Psy

Kruhy - ilustračný obrázok

Zmysly psa

Zmysly psa sú výnimočne vyvinuté, vďaka čomu dokážu vnímať svet okolo seba s neuveriteľnou presnosťou; ich sluch je dostatočne citlivý na zachytenie vysokofrekvenčných zvukov, ktoré sú pre ľudské ucho nepočuteľné, zatiaľ čo ich čuchový orgán, ktorý je oveľa výkonnejší než u ľudí, im umožňuje rozoznať a sledovať pachy na veľké vzdialenosti, a ich zrak, hoci nie je tak farebne rozmanitý ako ľudský, je prispôsobený na detekciu menších pohybov a funguje lepšie v slabom svetle, čo spolu s vysoko citlivým čuchom a sluchom robí z psov skutočne výnimočné zvieratá so schopnosťou vnímať svet spôsobmi, ktoré si ľudia môžu len ťažko predstaviť.

Sluch

Šteniatka sa rodia hluché a sluch sa im vyvíja počas prvých týždňov života. Podľa postavenia ušníc môžeme už veľmi skoro odhadnúť náladu psa. Keď sú uši vzpriamené alebo smerujú dopredu, pes je zaujatý, ostražitý, ak sú uši priliehajúce k hlave, treba sa mať na pozore, pes je buď plachý alebo by mohol zaútočiť. Psy môžu pohybovať ušami nezávisle od seba. Majú zhruba 18 svalov, ktoré im to umožňujú.

blog zmysly usi
Uši psa

Uši psov sú mimoriadne citlivé a rozsah ich sluchu je širší ako u nás. Psy počujú zvuky o vyšších frekvenciách, čo vychádza z minulosti, keď lovili malé zvieratá, ktoré vydávajú vysoké zvuky. Ich zvukovody majú tvar písmena L, čo na jednej strane pomáha psom lepšie sa orientovať, ale nám veterinárom to komplikuje vyšetrenie a tiež terapiu 😊.

Uši u psa sa môžu otáčať nezávisle od seba.

Čuch

Čuch psa je niekoľkotisícnásobne lepší ako náš. To možno viete. Ale vedeli ste, že  pes vníma pachy 3D? Psy totiž dokážu vnímať pach z každej nosnej dierky zvlášť. Je to podobné, ako keď my sa pozeráme na svet oboma očami a náš mozog z toho urobí jeden obraz. U psa sa tiež v mozgu skladá obraz z rôznych pachov a pes teda dokáže presne určiť, kde sa páchnuci predmet nachádza.

Ďalšou zaujímavosťou je, že psy dokážu „stopovať v čase“, teda dokážu rozpoznať nepatrné zníženia koncentrácie molekúl pachu, ktoré sa vyskytujú v krátkych časových intervaloch. Toto sa využíva hlavne u služobných a poľovných psov. Je to dôležité z toho dôvodu, aby sa nestalo že pes bude stopovať od utekajúceho páchateľa, prípade od utekajúcej zveri, ale po smere.

Chuť

blog zmysly chut
Maškrtenie

V porovnaní s nami ľuďmi majú psy podstatne menej chuťových pohárikov, približne 6x. To ale neznamená, že by chuť nevnímali vôbec. Podobne ako my rozlišujú 4 chute : a to kyslú, sladkú, horkú a slanú. Čo je zaujímavé psy nepociťujú potrebu „soliť“. V prírode divoké psy jedia predovšetkým mäso, ktoré prirodzene obsahuje vysoký obsah sodíka, a tak si nepotrebovali vyvinúť špeciálne vyladené receptory na soľ.

Psy majú tiež špecifické chuťové receptory, ktoré sú jemne prispôsobené mäsu, tukom a chemikáliám súvisiacim s mäsom, pretože strava ich predkov pozostáva predovšetkým z mäsa. Znížený počet chuťových pohárikov u psov v porovnaní s ľuďmi môže vysvetľovať ich zníženú schopnosť rozlišovať medzi jemnými príchuťami, ako sú rozdiely medzi druhmi mäsa (kuracie, bravčové alebo hovädzie mäso) alebo rôznymi bobuľami (jahody, černice, maliny a čučoriedky).

Psy majú tiež chuťové poháriky, ktoré sú jemne naladené na vodu. Táto schopnosť sa prejavuje aj u mačiek a iných mäsožravcov, ale nie u ľudí. Špeciálne chuťové poháriky na špičke jazyka psa pri pití reagujú na vodu a stávajú sa citlivejšími, keď sú smädné alebo po jedle, čo ich povzbudzuje, aby pili viac vody. Psy jednia nosom.

Hmat

Z piatich zmyslov, ktoré pes má je tento najpodobnejší tomu nášmu. Dotyk využívajú už novorodené šteniatka na nájdenie tepla a výživy. Inštinktívne sa tlačia k matke, labkou stimulujú tok mlieka. Mama ich zase olizuje a stimuluje, aby eliminovali odpad. Tento obojsmerný proces vytvára emocionálne väzby, ktoré udržujú šteňatá v bezpečí, v teple a pomáha pri kŕmení, ale čo je dôležitejšie; táto väzba sa potom môže preniesť na človeka. Ak sa so šteniatkami od prvého dňa manipuluje, hladkajú, držia, maznajú sa a dotýkajú sa po celom tele, začnú si vytvárať sociálne väzby s ľuďmi.

Psy majú na tvári hmatové fúzy, ktoré sú citlivé na zmeny prúdenia vzduchu okolo objektu, čiže pes ho cíti ešte predtým, ako sa ho dotkne. Neodporúča sa zastrihovať tieto fúzy, a ktoré sú tuhé, zapustené hlboko v koži a na ich základni majú receptorové bunky. Upozorňujú psa na predmety prichádzajúce do jeho tváre alebo očí a môžu byť napr. príčinou nepriaznivej reakcie psa, keď mu po kúpeli horúci vzduch na tvár.

Okrem fúzov majú psy vo svojej koži

päť rôznych dotykových receptorov, ktoré im umožňujú rozlišovať rôzne typy dotykov:  bolesť, pohyb tela a polohu, teplotu, tlak a chemickú stimuláciu.

Zrak

Oči u psa môžu mať rôznu farbu, ale u väčšiny prevláda hnedá farba. Psy môžu mať aj rôznofarebné oči, toto býva napr. u psov s tzv. merle faktorom (napríklad sibírsky husky, austrálsky ovčiak…). Aký je ale zrak v porovnaní s naším je ťažko porovnať. V niečom sú psie oči lepšie a v niečom nie. Psy nevidia predmety tak dobre ako ľudia. Videnie psa je rozmazané. Ak by bol pes človekom, považoval by sa za krátkozrakého a potreboval by okuliare, aby videl predmety ďalej od seba, napríklad tabuľu v prednej časti triedy alebo dopravnú značku.

oko psa
oko psa

Prečo psy vidia lepšie pohybujúce sa predmety? Psy majú v sietnici viac tyčiniek ako ľudia. Tie sú citlivé na tvar, pohyb a slabé svetlo. Psy vidia pohybujúce sa objekty oveľa lepšie ako stacionárne objekty a majú 10-20-krát väčšiu citlivosť na pohyb ako ľudia. Psy môžu v dôsledku toho zachytiť malé zmeny v držaní tela a pohybe. To je jeden z dôvodov, prečo môžu byť psy trénované s tichými pokynmi pomocou gest rúk.

Ďalšou výhodou je, že vidia lepšie za šera ako my, vďaka štruktúre, ktorá sa nazýva tapetum lucidum.

Vidia psy farby? Vidia ale iba v odtieňoch modrej a žltej. Keďže vidia iba dve farby ich videnie je dichromatické. Preto napríklad poľovníci môžu nosiť oranžové vesty, aby boli viditeľní pre ostatných poľovníkov ale nie pre zvieratá.

A posledná zaujímavosť je, že vidia v širšom zornom poli, to samozrejme závisí od plemena. Psy, ktorí lovia zrakom ako chrti, majú široké zorné pole a napríklad buldogy a im podobné psy majú zorné pole zhruba rovnaké ako my.