Psy

Kruhy - ilustračný obrázok

Dysplázia bedrových kĺbov

Čo je do dysplázia bedrových kĺbov

Dysplázia bedrového kĺbu je stav, ku ktorému dochádza v dôsledku abnormálneho vývoja bedrového kĺbu počas rastu zvieraťa. Môže sa vyskytnúť u akéhokoľvek psa, ale najčastejšie býva diagnostikovaná u psov veľkých plemien ako napr. labradorský / zlatý retriever, nemecký ovčiak, rotvajler, bernardýn… a sporadicky býva diagnostikovaná aj u mačiek.

Nedá sa povedať, že jedinou príčinou je zlá genetika. To, do akého stupňa sa vyvinie závisí aj od vonkajších faktorov ako napr. nesprávna výživa, alebo neprimeraná záťaž v šteňacom vekuobezita a tiež aj vplyv pohlavia. Abnormálny vývoj postupne vedie k nadmernej laxite (voľnosti) bedrového kĺbu. Táto laxita vedie k natiahnutiu kĺbneho púzdra , podporných väzov a svalov okolo bedrového kĺbu. To následne vedie k nestabilite celého kĺbu, bolesti a trvalému poškodzovaniu anatómie celého kĺbu. Ak sa včas dysplázia nerieši, vedie v neskoršom veku k osteoartritíde (degeneratívnemu ochoreniu kĺbov).

Dysplázia bedrových kĺbov
rtg bedrových kĺbov

Možnosti liečby dysplázie bedrových kĺbov

Chirurgická liečba

Liečba vždy závisí od veku psíka, od jeho kondície a stupňa bolesti/krívania. Najlepšia liečba je chirurgická. Ak sa jedná o mladé zvieratko (zvyčajne do 12 mesiacov), ktoré síce vykazuje známky bolesti pri manipulácii s bedrovým kĺbom, ale ešte nemá žiadne známky osteoartritídy (diagnostikované pomocou RTG), je doporučená tzv. trojitá osteotómia panvy (TPO). Tento chirurgický výkon umožní zlepšiť komfort zvieratku vďaka zníženiu laxity bedrového kĺbu, a zlepšenia jeho anatómie.

Zvieratká, ktoré sú staršie ako 12 mesiacov a je u nich už fyziologicky zastavený rast, a vykazujú známky degeneratívneho ochorenia kĺbu, prípadne kĺb je dislokovaný, vďaka závažnej dysplázii, možno liečiť buď totálnou endoprotézou (úplnou náhradou bedrového kĺbu). Výhodou tejto metódy je, že umožňuje takmer úplný rozsah pohybu a po zahojení úplnú bezbolestnosť pri pohybe. Samozrejme tento druh terapie je finančne najnáročnejší a vykonáva sa len na referenčných pracoviskách (napr. klinika Vetaxs, TN).

V prípade ak nemáte dostatok financií, ďalšou možnosťou je ostektómia hlavice stehennej kosti (FHO). V tomto prípade sa úplne odstráni bolestivý bedrový kĺb, ale nový kĺb sa neumiestňuje. Namiesto neho sa časom vyvinie pakĺb, ktorý je ale nebolestivý. Treba ale rátať s tým, že pri tejto metóde dochádza k skráteniu stehnovej kosti, a teda pes celý život vykazuje určitý stupeň „krívania“, toto je ale nebolestivé.  Táto metóda nie je vhodná pre veľké a obrie plemená, naopak je veľmi dobre použiteľná u mačiek.

Konzervatívna liečba

V prípade ak sa rozhodnete z akejkoľvek príčiny neabsolvovať žiadnu chirurgickú terapiu, tak ešte stále zostáva možnosť ako zvieratku pomôcť. Mnoho dysplázii u psov a mačiek sa dá zvládnuť aj tzv. konzervatívnou / medikamentóznou terapiou. Treba si ale uvedomiť, že tento druh terapie nelieči artritídu ani artrózu spôsobenú dyspláziou, ale len mierni klinické prejavy (čiže bolestivosť, krívanie, neochota k pohybu…). Tento druh terapie zahŕňa chondroprotektíva (látky na výživu kĺbov ), lieky proti bolesti, chudnutie, rehabilitácia. Treba si ale uvedomiť, že tieto lieky nezabránia postupnému zhoršovaniu stavu, a fungujú iba do istej miery.