Kruhy - ilustračný obrázok

Zápal uší u mačiek

Zápal uší u mačiek býva najčastejšie spôsobený baktériami, kvasinkami alebo vonkajšími parazitmi (ušným svrabom).

Mačacie ucho sa skladá z 3 hlavných častí: vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha. Vonkajší zvukovod od stredného a vnútorného oddeľuje bubienková membrána. Za ňou sa nachádzajú sluchové kostičky a citlivé štruktúry, ktoré sú zodpovedné za rovnováhu a sluch.

Vonkajšie ucho zahŕňa samotnú ušnicu, chrupavčitú bázu ucha trojuholníkového tvaru a samotný zvukovod. Celé ucho má špecifický tvar lievika, ktorý mačkám umožňuje lepší prenos zvuku ako majú ľudia. Avšak na druhej strane aj lepší prístup rôznym nečistotám a infekciám. Zvukovod je pokrytý kožou s rôznym stupňom ochlpenia u jednotlivých mačiek, a časť, ktorá je pri bubienku je tmavá a často vlhká, čo prestavuje ideálne prostredie pre pomnoženie rôznych baktérií a kvasiniek.

Prejavy zápalu uší u mačiek

Prejavy zápalu uší u mačiek sú rôzne a závisia od závažnosti a dĺžky infekcie, a tiež od povahy mačky. Rozoznávame akútny (vzniknutý náhle) a chronický zápal (dlhotrvajúci). Najčastejšie sa stretávame s nasledovnými prejavmi:

  • Náklon hlavy (head tilt)
  • Potriasanie hlavou (head shaking)
  • Výtok z uší a zápach
  • Škriabanie si uší, alebo ich okolia
  • Opuchnuté, začervenalé a niekedy až ulcerované (zhnisané a prasknuté) ušnice
  • Bolesť ucha
Zápal uší u mačiek - prejavy
Prejavy zápalu uší u mačky

Prejavy môžu byť obojstranné, alebo jednostranné, ale nedajte sa oklamať, ak mačka „rieši“ iba jedno ucho to neznamená, že druhé je v poriadku. Vždy treba skontrolovať obe! Často si totiž škriabe iba jedno ucho, to horšie. Ak sa zápal rozšíri na stredné, prípadne vnútorné ucho, potom mačka vykazuje poruchy rovnováhy, inkoordinácie pohybov (tzv. vestibulárny syndróm). U ľudí sa tomuto stavu hovorí vertigo. Niekedy môže neustálym trasením hlavy dôjsť k prasknutiu ciev v ušnici a následne k tzv. othematómu (to je stav, kedy sa medzi kožu a chrupavku ušnice dostane krv, a celá ušnica vyzerá opuchnutá).

Príčiny zápalu uší u mačiek

Príčin, ktoré spôsobujú zápaly uší u mačiek je mnoho. Ako predisponujúce faktory môžeme uviesť napr. tvar uší u škótskych klapouchých mačiek, prípadne mačky, ktoré majú zvýšenú tvorbu mazu v ušniciach, zvýšené množstvo chlpov, alebo užšie zvukovody.

Veľmi často sú príčinou otitíd vonkajšie parazity (ušný svrab – otodectes cynotis), hlavne u malých mačiatok a vonkajších mačiek.

Alergie sa v poslednej dobe výrazne podieľajú na zápaloch uší. Či už ide o alergie na potraviny, prípadne na vonkajšie alergény, alebo oboje. Prejavy alergií sú najčastejšie na koži a keďže zvukovody sú vystlané kožou, tak práve tie bývajú často prvým miestom, kde k prejavu alergie dôjde.

Baktérie a kvasinky bývajú sekundárne, alebo oportúnne infekcie. Tzn. oni samotné nespôsobujú infekcie, ale využívajú, že zvukovod je oslabený nejakou inou primárnou príčinou (napr. alergiou), a začínajú sa v ňom nekontrolovane množiť, čím spôsobujú zápal vonkajšieho zvukovodu.

Inak povedané, zdravé ucho má obranné mechanizmy proti baktériám a kvasinkám, ale ak je postihnuté iným ochorením, túto schopnosť sa brániť stráca, dochádza k zápalu. Práve sekundárne infekcie bývajú veľmi časté.

Ďalšie príčiny zápalu vonkajšieho zvukovodu:

Kontrola ucha u mačky
  • Cudzie teleso, hlavne v lete bývajú často príčinou otitíd osiny
  • Polypy (toto je typické pre mačky)
  • Nádorové ochorenia
  • Iné ochorenia kože
  • Endokrinné ochorenia (napr. cushingov syndróm – ochorenie nadobličiek…)
  • Imunitne-sprostredkované ochorenia
  • Poruchy nazových žliaz
  • Nadmerné čistenie uší, kedy sú uši vystavené mechanickému dráždeniu, a narúša sa samočistiaca schopnosť uší

Nevhodné roztoky na čistenie uší, prípadne niektoré lieky (určite nie je vhodné čistiť uši peroxidom vodíka alebo alkoholom), ak je treba mačke pravidelne uši čistiť, poraďte sa radšej so svojím veterinárnym lekárom, ktorý preparát zvoliť, a hlavne, ako často a akou technikou uši čistiť!

Diagnostika zápalu uší u mačiek

Potvrdenie diagnózy zápal uší, je na základe klinického vyšetrenia uší. Najčastejšie pomocou otoskopu sa vyšetrí samotná ušnica, vonkajší zvukovod až po bubienkovú membránu. Hľadajú sa príznaky zápalu, cudzie teleso, prípadne rôzne abnormality. Veľmi dôležité je vyšetrenie samotnej bubienkovej membrány pre jej intaktnosť (celistvosť, pretože ak je porušená, tak niektoré lieky nie sú vhodné).

Väčšina zápalov vonkajšieho zvukovodu u mačiek je diagnostikovaná na základe dôkladného klinického vyšetrenia, ale u ťažších infekcií, alebo v prípade opakujúcich sa infekcií bakteriálneho, kvasinkového, alebo parazitárneho pôvodu, sa doporučuje vykonať ďalšie testy:

  • Cytológia – tá je u vyšetrení uší zlatým štandardom. Robí sa zo steru vonkašieho zvukovodu (vatovým tampónikom sa vytrie postihnuté ucho, a tento ster sa natrie na sklíčko a vyšetrí pod mikroskopom). Pri takomto väčšom vyšetrení vieme presne povedať, či ide o kvasinkovú, parazitárnu, alebo bakteriálnu infekciu a aj typ baktérií (tyčky / koky).
  • Kultivačné vyšetrenie uší – vykonáva sa podobne ako predchádzajúce vyšetrenie, ale tampónik musí byť sterilný, a takáto vzorka je následne v kultivačnom médiu poslaná do laboratória, kde nám stanovia presne o aký druh baktérie ide a na ktoré antibiotiká je citlivá.
  • Rtg vyšetrenie tympanických búl – toto je nevyhnutné, ak ide o chronické bakteriálne zápaly vonkajších zvukovodov, ktoré nereagujú na štandardnú terapiu, prípadne sa počas zápalu uší vyskytli neurologické poruchy (napr. poruchy rovnováhy, náklon hlavy…).

Liečba zápalu uší u mačiek

Liečba vždy závisí od vyvolávajúcej príčiny, ale samozrejme aj od pridružených sekundárnych infekcií.

  • Ušný svrab – tu je veľmi dôležité uši pred akoukoľvek aplikáciou liekov vopred veľmi dobre uši vyčistiť, tie niekedy bývajú úplne zapchaté tmavou hmotou pripomínajúcou hrudky hliny. Ak by sme uši od týchto nánosov nevyčistili, lieky neprejdú do vnútornej časti zvukovodu a svrabovce budú naďalej prežívať v tejto hmote. Následne sa aplikujú raz týždenne lieky priamo do uší (na báze ivermektínu), alebo celkovo spot-on preparáty (pipety) na báze fluralaneru, či selamectinu (prvý je síce drahší, ale funguje až 3 mesiace a netreba ho opakovať), ak máte v domácnosti viac mačiek, je dôležité vyšetriť a liečiť všetky naraz!
  • Alergie – tu je dôležité zistiť, či ide o potravinovú alergiu, na vonkajšie alergény, a podľa toho zvoliť vhodnú terapiu. Čiže buď zvoliť eliminačnú diétu, alebo je možnosť vyrobenia desenzibilizačnej vakcíny v prípade alergie na vonkajšie alergény, alebo aj možnosť vyrobenia vakcíny v prípade, ak máme rezistentné bakteriálne infekcie (toto je ale finančne náročnejšie).
  • Baktérie a kvasinky – tieto sú väčšinou sekundárne k inému ochoreniu, ale vždy si vyžadujú liečbu. Najčastejšie používame kombinované preparáty (antibiotikum + antimykotikum + liek proti zápalu), aplikované buď 1 alebo 2x denne, prípadne u horšie manipulovateľných zvierať 1x týždenne.

Vyčistenie uší je dôležitou súčasťou liečby zápalu vonkajšieho zvukovodu. Zbytky zápalového exsudátu ponechaného vo vonkajšom zvukovode nám zhoršuje odozvu na lieky a sťažuje celkové hojenie ucha. Ideálne je ponechať čistenie uší v prípade zápalu na veterinárneho lekára, pretože vtedy sú uši veľmi bolestivé, a neodborný zásah môže skôr uškodiť ako pomôcť. Ak by bolo treba uši čistiť pravidelne, váš veterinárny lekár vám odporučí prípravok, ktorý bude najvhodnejší práve pre vaše zvieratko.

Cytologické vyšetrenie
Čistenie uší

Vo veľmi závažných prípadoch je niekedy nutná celková liečba napríklad antibiotikami, prípadne antimykotikami a samozrejme v prípade bolestivých stavov aj celkovo podávanými liekmi od bolesti. Chirurgický zákrok je nutný v prípade nádorových ochorení, polypov, či pri cudzích telesách.

Domáce lieky použiteľné na preventívne ošetrovanie uší

Na trhu je mnoho preparátov na čistenie uší, bohužiaľ nie všetky sú bezpečné. Vždy sa poraďte so svojim veterinárnym lekárom, ktorý preparát je pre vašu mačku najvhodnejší. Toto je extrémne dôležité hlavne u otitíd, kde je perforovaný (prasknutý ) bubienok, pretože vtedy aj relatívne bezpečné preparáty môžu pôsobiť ototoxicky a spôsobiť napr. trvalú hluchotu.

Manažment liečby zápalu uší u mačiek

Po nasadení liečby zvyčajne do 2-3 dní vidíte prvý efekt. Často sa nám stáva, že majitelia vtedy predčasne ukončia liečbu v domnení, že mačka je už zdravá. Treba si ale uvedomiť, že k zlepšeniu došlo iba kvôli protizápalovej zložke v kvapkách, ktorá potlačila bolesť, ale infekcia v uchu naďalej pretrváva. Je veľmi dôležité liečbu neprerušiť a prísť na kontrolu k svojmu veterinárnemu lekárovi ešte pred úplným dobratím predpísaných liekov, aby v prípade, že ucho ešte nie je úplne vyliečené, nedošlo k prerušeniu liečby, inak sa môže stať že v uchu si vypestujete multirezistentné baktérie a liečba bude extrémne komplikovaná a nákladná. Kontrola by mala byť v ideálnom prípade v týždenných intervaloch.

Medzi najčastejšie príčiny zlyhania liečby patria nedostatočne dlhá a neadekvátna terapia. Ak si nie ste istý, či lieky správne aplikujete, opýtajte sa svojho veterinárneho lekára, on vám to určite veľmi rád ukáže. Je veľmi dôležité, aby sa lieky dostali do hlbších častí zvukovodu a nezostali iba na ušnici, pretože ich mačka vytrasie von.

V súčasnej dobe je liečba zápalu vonkajšieho zvukovodu vo väčšine prípadov veľmi úspešná. Trošku kompilovanejšie je to u alergikov, ale pri dobrej disciplíne majiteľa aj toto je dobre zvládnuteľné. Dôležité je prísť včas na diagnostiku a nenechať ochorenie zájsť do chronického stavu.

FAQ – často kladené otázky

Čo spôsobuje zápal uší u mačiek?

Zápal uší u mačiek môže byť spôsobený rôznymi faktormi, vrátane bakteriálnych a kvasinkových infekcií, parazitov ako sú roztoče, alergií, zranení, a nadmernej vlhkosti v ušnom kanáli. Identifikácia presnej príčiny je kľúčová pre účinnú liečbu.

Ako spoznám, že moja mačka trpí zápalom uší?

Príznaky zápalu uší u mačiek zahŕňajú časté škrabanie alebo trhanie ušami, zmenený zápach z ucha, červené alebo opuchnuté ušné kanály, nadmerné množstvo ušného mazu, viditeľnú bolesť pri dotyku a možné stratu rovnováhy. Ak si všimnete niektorý z týchto príznakov, je dôležité obrátiť sa na veterinára.

Ako sa lieči zápal uší u mačiek?

Liečba zápalu uší závisí od jeho príčiny. Môže zahŕňať antimikrobiálne kvapky do uší, protizápalové lieky, liečbu proti parazitom alebo, v zriedkavých prípadoch, chirurgický zákrok. Dôležitá je tiež pravidelná čistota a údržba uší, aby sa predišlo opätovnej infekcii.