Kruhy - ilustračný obrázok

Starostlivosť o škrečka

Úvod

Škrečky sú zvyčajne nočné zvieratá, ktoré radi hrabú a hromadia si jedlo. U nás je najčastejšie chovaný škrečok sýrsky (a to v krátkosrstej a dlhosrstej variante). Ich prirodzená dĺžka života je veľmi krátka v porovnaní s ostatnými domácimi miláčikmi (väčšinou okolo 1-2 rokov, zriedka sa dožívajú až 5 rokov).

Starostlivosť o škrečka
Starostlivosť o škrečka

Aká klietka je vhodná?

Pre chov škrečkov by mala byť klietka veľká aspoň 60x100cm. Samozrejme väčšia je lepšia, aby mal škrečok zabezpečený dostatok pohybu. Môžete používať rôzne akváriá, drôtené klietky, ale aj plastové, ale vždy majte na pamäti, že škrečky dokážu vymyslieť nevymysliteľné, takže každú klietku veľmi dobre zabezpečte proti úniku!!!

Klietka pre škrečka
Klietka pre škrečka

Priestor, v ktorom je škrečok chovaný, musí byť dobre vetrateľný, aby sa v ňom nekumuloval zápach z výkalov, moču prípadne staršieho krmiva. Najvhodnejšie sú klietky, ktoré sú naspodu plastové a hore je kovová mriežka. Sklenené nádoby sú veľmi ťažké, a zle vetrané, drevené by mohli byť prekúsané.

Škrečky (mimo párenia) je na rozdiel od ostatných zvierat lepšie držať oddelene, pretože až na pár výnimiek si chránia svoje obydlie, a často sa navzájom napádajú. Tiež sa presvedčte o pohlaví vašich škrečkov, aby ste sa vyhli nežiadúcemu rozmnožovaniu.

Podstielka

Medzi najčastejšie používané materiály patria papierové pelety, kvalitné seno, prípadne staré noviny. Dočasne použiteľný  je aj toaletný neparfumovaný papier alebo papierové utierky. Nedoporučujú sa piliny kvôli ich vyššej prašnosti  a hobliny z aromatických driev (napríklad borovicové alebo cédrové). Vláknitá / páperová podstielka tzv. „fluff“ nie je vhodná, pretože môže dôjsť k zachyteniu o končatiny škrečka. Je veľmi dôležité, aby bola podstielka menená aspoň x2 týždenne a aby jej bolo dostatok, čiže aby sa v nej škrečok mohol zahrabať. Je pre nich prirodzené, že v prírode vyhľadávajú tiché miesta na spánok, kde ich nikto nebude rušiť.

Hračky pre škrečka

Tieto zvieratká sú veľkí výmyselníci, a preto ocenia rôzne hračky na lezenie, skúmanie, hranie či ukrývanie sa, alebo iba tak na žuvanie. Často sa používajú rôzne papierové rolky (napr. od WC papiera), rôzne kartónové škatule na skrývanie sa. Radi tiež majú rôzne priechodzie tunele, ale pozor na ich hygienu!!! Každý týždeň by ste ich mali dôkladne vyčistiť. Dostatok pohybu viete zabezpečiť aj kolotočmi, len treba skontrolovať či sú bezpečné, a hlavne ak sa jedná o sýrske škrečky, či sú aj dostatočne priestranné vo vnútri. 

Hračky pre škrečka
Hračky pre škrečka

Ideálne je hračky striedať a nenechávať ich všetky naraz v klietke, pretože časom sa opozerajú. Radšej si niektoré odložte a po týždni – dvoch ich znova dajte do klietky. Zvieratko sa bude tešiť, že má zase niečo nové. Veterinárny lekári odporúčajú aj rôzne žuvacie tyčinky pre malé hlodavce, aby sa jednak zvieratko zabavilo, ale hlavne aby ste zabezpečili zdravé zuby pravidelným otieraním.

Teplota prostredia

Ideálna teplota prostredia pre chov škrečkov je od 15-25 stupňov a relatívna vlhkosť od 40-70%. V prípade veľmi nízkej teploty prostredia sa škrečky dostávajú do stavu podobnému hibernácii.

Zdravotná starostlivosť o škrečka

Napriek tomu, že sú to veľmi nenáročné zvieratká, predsa len aspoň raz ročne by mali byť skontrolované u veterinárneho lekára. Ten by mal zvieratko vyšetriť klinicky, ak sa dá skontrolovať stav zubov a odvážiť ho. Podobne ako u iných hlodavcov, aj tieto maličké zvieratká vykazujú príznaky ochorenia až v pokročilom štádiu. Keďže ide o lovené zvieratá v prírode, akýkoľvek náznak slabosti by ich stál život. Takže do veľkej miery kompenzujú akékoľvek ochorenia. Tiež by sa im mali skontrolovať pazúriky aby neprerastali a nezačali sa deformovať prsty.

Zdravého škrečka spoznáte podľa toho, že je veľmi aktívny, ostražitý, s jasnými očami. Má čistú, hladkú srsť a stále skúma svoje okolie. Nemali by ste u neho objaviť žiaden výtok z nosa, očí, problémy s dýchaním, nemal by kýchať, mal by mať chuť do jedla a správať sa „normálne“ 😊.

Medzi najčastejšie zdravotné problémy škrečkov patria:

problémy so zubami (abscesy), respiratórne problémy, hnačky, kusné rany, obezita, močové kamene, ochorenia srdiečka, a v neposlednom rade rôzne nádorové ochorenia!

Niektoré ochorenia sú za určitých okolností prenosné na človeka, napr. dermatofyzóza (plesne), salmonelóza(hnačky), leptospiróza(horúčkové ochorenie, postihuje rôzne orgány)  či kampylobakterióza (hnačky). A naopak niektoré ochorenia môžu získať od nás (napr. chrípku).

Výbava klietky pre škrečka

Na jednej strane miska s jedlom a napájača, najlepšie zavesená, ktorú budete každý deň plniť čistou pitnou vodou (hlavne v lete). Na druhej strane by malo byť miesto pre vykonanie potreby. Ideálne, ak medzi týmito dvoma stranami klietky je čo najväčšia vzdialenosť.

Výbava klietky
Výbava klietky

Čistenie klietky by malo byť  aspoň raz týždenne a to riedeným Savom 1:10, ale pozor, pred spätným umiestnením zvieratka v klietke, ju treba dobre opláchnuť a utrieť, aby nedošlo k podráždeniu dýchacích ciest škrečka. Pri tejto príležitosti skontrolujte škrečka či nemá dlhé pazúriky, problémy so zúbkami, či nie sú zmenené výkaly, alebo napr. červený moč… Ak má škrečok aj piesok na pieskové kúpele, ten je treba pravidelne meniť, aby mu nedráždil dýchacie cesty.

Manipulácia so škrečkom

Škrečky sú nočné zvieratá, nemajú dobrý zrak, a preto ak ich chcete vziať do ruky, najprv sa im prihovorte, aby sa nezľakli. Ak sú vystrašené, cítia sa ohrozene, alebo sú málo socializované, mohli by vás pohrýzť. Práve preto nie sú veľmi vhodné pre malé deti. Škrečka by ste mali dvíhať oboma rukami. Ak ho potrebujete na chvíľku znehybniť, môžete ho chytiť za voľnú kožu za ušami. Lepšie je postupne ho naučiť na manipuláciu. Hneď ako si ho donesiete domov, začnite ho učiť na chytanie, ponúknite ho niečím lákavým, aby ste si ho získali. Postupne k Vám bude mať dôveru. Táto každodenná interakcia by mala začať v rýchlych, častých epizódach a postupne pokračovať v dlhších časových úsekoch, ak je škrečok v pohode. Takáto každodenná manipulácia často vedie k učenlivým, krotkým a nezriedka šikovným škrečkom.