Aký je rozdiel medzi sterilizáciou a kastráciou?
V oboch prípadoch hovoríme o trvalom odstránení pohlavných orgánov, ale termín sterilizácia používame skôr pre sučky a kastrácia pre psov.
Pri sterilizácii sučky veterinárny lekár odstraňuje vaječníky a vo väčšine prípadov aj maternicu. Tým pádom sučka už nemôže mať šteniatka a nemá ruju. V odbornej terminológii používame názov ovariohysterektómia(ďalej už len OH) (pre odstránenie vaječníkov aj maternice) a ovariektómia (pre odstránenie iba vaječníkov). V podstate oba zákroky majú skoro rovnaký výsledok, len rozdiel je v tom, že u starších sučiek sa vždy berie aj maternica, kvôli prípadným nádorom v neskoršom veku.
U psov hovoríme o kastrácii. V ich prípade sa odstraňujú semenníky a priľahlé štruktúry. Existuje u nich aj zákrok, ktorý sa volá vazektómia (podviazanie alebo prerušenie semenovodov), ale tento zákrok nemá vôbec opodstatnenie, a nerieši sexuálne správanie psa.
Prečo doporučujeme kastrácie psov?
Hlavný dôvod je, že útulky na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách sú plné nechcených šteniatok a dospelých psov. Len v piešťanskom útulku každoročne pribudne niekoľko desiatok opustených psov, z ktorých niektorých sa podarí umiestniť, ale sú tam aj psíky, ktoré nikto nechce buď pre ich vyšší vek, alebo povahové črty, prípadne pre ochorenia, ktorými trpia. Práve množenie „bezpapierových šteniat“ prispieva k tomuto trendu.
Sučky
Medzi zdravotné výhody sterilizácie u sučiek patria napr. prevencia rakoviny mliečnej žľazy, ak je sučka kastrovaná ešte pred prvým háraním (vtedy je chránenosť skoro 100%), prípadne po 1. háraní (chránenosť voči rakovine mliečnej žľazy je ešte stále vysoká, skoro 60-70%). Neskôr už tento benefit nie je. Prevencia rakoviny maternice a vaječníkov v neskoršom veku, a tiež pred pseudograviditou (falošnou graviditou) a pyometrou (hnisavý zápal maternice). Štatisticky sa uvádza , že až ¼ sučiek po 10 roku, ktorá nie je sterilizovaná, dostane pyometru. Tiež niektoré štatistiky uvádzajú dlhší priemerný vek u kastrovaných zvierat (bez rozdielu pohlavia).
Psy
Ako jednoznačná výhoda je uvádzané skľudnenie psa (práve pre odstránenie už spomínaného testosterónu), a výrazné utlmenie pohlavného správania (tu je dôležitý aj vek, kedy ku kastrácii došlo, ak je to skoro, efekt je výborný, ak v neskoršom veku, a pes má už naučené nejaké vzorce správania, tak účinok v tomto smere nie je 100%-ný!!!). Psy sa menej túlajú, a nehrozí im tak vysoké riziko napr. zrazenia autom… Ďalej ako veľká výhoda je považovaná prevencia pred hyperpláziou prostaty v neskoršom veku, perianálnych nádorov(nádorov okolo konečníka) a perineálnej prietrže. Pred nádorovými ochoreniami semenníkov (incidencia výskytu rakoviny semenníkov u nekastrovaných jedincov je cca 25%). Obzvlášť je doporučiteľná kastrácia u kryptorchidných samcov (ak nemajú zostúpený jeden, alebo oba semenníky v miešku). V ich prípade, vzhľadom na to, že semenníky nie sú fyziologicky umiestnené v miešku, kde by boli pri nižšej teplote o cca 1-2 stupne proti telu, do budúcna hrozí zvýšené riziko nádorových ochorení semenníkov. Navyše ide o geneticky podmienenú vadu, a preto takéto psy by nemali byť v žiadnom prípade používané v chove.
Argumenty proti
Tvrdenie, že kastrácia je vždy bezproblémová a vo všetkých smeroch bezpečná nie je správne. Poďme sa teda pozrieť na jej riziká.
Sučky
Ako prvé si treba uvedomiť, že aj keď ide vo svojej podstate o rutinný chirurgický zákrok, vždy existuje určité riziko. Štatisticky ide o 6%né riziko komplikácií (či už počas chirurgického zákroku, pooperačných infekcií, prípadne anestéziologických komplikácii). Čím vyšší je vek kastrovaného zvieratka, tým je samozrejme riziko komplikácie väčšie. Preto doporučujeme kastrovať mladé zdravé zvieratá, a nie staršie psy v čase, keď už majú pridružené iné vážne ochorenia.
Ako nevýhody sa často uvádza možné postupné priberanie na hmotnosti (toto sa dá krásne zvládnuť úpravou kŕmnej dávky a sebadisciplínou pri kŕmení psa). V prípade hmotnostne väčších sučiek môže vo výnimočných prípadoch dôjsť k inkontinencii po OH (tzn. úniku moču). Toto je dané poklesom hormónu estrogénu po odobratí vaječníkov (mohli by sme to prirovnať stavu po OH u žien alebo ak sú po prechode.) približne 1% nekastrovaných sučiek má v staršom veku problémy s inkontinenciou, ale u kastrovaných sučiek je toto percento medzi 4-20%.
Ešte jedno upozornenie. Nie je vhodné kastrovať tzv. alfa-dominantné suky, ktoré sú extrémne agresívne, pretože takéto sučky sú po OH často ešte agresívnejšie. Ide o to, že sterilizáciou u nich odoberieme tie „kľudné“ hormóny (estrogén) a zostane im len testosterón (to je ten „výbojný hormón, ktorý je zodpovedný aj u samcov za agresívne správanie). U sučiek je ho síce podstatne menej, ale predsa určité množstvo sa tvorí, a práve preto sa OH nedoporučuje.
Psy
Nevýhody sú zase podobné ako u sučiek, a to priberanie na hmotnosti (ale ako už bolo spomenuté, toto je ľahko manažovateľné).
Okrem vyššie uvedených zdravotných problémov, môžu byť u kastrovaných zvierat vo vyššom percente zastúpené niektoré typy nádorov (napr. osteosarkómy u veľkých plemien psov), a ak sa kastruje príliš skoro (do 6. mesiaca veku), býva aj zvýšené riziko určitých ortopedických problémov (pretože dochádza k spomaleniu uzatvárania rastových platničiek v dlhých kostiach)…
Napriek už spomínaným problémom, ktoré samozrejme môžu nastať, treba vždy zvážiť ich pravdepodobnosť, ktorá je skutočne nízka (na Slovensku nie je zvykom kastrovať pred 6. mesiacom veku) a výhodu kastrácie. Počas mojej 25 ročnej praxe, sme mali na klinike zhruba do 20 zvierat s osteosarkómom, ale zvierat v kritickom stave pri pyometre požehnane!!!
Zotavenie po operácii
Po kastrácii zvieratka vždy doporučujeme dodržiavať nasledovné odporúčania:
- Držte zvieratko vo vnútri, a hlavne mimo ostatných zvierat, aby malo svoj kľud.
- Zabráňte svojmu psovi skákať po pohovkách, posteliach, stoličkách, behaniu po schodoch… aspoň 2 týždne po operácii.
- Zabráňte psovi lízať si ranu!!! U sučiek sa najčastejšie používajú košieľky a u psov ochranné límce (nikdy ich nedávajte dole ak je pes bez dozoru, alebo spíte. Stačí chvíľka nepozornosti, a inak pekne hojaca rana sa stane infikovanou slinami psa a hojenie sa výrazne predĺži, a aj predraží vďaka nutnosti ďalšieho ošetrovania a antibiotík).
- Kontrolujte ranu raz za deň – v prípade začervenania, opuchu, výtoku, prípadne ak zapácha, dajte radšej psíka skontrolovať znova svojmu veterinárnemu lekárovi.
- Ak je zvieratko bolestivé, ideálne je použitie liekov proti bolesti, minimálne na prvé 2-3 dni, individuálne aj dlhšie.
- Aspoň 14 dní psa nekúpte.
- Psa majte na vodítku, aj keď je vycvičený!!! Stačí, že prebehne mačka okolo, alebo uvidí svojho psieho kamaráta, a určite na chvíľku zabudne na svoj hendikep a slušné vychovanie!!!
FAQ – Časté otázky o kastrácii / sterilizácii psov
Je kastrácia riskantný zákrok?
Je to zákrok, ako ktorýkoľvek iný, čiže určité riziko vždy existuje. Ak vám niekto tvrdí, že sa nič nemôže stať, je to hlúposť!!! Snahou každého veterinárneho lekára je minimalizovať riziká! Zvieratko by malo absolvovať minimálne základné klinické vyšetrenie, a ak má vyšší vek, tak aj odber krvi na predoperačné vyšetrenie podľa odporúčania lekára.
Priberie pes po kastrácii?
Priberanie po kastrácii môže byť, ale nie len kvôli kastrácii samotnej, ale aj kvôli nadmernému kŕmeniu. Ak vaše zvieratko malo tendenciu už pred zákrokom priberať, tak po ňom je kľúčové dodržiavať presné kŕmne dávky. Tie by mali obsahovať o cca 20% menej kalórií ako pre nekastrované zviera. A čo je najdôležitejšie, pes by mal mať cca 1 hodinu ráno a 1 hodinu večer aktívny pohyb.
Treba po kastrácii / sterilizácii prísť na vybranie stehov?
U nás netreba, my používame vstrebateľné intradermálne stehy, ale na iných klinikách to môže byť inak. Vždy sa spýtajte svojho lekára. Ak treba stehy vyberať, tak cca po 10-14 dňoch.
Ako pripraviť psa pred kastráciou?
Zvieratko musí vždy prísť nalačno !!! Doporučujeme 8-12 hodín a cca 2 hodiny pred zákrokom bez vody. Ak treba (napr. počas horúcich letných dní) hydratovať zviera, podávame počas zákroku infúznu terapiu. Vždy pred zákrokom dobre vyvenčite psíka. Nie je horšie, ako keď počas sterilného zákroku na operačnom stole začne zvieratko kakať či cikať.
Kedy je najvhodnejšia doba na kastráciu / sterilizáciu?
Kedykoľvek počas roka, ale počas chladnejších mesiacov je to bezpečnejšie. Počas horúcich letných dní (nad 30 st.) sa takýmto typom plánovaných zákrokov vyhýbame. Čo sa týka sučiek ideálne 1-2 mesiace po skončení hárania. Počas hárania sa nekastruje.
Treba si zobrať dovolenku a byť po kastrácii so zvieratkom niekoľko dní doma?
Netreba. Prvý deň by bolo dobré mať psíka „na očiach“, ale potom už väčšinou netreba. Drvivá väčšina psíkov to zvláda perfektne.