Psy

Kruhy - ilustračný obrázok

Brachycefalický syndróm

Brachycefalické plemená psov, ako sú mopsy, buldočky, a pekinézy, sú milované pre ich charakteristické krátke nosy. Tento roztomilý vzhľad však môže prinášať závažné zdravotné problémy, známe ako brachycefalický syndróm (BOAS – Brachycephalic Obstructive Airway Syndrome), ktorý spôsobuje dýchacie ťažkosti.

Problémy s dýchaním a k tomu pridružené ďalšie zdravotné problémy vedú k tomu, že mnohí vo veterinárnej komunite sa hádajú, či je etické pokračovať v chove týchto zvierat.

Čo je brachycephalické plemeno psa?

Brachycefalický je lekársky výraz, ktorý sa skladá z dvoch slov: “brachy” tzn. krátky a “cephalic” tzn. hlava, čiže doslovne by bol preklad krátka hlava. Preto je brachycefalický syndróm radom stavov spojených so psami s krátkym nosom (napr. mops, francúzsky buldoček, anglický bulldog, pekinský palácový psík, shi-tzu…). Hoci väčšinou ide o malé plemená psov, nie je to pravidlo, z tých väčších je typický napr. boxer.

Všetky tieto plemená majú väčšinou úžasné povahy, a veľa energie, ale v skutočnosti nie sú fyziologicky zdravé a nemôžu správne dýchať (niektoré sa dokonca celý život doslovne dusia!) Predstavte si, že by ste mali celý život byť so štipcom na nose, prípadne dýchať iba cez slamku! Bohužiaľ nejde vždy iba o dýchacie problémy, ktoré tieto zvieratá majú, je toho oveľa viac.

Zdravotné problémy spojené s BOAS

Počas mnohých generácií si chovatelia vyberali psov s najkratším nosom, čím nasmerovali genetický fond na kompaktnú kostru a to následne viedlo k malformáciám v celom tele.

Predstavte si napr. zboku labradora, a teraz ho pomyselne začnite stláčať. Lebka sa zmenší, ale na jej povrchu bude stále rovnaké množstvo mäkkého tkaniva. Brachycefalické psy majú príliš veľa mäkkého tkaniva v porovnaní s veľkosťou ich kostry.

Najviditeľnejšie to vidieť na koži, kde sa tvoria kožné záhyby. Podobné zmeny sú ale aj vo vnútri tela.

Horné dýchacie cesty

  • Stenotické (zúžené) nozdry – pri zmenšení lebky došlo postupne k skráteniu a zúženiu nozdier. Toto býva veľmi vážny problém ak si uvedomíme, že psy dýchajú hlavne nosom.
  • Zväčšený jazyk – nejde o to, že by bol veľký ako taký, ale skrátením lebky sa stal väčší vzhľadom k jej veľkosti.
  • Predĺžené mäkké podnebie – toto čiastočne upcháva hrdlo psa, a spolu so stenóznymi nozdrami spôsobuje chrčanie a chrápanie.
  • Paralýza hrtana – hrtan je chrupavčitá štruktúra v zadnej časti hrdla, ktorá zabezpečuje prechod vzduchu do pľúc a jedla do pažeráka. Ak ale skolabuje, môže viesť k blokovaniu dýchacích ciest.
  • Everzia laryngálnych vačkov – sú to útvary tvorené sliznicou v hrdle. Pri nádychu sú vťahované do dýchacích ciest a tým ich zužujú.

Brachycefalický syndróm u mopsa
Brachycefalický syndróm u mopsa

Dolné dýchacie cesty

  • Úzka priedušnica – priedušnica je “trubica” vedúca vzduch do pľúc, ktorá je spevnená chrupavčitými prstencami, aby si držala tvar. Bohužiaľ sa občas stáva, že tieto prstence skolabujú a nádychom, keď dochádza k podtlaku, sa priedušnica uzatvára a zviera sa dusí.
  • Pľúca – keď sa vzduch konečne dostane cez všetky predchádzajúce prekážky, ide do pľúc. Tým, že brachycefalické plemená dýchajú namáhavejšie, a vytvárajú väčší podtlak, toto môže viesť k sekundárnemu poškodeniu pľúcneho tkaniva.

Ostatné problémy

Problémy s trávením

Kvôli zvýšenému podtlaku v oblasti hrudníka mnoho brachycefalických psov tiež často trpí tráviacími problémami. Tie zahŕňajú zvracanie, regurgitáciu a plynatosť.

Kožné infekcie

Záhyby na tvári na tele sú ideálnym miestom pre pomnoženie baktérií a kvasiniek. Tieto infekcie sú väčšinou neuveriteľne svrbivé a niekedy dokonca bolestivé.

Prehrievanie

Je ďalším častým problémom týchto plemien. Psy sa totižto nedokážu potiť ako my, a tepla sa zbavujú iba dychčaním. Ak však vzduch nemôže ľahko prúdiť dnu a von, telo sa môže ľahšie prehriať a zvieratko následne skolabuje. Toto sa môže stať nielen v horúcich dňoch, ale aj pri strese a telesnej záťaži.

Deformácia očí a zranenia

Keď sa lebka skracovala, oči sa s ňou nezmenšovali. Preto majú tieto zvieratá exoftalmus, čo vedie k častejším zraneniam očí, alebo ich väčšej náchylnosti na ochorenia.

A je toho ešte viac, napr. : alergie, infekcie uší, choroby zubov, problémy s chrbticou, neschopnosť spontánnych pôrodov

Stupeň postihnutia BOAS

V ľahkom stupni postihnutia môžu byť príznaky minimálne a zvieratá nemusia prejavovať veľkú úzkosť, ale to ešte neznamená, že neustále nevyvíjajú nadmerné úsilie, aby mali dostatok kyslíka.

Stredne ťažko postihnuté psy majú už samozrejme viditeľnejšie príznaky. Bohužiaľ to, čo ľudia často považujú u týchto plemien za normálne, je fyziologicky abnormálne!!! Za normálnych okolností by ste psa nemali počuť dýchať, keď popri vás kráča, ani by nemal v noci chrápať!

Tiež vracanie a regurgitácia pri jedle, či dokonca kolaps a neschopnosť úplne dýchať poukazujú na ťažké postihnutie.

Diagnostika BOAS u psov

Celá diagnostika brachefalického syndrómu u psov je založená na kombinácií troch vecí:

  • predisponované plemeno,
  • anamnéza – neznášanlivosť telesnej námahy, chrápanie, chrčanie…,
  • klinické vyšetrenie u veterinárneho lekára.

Tieto tri veci, sú v drvivej väčšine postačujúce na diagnostiku BOAS, ale na komplexné posúdenie jednotlivých zložiek tohto ochorenia je potrebná ďalšia diagnostika:

  • endoskopické vyšetrenie dýchacích ciest v celkovej anestéze,
  • CT sken hlavy na posúdenie jej jednotlivých deformácií,
  • RTG hrudníka na vylúčenie napr. hiátovej hernie alebo zápalu pľúc,
  • RTG/MRI vyšetrenie chrbtice pri podozrení na problémy medzistavcovej platničky,
  • vyšetrenie kože pri kožných problémoch.

Z názvu samotného syndrómu vyplýva, že postihuje predovšetkým dýchanie cesty. Ale keďže ide o syndróm, tak jeho súčasťou môžu byť aj ďalšie príznaky, vyžadujúce obšírnejšiu diagnostiku.

Možnosti liečby BOAS

Vyliečiť brachycefalický syndróm sa nedá, ale našťastie, existuje niekoľko možností, ako týmto zvieratám trochu uľahčiť ich život.

Plastická operácia nosa

Korekcia stenóznych nosných dutín môže zmieniť určitú obštrukciu. Nozdry sa chirurgicky rozšíria, aby sa vytvoril väčší priestor pre prienik vzduchu do dýchacích ciest. Samozrejme si treba uvedomiť, že táto operácia je pre zviera dosť bolestivá a po operácii sa môže vyskytnúť krvácanie.

Resekcia mäkkého podnebia

Ide o chirurgické skrátenie mäkkého podnebia a jeho “zoštíhlenie”. Chirurg odstráni prebytočnú časť mäkkého podnebia, ktorá blokuje dýchacie cesty, aby pes mohol ľahšie dýchať.

BOAS pooperačná prognóza

Na začiatok treba povedať, že prognóza po operácii brachycephalického syndrómu je vo všeobecnosti výborná. Hneď po operácií môžu byť dýchacie cesty opuchnuté, ale správnymi liekmi sa tento problém dá korigovať. Zvieratám sa výrazne zlepší ich kvalita života. Samozrejme operáciou sa neodstránia všetky problémy súvisiace s touto diagnózou, ale sa výrazne zmiernia.

Problémy, ako opakujúce sa kožné infekcie, problémy s medzistavcovými platničkami, očami … sú samozrejme ďaleko horšie zvládnuteľné.

Riešenie problému brachycefalických plemien

Ak ste aj napriek tomuto článku rozhodnutí zaobstarať si takéto plemeno, tak najlepšie tipy ako to urobiť sú:

  • podporte etické šľachtenie,
  • zistite si informácie o chovateľovi, či vykonáva zdravotné prehliadky, a v akých podmienkach tieto psy žili,
  • a hlavne psy, ktorí podstúpili akúkoľvek plastickú chirurgiu na nápravu BOAS by nikdy nemali byť chovné!!!

Už ste si šteniatko kúpili? Vyhľadajte si čo najviac informácií, a urobte maximum, aby ste svojmu psovi pomohli prežiť plnohodnotný život. Sledujte nasledovné príznaky:

  • chrápanie
  • chrčanie
  • regurgitácia/vracanie.

Ak ste si všimli niektorý z týchto príznakov, konzultujte to so svojim veterinárnym lekárom. Ten najlepšie posúdi stupeň postihnutia a navrhne správne riešenie.

Aj keď v súčasnosti máme niekoľko možností riešenia tohto problému, stále najlepšou prevenciou je nepodporovať chov psov s príliš krátkym nosom.

Už dokonca vznikli skupiny etikov a veterinárov, ktorí sa pokúšajú obmedziť chov takýchto plemien, práve pre ich celoživotné utrpenie. Nešťastím je, že ľudia často považujú zvieratá, ktoré sa podobajú bábätkám, za roztomilé. Tie, ktoré majú okrúhlu tvár, plochy nos a veľké oči. Práve chovom zvierat s čo najkratším nosom došlo postupne k dedičným defektom ako ich vidíme dnes.

BOAS a mačky

Podobne ako psy aj mačky môžu byť postihnuté brachycefalickým syndrómom. Medzi najznámejšie plemená patria: himalájske, barmské a perzské mačky. Tieto plemená však nie sú tak populárne ako psie, takže sa o nich tak často nediskutuje.

Brachycefalický syndróm u mačky
Brachycefalický syndróm u mačky

Zhrnutie

Brachycefalické psy sú v súčasnosti horúcou témou po celom svete. V niektorých európskych krajinách je chov psov s upchatými dýchacími cestami dokonca v rozpore so zákonmi o dobrých životných podmienkach zvierat – ale iba teoreticky, prakticky sa toto ťažko dokazuje. Ale zakázať jedno z najpopulárnejších plemien na svete nie je práve jednoduché a ani riešenie tohto problému nie je také jednoduché.

Či už je to francúzsky buldog, mops alebo perzská mačka, väčšina z týchto zvierat sú úžasní spoločníci a ich rodiny ich veľmi milujú – pochopiteľne. Ak vlastníte alebo chcete vlastniť brachycefalického psa, uistite sa, že kupujete od zodpovedného chovateľa a vždy dávajte pozor na svojho najlepšieho priateľa, ktorý v prípade potreby vyhľadajte veterinárnu starostlivosť.

To je zďaleka najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby ste so svojím novým najlepším priateľom prežili veľa šťastných a zdravých rokov.