Kruhy - ilustračný obrázok

Prečo mačka ciká na posteľ: stres a zdravotné problémy

Úvod

Ako prvé, je vždy dôležité vylúčiť zdravotné problémy. Ak mačka zrazu prestane chodiť na svoj záchodík a začne robiť svoju malú potrebu napr. na gauč, alebo do postele, prvé čo by ste mali robiť, je navštíviť veterinára a skontrolovať zvieratko, či nemá infekčný zápal močového mechúra, močové kamene, alebo iný zdravotný problém, vďaka ktorému ho nutká na cikanie, a teda nedokáže „dobehnúť“ na svoj záchod.

Dôvody prečo mačka ciká do postele - stres
Mačka hľadajúca miesto na cikanie

Ďaleko častejšie u mačiek dochádza k močeniu do postele vďaka stresu a úzkosti. Mačky sú veľmi konzervatívne stvorenia a akýkoľvek stres a zmeny vo svojom okolí zle znášajú. Prípadne rôzne hormonálne a chemické nerovnováhy v tele tiež môžu prispievať k tomuto stavu, ktorý sa označuje ako tzv. idiopatická cystitída, čiže zápal močového mechúra neznámej príčiny.

Ak veterinárny lekár skonštatuje, že zvieratko je inak zdravé, začnite pátrať po inej príčine. Uvedieme aspoň pár situácií, kedy mačka zvykne cikať mimo záchodík.

Najčastejšie príčiny močenia do postele

Záchod by mal byť na mieste, kde má mačka pre seba súkromie. Veď aj my potrebujeme, aby nás nikto nerušil. Skúste sa teda zamyslieť, či aj vaša mačka má dosť priestoru pre seba. Záchod by nemal byť umiestnený tam, kde sa veľa chodí. Ak máte väčší dom, mačke doprajete 2 aj 3  záchodíky na rôznych miestach. Ak máte psa, nie je vhodné, aby mačka vždy, keď ide na záchod musela ísť okolo neho. Môže to byť pre ňu stresujúce… Ak napr. máte viacej mačiek, nie je vhodné dávať záchodík do uzatvoreného priestoru, kde mačka nemá ako utiecť pred dominantnejšou mačkou…

Mačací záchod
Mačka v otvorenom záchode

Potreba viacerých mačacích záchodov

Ak máte viacej mačiek, je nutné mať pre každú mačku zvlášť záchodík a jeden by mal byť navyše, pre istotu. Pri viacposchodovom dome umiestnite jeden záchod na každé podlažie. Čo sa týka náplne, v tomto prípade platí, že radšej viac ako menej. Možno to bude trošku drahšie, ale vždy je to lepšie ako čistiť posteľnú bielizeň.

Pri mačiatkach rovnako platí, že by mali mať viaceré záchodíky, pretože rovnako ako malé deti aj oni majú občas „nehody“. Proste nevydržia.

Mačku by ste nikdy nemali hrešiť v blízkosti záchoda, aj keď sa tam náhodou vyšpinila, pretože by si to mohla zle vysvetliť a spojiť si túto skúsenosť práve s chodením naň. A hlavne nikdy nepoužívajte záchod na odchyt mačky či už pre podanie liekov, alebo keď napríklad idete veterinárovi. Takéto situácie sa potom veľmi ťažko naprávajú.

Každá mačka preferuje iný typ toalety. Jednej vyhovuje, ak má súkromie a radšej chodí do krytej toalety, inej vyhovuje otvorená. Hlavne mačky, ktoré napr. majú ortopedické problémy budú skôr preferovať otvorené záchody, kde sa im ľahšie otočí, ako uzavreté, kde sa nevedia dostať do pohodlnej polohy bez toho, aby sa nedotýkali stien záchoda. Aj veľkosť otvoru v tomto prípade hrá významnú rolu.

Nevhodná podstielka

Pravdepodobne kupujete stále tú istú podstielku. Či už kvôli cene, príjemnej vôni, či len zo zvyku. Ale zamysleli ste sa nad tým, či ju preferuje aj vaša mačka? Výrazná vôňa môže niektorým mačkám prekážať, takisto jej konzistencia. Ak je podstielka príliš tvrdá, a vaša mačka má napríklad poranené vankúšiky, alebo nakrátko ostrihané pazúriky, hrabanie v nej môže byť nepríjemné. Jednoduchý spôsob ako to otestovať je postaviť vedľa seba dva záchodíky, každý s inou podstielkou a uvidíte, ktorú bude mačka preferovať.

Toto isté spravte, ak máte viacej mačiek. Tým zaručíte, že každá bude používať svoj záchodík a nebudú si navzájom chodiť do záchodov.

Presvedčte sa, či je podstielka dostatočne savá. Pre mačky je prirodzené zahrabávať svoje výkaly a moč. Tento zvyk pochádza ešte z čias, keď žili voľne, a museli pred predátormi maskovať svoj pach, aby neboli ulovené.

Stresové situácie

Mačka s malým dieťaťom

Nenastala nejaká zmena u Vás doma? Nový člen domácnosti, či už dieťa, alebo iné zvieratko, zmena vášho pracovného času, dovolenka, sťahovanie sa, hlučná prerábka v susedstve, búrka, ohňostroj…

Všetky tieto situácie často vedú u mačiek k stresu a následne k močeniu na nevhodných miestach.  Mačky sú extrémne konzervatívne stvorenia, akákoľvek zmena je pre ne vždy záťažová.

Každá mačka sa potrebuje cítiť bezpečne

Tak ako my, aj mačky potrebujú cítiť bezpečie. Neustále súperenie o jedlo, priazeň, pelech, záchod, hračky, vedie k stresu. Toto ale viete odstrániť veľmi jednoducho. Stačí viac misiek, hračiek, záchodíkov a hlavne viac času venovanému vašim miláčikom. Takto strávený čas, je relaxom pre Vás rovnako, ako pre vaše zvieratká.

Ako predísť cikaniu do postele?

V prvom rade to bude chcieť obrovskú trpezlivosť!

Ak ste už boli u svojho veterinára a viete, že mačka nemá žiadny zdravotný problém, tak môžete skúsiť nasledovné rady:

  • Snažte sa spraviť z mačacej toalety príjemné miesto – použite neparfumovanú podstielku, dajte jej viac ako zvyčajne, aby mohla mačka svoju malú / veľkú potrebu ľahko zahrabať, nedávajte do záchoda rôzne plastové vložky alebo savé podložky, aby sa do nich nezachytili mačacie pazúriky, to by mačku vystrašilo, a mohla by utiecť zo záchodíka.
  • Pravidelne čistite mačacie záchody – často sa stáva, že ak raz mačka v záchodíku bola, a má ho nevyčistený, už do neho nepôjde.
  • Miesto, kde mačka predtým močila a nemala, spravte neatraktívnym – napríklad keď idete do práce, prekryte posteľ nejakým šušťavým materiálom alebo igelitom. To väčšinu mačiek odradí.
  • Skúste spojiť miesto, kde mačka chodí cikať, s inou činnosťou, napríklad kŕmením, hrou atď., čiže skúste sa na posteli s ňou pohrať, odmeniť ju tam, miesto kde chodí cikať, umyte a položte tam misku s jedlom alebo vodou.
Maznanie s mačkou
  • Trpezlivosť – toto je asi najdôležitejšia rada. Netrestajte mačku, ak sa vyciká v posteli, alebo na inom nevhodnom mieste, pretože to len zvýši jej stres a dostanete sa do začarovaného kruhu. Samozrejme, ak sa človek zobudí v mokrej posteli, vie to rozladiť na celý deň. Skúste sa ale zamyslieť, prečo sa to stalo. Len toto je cesta, ako tomu zabrániť.
  • V súčasnosti sa často u takýchto mačiek s úspechom používajú feromónové obojky, adaptéry do elektrických zásuviek a pod. V tomto vám poradí každý veterinárny lekár.
  • A na jednoduchú domácu diagnostiku zápalových ochorení močového mechúra u mačiek sa dajú použiť aj špeciálne podstielky, ktoré zmenia farbu ak má mačka cystitídu (zápal močového mechúra), alebo podstielky na jednoduchý odber moču, ak ho potrebujete pre diagnostiku u veterinárneho lekára.