Psy

Kruhy - ilustračný obrázok

Ochorenie srdca u psov

Degenerácia mitrálnej chlopne (Mitral Valve Disease – MMVD) je jedným z najčastejších ochorení srdca u psov. Postihuje najmä staršie psy menších plemien, ale môže sa vyskytnúť aj u mladších jedincov. Toto ochorenie sa vyznačuje degeneráciou mitrálnej chlopne, čo vedie k regurgitácii (spätnému toku) krvi späť do ľavej predsiene, ktorá je objemovo preťažená, a keď srdce nedokáže kompenzovať túto chybu, dochádza k jeho zlyhávaniu.

Príčiny a predispozície pre MMVD

Príčiny MMVD nie sú úplne známe, ale zdá sa, že veľkú úlohu vo vzniku tohto ochorenia zohráva práve genetika jedincov, starnutie a environmentálne faktory. Niektoré plemená, ako napríklad Cavalier King Charles španiel, majú vyššiu predispozíciu k tejto chorobe, ďalej tiež menšie plemená ako Yorkshirský teriér, Pomeranian, Čivava …

Príznaky súvisiace s ochorením srdca:

Kašeľ

Jedným z najčastejších príznakov MMVD u psov je kašeľ, ktorý môže byť suchý alebo mokrý. Vyskytuje sa v dôsledku nahromadenej tekutiny v pľúcach spôsobenej regurgitáciou krvi.

Znížená aktivita

Psi s MMVD môžu mať obmedzenú schopnosť vykonávať bežné aktivity kvôli nedostatku energie a únave. Sú apatickejší, rýchlejšie unaviteľní a menej zvládajú záťaž.

Dýchavičnosť

Dýchavičnosť je ďalším zreteľným príznakom, ktorý sa zhoršuje s postupujúcim ochorením. Pes môže mať ťažkosti s dýchaním, najmä počas cvičenia alebo aktivity.

Strata chuti do jedla

Strata chuti do jedla môže byť spôsobená celkovou nevoľnosťou spojenou so srdcovým zlyhaním.

Cyanóza – modranie slizníc

V pokročilých prípadoch môže dôjsť k cyanóze, ktorá sa prejavuje modrým sfarbením slizníc a tkanív v dôsledku nedostatočného kyslíka v krvi.

Diagnostika MMVD

Diagnóza MMVD sa vykonáva na základe dôkladnej anamnézy, klinického vyšetrenia, a potvrdenia pomocou zobrazovacích metód (RTG, USG)

Klinické vyšetrenie

Klinické vyšetrenie pacienta pozostáva z posúdenia farby slizníc, CRT (capillary refill time), posúdenia stavu očí, uší, prehmatania dutiny brušnej, prehmatania hmatateľných uzlín a posúdenia celkového zdravotného stavu jedinca.

Ďalej nasleduje dôkladné počúvanie srdcových oziev, potencionálneho šelestu na srdci a auskultácia celého pľúcneho poľa.

RTG a echokardiografia

RTG hrudníka môže odhaliť zväčšené srdce a prítomnosť pľúcneho edému. Echokardiografia je nevyhnutná na presné posúdenie veľkosti srdca, jeho jednotlivých štruktúr a ich funkčnosti a hlavne funkcie mitrálnej chlopne a závažnosti regurgitácie.

Echokariografia
Echokardiografia 2
Echokardiografia 3

EKG

Elektrokardiogram (EKG) sa používa na hodnotenie elektrického aktivity srdca a detekciu abnormalít (arytmie).

Terapia MMVD

Vyliečiť MMVD nie je možné. Liečba sa zameriava na zmiernenie príznakov a spomalenie progresie ochorenia. Druhou možnosťou je transplantácia mitrálnej chlopne chirurgickou cestou.

Diuretiká

Diuretiká sa používajú na odstránenie nadbytočnej tekutiny z organizmu a zmiernenie príznakov dýchavičnosti a pľúcneho edému.

ACE inhibítory

Pomáhajú rozširovať cievy a zlepšujú funkciu srdca u psov s MMVD.

Pimobendan

Pimobendan je liek schválený na liečbu MMVD u psov. Zvyšuje kontraktilitu srdca a zlepšuje kvalitu života.

Diéta

Môže zahŕňať špeciálnu stravu s nízkym obsahom sodíka a doplnkov srdcových živín.

Chirurgické možnosti

V niektorých prípadoch môže byť chirurgická oprava mitrálnej chlopne zvážená ako možnosť.

Záver

Mitral Valve Disease je závažné ochorenie srdca, ktoré postihuje mnoho psov, najmä starších jedincov, plemená menšieho vzrastu a niektoré konkrétne plemená s predispozíciou k tomuto ochoreniu. Včasná diagnostika a vhodná terapia môžu výrazne zlepšiť kvalitu života postihnutých zvierat a predĺžiť ich život.

Prevencia:

Pravidelná kontrola u veterinárneho lekára. V prípade nálezu šelestu je vhodné spraviť echokardiologické vyšetrenie, RTG hrudníka a zhodnotiť vážnosť situácie. V prípade nálezu vyššie uvedených príznakov vyhľadať veterinárnu pomoc a diagnostikovať vzniknuté zmeny.