Obsah:
Máloktorá mačka sa teší na návštevu veterinára. Pre väčšinu z nich je to stresujúci a desivý zážitok, aj keď sa veterinár a jeho tím snažia, aby to bolo čo najmenej nepríjemné. Existuje však niečo, čo môže týmto zvieratám pomôcť? Pre niektoré mačky môže podanie Gabapentínu výrazne znížiť stres a upokojiť ich. Gabapentín pre mačky sa okrem toho používa aj na tlmenie bolesti a zvládanie záchvatov. Tento liek na stres u mačiek má teda široké spektrum využitia. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli viac!
Čo je Gabapentín a na čo sa používa?
Gabapentín je látka podobná gama-aminomaslovej kyseline (GABA), ktorá pôsobí ako inhibičný neurotransmiter. Hoci presný mechanizmus účinku Gabapentínu nie je úplne objasnený, bol vyvinutý s cieľom napodobniť účinok GABA. Na rozdiel od GABA sa však Gabapentín neviaže priamo na jej receptory, čo však neovplyvňuje jeho účinnosť ako lieku.
Gabapentín pre mačky sa široko používa v humánnej aj veterinárnej medicíne. V rámci veterinárnej starostlivosti sa často podáva mačkám trpiacim epilepsiou ako antikonvulzívum, často v kombinácii s inými liekmi. Okrem toho sa používa na liečbu chronickej bolesti, najmä neuropatickej bolesti a artritídy u starších mačiek. Novším použitím Gabapentínu je liečba stresu, strachu a úzkosti u mačiek, čím sa stal populárnym liekom na upokojenie mačiek.
Ako podávať Gabapentín mačke?
Gabapentín pre mačky sa podáva orálne, buď vo forme kapsúl alebo tabliet. Často je možné kapsulu otvoriť a zmiešať jej obsah s vlhkým krmivom alebo šťavou z tuniaka, čo uľahčí podávanie (Gabapentín má horkú chuť). Je však dôležité si uvedomiť, že podanie Gabapentínu na prázdny žalúdok môže u mačiek vyvolať vracanie. Preto sa odporúča podávať ho vždy s troškou jedla (Ako podať mačke lieky).
Ak je cieľom upokojiť mačku pred návštevou veterinára, tento liek na stres u mačiek by mal byť podaný 1-2 hodiny pred termínom. Alternatívne, ak cestovanie stresuje vašu mačku, podajte Gabapentín 1-2 hodiny pred cestou. Ak je Gabapentín podávaný každý deň na zvládanie epilepsie alebo chronickej bolesti, je dôležité nevynechať dávku, najmä u epileptických zvierat, pretože náhle vysadenie môže vyvolať záchvaty.
Aké je správne dávkovanie Gabapentínu pre mačky?
Podávanie akéhokoľvek lieku by malo byť vždy konzultované s veterinárom a to platí aj pre Gabapentín! Dávkovanie Gabapentínu pre mačky sa môže výrazne líšiť v závislosti od dôvodu podávania.
- Pre záchvaty: 5 – 10 mg/kg každých 8 až 12 hodín.
- Na tlmenie bolesti: 1,25 – 2,50 mg/kg každých 12 hodín.
- Na úzkosť: 100 mg 1-3 hodiny pred vyvolaním úzkosti.
V niektorých prípadoch môže veterinár odporučiť dodatočnú dávku večer pred stresovou udalosťou.
Aké sú vedľajšie účinky Gabapentínu u mačiek?
Najčastejšie vedľajšie účinky pri podávaní Gabapentínu sú:
- Sedácia (ospalosť)
- Ataxia (nedostatok dobrovoľnej koordinácie svalov)
- Hnačka
Gabapentín pre mačky je však vo všeobecnosti považovaný za dobre tolerovaný liek s minimom nežiaducich účinkov. Ak má vaša mačka alergiu na tento liek alebo trpí ochorením obličiek, podávanie Gabapentínu môže byť problematické. Tiež sa neodporúča podávať ho gravidným zvieratám, pretože môže ovplyvniť vývoj plodu.
Interakcie Gabapentínu s inými liekmi
Gabapentín pre mačky je najúčinnejší, keď sa podáva spolu s iným analgetikom, napríklad niektorými druhmi opiátov. Po určitom čase však možno druhý liek z terapie odstrániť, pričom Gabapentín ostáva jediným liekom na tlmenie bolesti.
Dlhodobá liečba bolesti však môže zaťažovať obličky a pečeň, preto je dôležité informovať svojho veterinára o všetkých liekoch, ktoré vaša mačka užíva. To zahŕňa vitamíny, doplnky stravy a/alebo bylinné lieky.
Záver
Návšteva veterinára je nevyhnutnou súčasťou života každého zvieraťa, vrátane mačiek. No nikto nechce vidieť svoju mačku v strese alebo nepohodlí. Gabapentín môže byť v týchto prípadoch veľkou pomocou, a to ako pre mačky, tak aj pre nás veterinárov. Nielenže znižuje stres u mačky, ale zároveň uľahčuje prácu veterinára, čo znamená menej stresu aj pre majiteľa.
Gabapentín pre mačky môže tiež v niektorých prípadoch poskytnúť dlhodobú terapiu pre záchvaty a liečbu bolesti, čím pomáha vašej mačke prežiť čo najpohodlnejší život bez zbytočného utrpenia.