Kruhy - ilustračný obrázok

FIP – felinná mačacia peritonitída

Úvod

FIP je vírusové ochorenie spôsobené zmutovanou formou mačacieho koronavírusu. Koronavírusy sú v mačacej populácii bežné. V priemere okolo 80% mačiek sa počas života nakazí koronavírusom, ale iba u približne 5%  z nich sa vyvinie FIP. Tento druh vírusu nie je prenosný na človeka, a pre mačky je bohužiaľ smrteľný. Diagnóza FIP je vždy zlou správou pre majiteľa mačky.

Toto ochorenie môže postihnúť mačku v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sú to mladé mačky do 3 rokov. Vek nie je jediný rizikový faktor. Medzi ďalšie patria oslabený imunitný systém , rôzne stresové faktory ako multi-cat housing (spolužite viacerých mačiek v jednej domácnosti), vysoká koncentrácia mačiek (s týmto problémom zápasia všetky mačacie útulky po svete), alebo aj iné faktory, ako napr. sťahovanie sa, príchod nového člena do domácnosti, operačné zákroky…

Chorá sivá mačka
Mačka s FIP

Posledné 2 roky sme často boli dopytovaní, či tento koronavírus je ten istý, čo spôsobil u ľudí COVID-19. Aj keď oba sú koronavírusy, oba spôsobujú odlišné ochorenia a mačací vírus nie je prenosný na ľudí.

Príznaky FIP u mačky

Pre FIP je typické, že niekedy trvá týždne, mesiace dokonca až roky, kým sa od iniciálnej nákazy koronavírusom rozvinie jej smrteľná forma. Ako náhle prepukne FIP, prichádzajú rôzne vážne príznaky, ktoré sú v prvotných štádiách nešpecifické. Vždy to závisí od postihnutého systému. Iné budú pri zasiahnutí obličiek, iné pri pečeni a iné pri pankrease, či ďalších orgánových systémoch.

Spočiatku, ako sme už spomenuli, ide prevažne o nešpecifické príznaky ako:

 • Inapetencia – nechuť do jedla
 • Apatia – mačka nemá záujem o okolie, nehrá sa, zalieza…
 • Febrília – zvýšená teplota
 • Strata hmotnosti
 • Depresia
 • Zlepená naježená srsť
 • Žltačka…

Formy FIP

V praxi rozoznávame  2 typy FIP a to suchú (ne-efuzívnu) a vlhkú (efuzívnu). Každá má svoje príznaky. Bohužiaľ niekedy môžu byť u kočky obe formy súčasne. Toto delenie je hlavne na diagnostické účely.

Vlhká forma

Vlhká forma – pre ňu je typické zväčšené brucho s ascitom (tekutinou v brušnej dutine), pričom mačka samotná je väčšinou pochudnutá. „Voda“ môže byť aj v hrudnej dutine a spôsobovať problémy s dýchaním, mačka nebude tolerovať záťaž, nebude vládať. Často v tomto štádiu už mačka nechce prijímať potravu.

Suchá forma

Suchá forma – často postihuje oči, mačka postupne oslepne, môžu sa pridružiť rôzne neurologické príznaky (záchvaty), inkoordinácia, hnačka, anémia… Sonograficky bývajú často zistené zväčšené uzliny v brušnej dutine.

Diagnostika FIP u mačky

Diagnostika FIP je vždy výzvou pre veterinárneho lekára, pretože príznaky sú podobné rôznym iným ochoreniam.

Ako prvé je dôkladné klinické vyšetrenie, nasledujú odbery krvi na hematologické (sledujeme hlavne hladiny bielych krviniek) a biochemické vyšetrenie krvi (hlavne hladina bielkovín). V prípade zväčšenej brušnej dutiny nasleduje rtg vyšetrenie brušnej a hrudnej dutiny pre dôkaz tekutiny, sonografické vyšetrenie je štandardom pri suchej forme.

Sonografické vyšetrenie u mačky

Nasleduje odobratie tekutiny a jej analýza. Žiadny z týchto testov ale nepovie definitívnu diagnózu. Tá je stanovená až po biopsii z tkaniva, alebo odobratej tekutiny, ale bohužiaľ, často je mačka príliš slabá na takúto diagnostiku, a teda potvrdenie diagnózy býva až po smrti.

Takže v skratke, diagnostika je väčšinou na vylúčenie všetkých ostatných ochorení, ak práve toto ochorenie je najpravdepodobnejšie.

Liečba FIP u mačky

Aj v súčasnosti je toto ochorenie stále považované za smrteľné. Existuje už niekoľko experimentálnych liekov, ale tie nie sú u nás dostupné a ich výsledky zatiaľ nie sú preukázané. Používajú sa antivirotiká, a interferóny, ale zatiaľ s neistými výsledkami.

Ako podporná starostlivosť prichádza do úvahy aplikácia protizápalových liekov, odsávanie tekutín, pre zlepšenie komfortu mačky, ale aj v najlepšej snahe pomôcť, býva často jediným riešením eutanázia, ak sa mačke veľmi priťaží.

FIP - ilustračný obrázok

Prognóza FIP

Prognóza je u mačiek s FIP vážna a 90% mačiek so stanovenou diagnózou zvyčajne nežije dlhšie ako pár týždňov.

Prevencia FIP

Vzhľadom na to, ako veľmi je tento vírus rozmnožený medzi mačkami a tiež vzhľadom na to, že nevieme presný mechanizmus, kedy dochádza k mutácii a prečo, veľmi ťažko sa tomuto ochoreniu predchádza. Existujú však základné pravidlá, ktoré odporúčame dodržiavať. Nezabránia infekcii, ale znížia jej pravdepodobnosť.

 • Mačací záchodík dajte ďaleko od misiek s jedlom a vodou.
 • Používajte pre každú mačku extra záchodík
 • Misky na jedlo a vodu, a tiež prostredie, v ktorom mačky žijú, pravidelne dezinfikujte napr. riedeným Savom.
 • Snažte sa spraviť čo najmenej stresujúce prostredie pre mačky (napr. rôzne bidielka, vhodné hračky, feromónové prípravky na odbúranie stresu…)

Ak mačka vykazuje akékoľvek zo spomínaných príznakov, radšej ju vezmite k veterinárovi, nech ju prezrie.


FAQ – Časté otázky o FIP

Existuje vakcína proti FIP?

Vakcína síce existuje, ale nie je registrovaná na Slovensku ani nie je dostupná. Jej najväčší problém je, že v čase keď sa doporučuje vakcinovať (16 týždňov veku), je už väčšina mačiek nakazená, čiže jej účinnosť je otázna, a tiež v domácnostiach s viacerými mačkami nebola dostatočne účinná. Čiže jej plošné použitie nie je doporučené ani v krajinách kde je registrovaná.

Je FIP pozitívna mačka nebezpečná pre ostatné mačky v domácnosti?

Vo všeobecnosti sa FIP ochorenie nepovažuje za príliš nákazlivé. Tu totiž zohráva rolu aj imunitný systém mačky. Nie je nezvyčajné vidieť mačku v domácnosti umierať na FIP a vedľa nej niekoľko iných mačiek, ktoré sú bezpríznakové.

Spôsobuje FIP slepotu u mačiek?

Jednoduchá odpoveď: áno. Môže sa stať, že je to jediný príznak u niektorých mačiek, zatiaľ čo u iných je príznakov viac.

Trpia mačky postihnuté FIP?

Zdá sa, že priamo bolestivé nie sú, ale predstavte si ako vám je, keď máte napríklad silnú chrípku. Bolia vás kosti. Nechutí vám jesť, ste unavení, a zhruba podobne sa cíti aj vaša mačka s rozvinutou formou FIP.

Aké sú úplne prvé príznaky FIP?

Mačka sa jednoducho povedané necíti dobre. Je unavená, nečistí sa, menej je, stráca hmotnosť, má zvýšenú teplotu.. Môže mať všetky príznaky naraz, alebo len jeden z nich, je to veľmi individuálne.