máte malé plemeno, tak pre ne sa špeciálne vyrábajú kefky, niekedy aj v sade so zubnou pastou, prípadne prstové kefky. Novinkou sú rôzne zubné náprstky s obsahom striebra, ktoré sa používajú bez zubnej pasty. (Ak Vás toto viac zaujíma, kľudne sa nás opýtajte pri ďalšej návšteve, ukážeme Vám rôzne možnosti, šité práve na Vaše zvieratko).

Samotné čistenie zúbkov psa je podobné, ako čistenie našich zubov. Zubnú kefku navlhčite, naneste na ňu za hrášok zubnej pasty a vyčistite psovi zuby. Ak si nenechá vyčistiť vnútornú časť zubov, netrápte sa  tým, tam svoju úlohu zohrá jazyk, ktorý zuby z vnútornej časti vyčistí. Tiež sa nemusíte trápiť tým, ako pastu psovi z úst vypláchnuť. Už pri samotnej výrobe pást, sa ráta s tým, že psy ju budú olizovať a prehĺtať.

Väčšinou postačuje čistenie zubov 2-3x týždenne, ale samozrejme ak máte čas, a váš pes to toleruje, tak denné čistenie je úplne ideálne. V prípade ak máte agresívneho psa, zvoľte inú možnosť ako zubnú kefku a pastu.

2. Zubné prášky do jedla

Rôzne firmy vyrábajú prášky do jedla pre psy. Tie by mali redukovať tvorbu zubného plaku, spomaľovať mineralizáciu zubného plaku a v konečnom dôsledku znižovať zápach z úst. Medzi najčastejšie patria napr. PlaqueOff, Alavis Plaque Free, a pod.

3. Dentálne vody

Dentálne vody sami o sebe nedokážu, podobne ako prášky, odstrániť zubný plak a zubný kameň, ale podobne ako u ľudí sú doplnkovou starostlivosťou o zuby. Väčšina ústnych vôd pre zvieratá je bez príchuti a farby, ale existujú aj ochutené varianty, aby okrem iného stimulovali zvieratá k väčšiemu príjmu vody (hlavne tie na surovej a vlhkej strave). Cieľom ústnych vôd pre zvieratá, je zníženie množstva baktérií v ústnej dutine, ktoré prispievajú k tvorbe zubného plaku, a tiež osvieženie dychu psa.

4. Špeciálne predpisové dentálne diéty

Ak máte psa, ktorý odmieta čistenie zubov kefkou, alebo náprstkom, a tiež odmieta piť vodu s prídavkom ústnej vody, ako ďalšia možnosť, ktorú môžete skúsiť, sa ponúkajú špeciálne veterinárne diéty pre psy s ochoreniami zubov. Tieto granule vyrábajú niektoré renomované firmy vyrábajúce veterinárne diéty ako napr. Hills, Purina, R.C. atď.

Granule majú väčšinou špeciálny tvar a veľkosť, aby zabezpečili správne mechanické čistenie zubov, a niektoré z nich aj obsahujú látky, ktoré pomáhajú znižovať množstvo baktérií v ústnej dutine a znižujú mineralizáciu zubného plaku a tým pomáhajú udržiavať zuby vášho psa dlhšie zdravé.

5. Dentálne odmeny

Ak si vyberáte pamlsky na čistenie zubov, vždy sa poraďte o ich vhodnosti. Na trhu je dnes už veľké množstvo produktov rôznej kvality. Najlepšie si je vybrať pamlsky od renomovaných výrobcov krmív, ktorí pravidelne testujú ich účinnosť. Tiež si treba vybrať veľkosť pamlskov podľa veľkosti psa. Pozor treba dávať u malých a trpasličích plemien, pretože často jedna dentálna tyčinka stačí na úplné zasýtenie psa, ale treba si uvedomiť, že ide iba o doplnkové krmivo a nie o vyváženú stravu na každodenné použitie. Ak teda máte maličkého psa, radšej tieto pamlsky nadeľte na menšie kúsky.

Dentálna tyčinka

6. Pravidelné čistenie zubov ultrazvukom

Čistenie zubov ultrazvukom

Bez ohľadu na to, akú domácu starostlivosť o zuby svojmu psovi poskytujete, aspoň raz za rok ho dajte skontrolovať svojmu veterinárnemu lekárovi. Ak budete zuby pravidelne čistiť, síce znížite veľmi výrazne tvorbu plaku a zubného kameňa, ale úplne mu nezabránite. Na to už treba profesionálne čistenie zubov. Veď aj my si čistíme zuby niekoľkokrát denne a aj napriek tomu chodíme na preventívne prehliadky a čistenie zubov k svojmu stomatológovi.

Na to, aby sa zuby dali poriadne vyčistiť, zvieratko musí byť sedované, v prípade trhania zubov musí byť v celkovej anestézii. Čistenie „za živa“ v salónoch pre psy je absolútne nepostačujúce!!! Pokiaľ pes nie je relaxovaný, tak nedokážete vyčistiť zuby na nedostupných miestach a ponechanie síce čistých ale paradentózou postihnutých zubov v ústnej dutine je považované za hrubú profesionálnu chybu!!! Tak isto je veľmi dôležité, aby zuby boli po zubnej hygiene doleštené. Inak sa vám budú zdať na prvý pohľad čisté, ale nevyleštené plochy zubov urýchlia usadzovanie ďalšieho zubného kameňa. Spravidla sa ústna hygiena u psov doporučuje v ročných intervaloch, ale bohužiaľ sú psy, u ktorých sa zuby musia  čistiť aj dvakrát ročne. Závisí to od jednotlivca a vašej domácej starostlivosti o zuby.

A pár rád nakoniec…

Ak má vaše zvieratko zuby už vo veľmi zlom stave, najprv ich dajte profesionálne vyčistiť a následne ich udržujte čisté pomocou rád, ktoré ste si už prečítali. Aj napriek sľubom na rôznych komerčných preparátoch, ktoré sľubujú „modré z neba“ v starostlivosti o zuby, ak máte raz na zuboch veľké nánosy kameňa, môžete dávať psovi čokoľvek, nebude to fungovať. Iba budete zbytočne frustrovaní, a bude vás to stáť veľa peňazí.

Čistenie zubov u psa

A čo sa týka zubnej kefky a pasty, prípadne náprstku, ak vaše zvieratko má zuby v zlom stave, sú boľavé, má zapálené ďasná, čistenie bude pre neho bolestivé, a môže sa stať, že si vypestuje k čisteniu odpor. Čiže  znova, najprv dať zúbky do poriadku, a potom, keď už ústna dutina bude ošetrená a zahojená, začnite ho učiť na pravidelnú hygienu. Najprv si ho skúste zvyknúť, že mu len odhrniete pysky, potom mu skúste svojim prstom prejsť po vonkajšej strane zubov. Samozrejme treba psíka stále chváliť, a ak je žravý, tak aj odmeniť pamlskom, nech sa na čistenie zubov teší. Môžete mu tento nácvik spraviť atraktívnejší tým, že si prst natriete napr. šťavou so sardiniek, tuniaka… Ak toto už zvláda, môžete postupne prejsť k čisteniu pomocou kefky a pasty alebo zubného náprstka.

Poznámka nakoniec : každý rok vo februári a marci máme akciu na čistenie zubov, ak by ste mali záujem, môžete sa objednať na tel. čísle 033/7621452, prípadne počas návštevy kliniky. Ak neviete či treba už zúbky Vášho psa čistiť, stačí sa u nás kedykoľvek zastaviť, radi ich skontrolujeme.