Kruhy - ilustračný obrázok

Správna manipulácia s malými zvieratami

Správna manipulácia s malými zvieratami je veľmi dôležitá pri ich vyšetrení . Ich vyšetrenie je niekedy komplikovanejšie z dôvodu väčšej plachosti, menšieho vzrastu a väčšej šikovnosti. Preto sa veľký dôraz kladie na správnu fixáciu.

Či už v ambulancii alebo doma zvieratko pri vyšetrovaní na stole nikdy nenechávame bez dozoru. Buď si ho položíme na stôl, držíme v rukách, alebo ak už je vyšetrené tak ho radšej dáme do prepravky, kde sa cíti bezpečne.

Králik

právne držanie králika je dôležité či už pri vyšetrení v ambulancii, alebo aj pri manipulácii doma. Keďže ide väčšinou o plaché zviera, treba dávať vždy pozor, aby králik nevyskočil nechtiac z rúk. V prírode tieto zvieratká žijú na zemi, prípadne pod ňou, a sú lovené, tak akékoľvek zdvihnutie považujú za nebezpečenstvo. Ako teda s nimi zaobchádzať, ak potrebujeme napríklad ostrihať nechty, podať lieky, ošetriť poranenie alebo vakcinovať, tak aby sa necítili ohrozené?

Dievčatko s králikom
Dievčatko s králikom

Králiky, ktoré sú od malička zvyknuté na manipuláciu, sú často sebavedomejšie a pokojnejšie, a budeme s nimi môcť manipulovať bez stresu a paniky. Ale aj tak treba byť vždy ostražitý, lebo aj takéto zvieratko sa môže zľaknúť a vyskočiť znenazdajky z rúk.

Postupné získanie dôvery

blog kralik manipulacia 3
Ako si získať dôveru králička

Ak máme králička,  ktorý je nervózny, alebo nedôverčivý, prípadne ktorý  nie je zvyknutý na manipuláciu, musíte si u neho vybudovať dôveru. Nerobte nič nasilu!!! Najprv začnite tým, že ho necháte prísť k Vám. Motiváciou môže byť chutné krmivo, alebo maškrtka, ktorú mu ponúknete z ruky. Nenaháňajte ho s jedlom. Nechajte ho prísť samého. Ak k Vám už chodí bez strachu, môžete ho pohladkať. Vždy ale treba sledovať reakcie, a ak mu to už je nepríjemné prestať. Postupne si už bude dať bez strachu chytať celé telo.

Nácvik na dvíhanie

Ak ste zvládli prvú časť, môžete prejsť k nácviku zdvíhania. Je dôležité, aby sa králiček stále cítil bezpečne. Jednu ruku vložte pod hrudník, tak aby ste mali dva prsty pod hrudnou kosťou, ďalšie dva prsty okolo jeden nohy a palec okolo druhej nohy. Druhou rukou podoberte králika pod zadok. Hneď ako ho dvihnete, sa ho snažte čo najrýchlejšie (ale pokojne) pritisnúť k Vášmu telu, aby sa nevykrútil zo zovretia a nezoskočil. Nestláčajte ho celou silou. Treba mať na vedomí, že je to krehké zvieratko. Čiže držať pevne ale nestískať!

Správna manipulácia s malými zvieratami
králik na rukách sestričky

A naspäť do bezpečia

Keď skončíte, dajte králika naspäť na zem, kde sa cíti bezpečne. Robte to opatrne, lebo králiky sa snažia čo najrýchlejšie dostať do bezpečia a tým pádom, majú tendenciu zoskočiť. Radšej si s nimi kvoknite, aby ste boli čo najnižšie, stále ich pritom držte pevne v náručí. Až keď už ste si istý, že sa  nič nestane, opatrne ich položte na zem. Znova ich pohladkajte, aby ste si udržali ich dôveru. Aby akákoľvek manipulácia s nimi bol pozitívny zážitok a vy pre nich najlepším priateľom.

Čo nikdy nerobiť!

Vždy treba dať pozor, aby sme králikovi neodbornou manipuláciou netrhali chlpy. A tiež je veľmi dôležité upozornenie, aby sme králika nedržali iba za uši!!! Je to pre nich bolestivé a stresujúce, a hlavne ak je králik obézny, tak jeho vlastnou váhou môže prísť k poškodeniu ušníc.

Ak to situácia vyžaduje, tak v krajnom prípade radšej treba chytiť králika za kožu na krku, ale iba na krátkodobú manipuláciu (napr. pri vakcinácii). V tomto prípade je králiček na stole, aby sa cítil bezpečnejšie, nie vo vzduchu.

Neotáčajte králika hore bruchom, ak to nie  je úplne nevyhnutné. Je to pre neho veľmi stresujúce, síce vtedy „zamrzne“, ale treba si uvedomiť, že zo strachu!!!

Fretka

blog kralik manipulacia 5

Sú hravé, šikovné a rýchle. Líšia sa od iných malých zvierat tým, že často na obranu hryzú a preto je niekedy nutná manipulácia s dekou či uterákom. Fretku fixujeme najčastejšie na stole, kedy jednou rukou pridržiavame oblasť lopatiek a krk, druhou rukou držíme oblasť bedier aby necúvala smerom dozadu.

Morské prasiatka

ieto zvieratká so sebou väčšinou nechávajú manipulovať bez väčších problémov. Zvyčajne nehryzú a nemajú ani ostré pazúriky. Vyšetrenie môžeme robiť aj v náručí, kedy jednou rukou držíme morča pod prednými končatinami na hrudníku a druhú podkladáme pod panvu. Druhý spôsob je ako u predošlých zvierat a to na stole s pridržiavaním.

blog kralik manipulacia 6

Činčila, potkan, osmak degu, myš

Pri týchto pacientoch nám vie do určitej časti pomôcť aj ich chvost. Nikdy ale nechytáme hlodavce iba za chvost a tiež nikdy za špičku chvosta. Ak ho chceme vytiahnuť z klietky alebo prepravky, chytíme ho okolo hrudníka a druhou rukou za koreň chvosta. Niektoré zvieratká sú na stole nepokojné, môžeme ich zabaliť do malého uteráčika. Pri aplikácii liečiv používame úchop za kožnú riasu.