Prejavy pseudogravidity
Prejavy u sučiek s pseudograviditou sú presne také isté ako u skutočne gravidných. Zmeny bývajú psychické aj fyzické, a ich intenzita je u jednotlivých sučiek rozdielna.
Psychické zmeny
Najčastejšími príznakmi sú nepokoj, pišťanie a neustále nosenie si hračiek a rôznych predmetov do svojho peliešku. Sučky si vlastne tvoria svoje „hniezdočko“, a to potom veľmi neradi opúšťajú. Môžu sa tiež prehnane starať o rôzne hračky, neustále ich nosia, ukladajú do „hniezda“ a ochraňujú. Niektoré sučky to tak prežívajú, že dokonca pri ochrane svojho „hniezdočka“ bývajú až defenzívne agresívne. Hlavne ak im chcete zobrať ich „šteniatka“. V tomto čase niektoré sučky jedia málo alebo dokonca vôbec.
Fyzické zmeny
Sučky prechádzajú rovnakými fyzickými zmenami, ako keby boli gravidné. Veľmi často prvým príznakom býva zdurenie mliečnych žliaz. Niekedy sa v nich začína produkovať mlieko, a sučky majú tendenciu si mliečne žľazy stále vylizovať. Toto ale vedie k ďalšej tvorbe mlieka, čiže takéto správanie je vhodné hneď na začiatku zastaviť.
Niektoré sučky môžu byť smädnejšie a následne viac cikať. Iné zase pociťujú väčší hlad. Je to veľmi individuálne.
Príčiny pseudogravidity
Falošná gravidita je výsledkom hormonálnych zmien. Najčastejšie k nej dochádza u nekastrovaných sučiek zhruba 5-9 týždňov po háraní. Vtedy dochádza k poklesu hormónu progesterónu a zvýšeniu hormónu prolaktínu. Ten je následne zodpovedný aj za zdurenie mliečnej žľazy a tvorbu mlieka.
Ďalšie obdobie, kedy k nej môže prísť, je obdobie tesne po sterilizácii. Ak je sučka vykastrovaná práve počas hárania. V tomto období je práve pod vplyvom progesterónu, a teda veľmi rýchlo po kastrácii (zhruba 5-14 dní) dochádza k jeho poklesu a vyvinutiu práve pseudogravidity.
Diagnostika pseudogravidity
Ak Vaša sučka vykazuje predchádzajúce príznaky a ste si 100% istý, že nie je gravidná, tak diagnostika u Vášho veterinárneho lekára bude veľmi jednoduchá.
Ak si nie ste istý, či sučka nie je gravidná, tak Váš veterinárny lekár skontroluje sučku sonom (ultrasonografická diagnostika sa robí zvyčajne po 25. dni po údajnom nakrytí). V prípade ak je to po 45. dni, tak už vieme spraviť aj rtg vyšetrenie brušnej dutiny, bez toho, aby sme ublížili šteniatkam. Toto vyšetrenie má jednu výhodu, že vieme aj presne určiť počet šteniatok, čo sa u vyšetrenia sonom väčšinou nedá.
V prípade, že niektoré príznaky úplne nezapadajú do klinického obrazu pseudogravidity, tak pravdepodobne Vás čakajú odbery krvi, kontrola moču, rtg vyšetrenie, ultrazvuk prípadne ďalšie vyšetrenia podľa príznakov u sučky.
Liečba pseudogravidity
Liečba falošnej gravidity často nie je nutná. V ľahších prípadoch odznie do 2-3 týždňov. Určite je vhodné sučke zobrať všetky hračky, ktoré jej nahrádzajú šteniatka, a výrazne zvýšiť dennú dávku pohybu!!! Pseudogravidita totiž nie je len čisto hormonálny problém, ale aj psychický, takže najlepší liek na ľahkú formu falošnej gravidity je veľa pohybu.
Veľmi dôležité je stále sledovať stav mliečnej žľazy. Ale nevydájať sučku!!! Takisto ak si sučka stále olizuje struky, treba jej dať košieľku, pretože inak sa bude tvoriť stále viac mlieka. Je to potom začarovaný kruh. Kontrola mliečnej žľazy je dôležitá hlavne preto, aby sme odhalili skorý zápal. Vtedy je mliečna žľaza zdurená, tmavočervená, zatvrdnutá, a hlavne začína byť bolestivá. Ak je mliečna žľaza už v tomto stave, treba k veterinárovi čím skôr.
Často sa nám na klinike stáva, že majitelia sučiek s nimi prídu, až vtedy, keď je zápal veľmi rozsiahly a mliečne žľazy už zabscedovali. (čiže laicky povedané „praskli“). Sučky už potom mávajú horúčky, nežerú, a stav je veľmi vážny. Takéto sučky už vyžadujú intenzívnu starostlivosť, antibiotiká, lieky proti zápalu…
V prípade, ak veterinárny lekár zistí, že sučke sa tvorí mlieko, má možnosť jej dať lieky na zastavenie laktácie (dávajú sa na 5-7 dní, väčšinou sú dobre znášané, ale máme aj prípady, kedy sučky občas po ich podaní vracajú, takéto prípady sa potom riešia individuálne). V rámci domácej starostlivosti môžete sučke prikladať na mliečnu žľazu studené obklady, ale vždy len na krátku dobu cca 5-10min (nie čistý lad!, skôr namočený studený uterák), a opakovať podľa potreby.
Prevencia pseudogravidity
Keďže ide o hormonálnu disbalanciu, tak po vyrovnaní hladiny hormónov k normálu, sa väčšinou stratia aj príznaky falošnej gravidity. V prípade ak sa tento stav opakuje po ďalšom háraní, je doporučiteľná sterilizácia sučky. Tento zákrok je tzv. definitívnym riešením pseudogravidity. V ideálnom prípade by sa táto chirurgická sterilizácia mala vykonať po vymiznutí všetkých príznakov. Ak je sučka chirurgicky sterilizovaná, zatiaľ čo má príznaky pseudogravidity, príznaky môžu pretrvávať niekoľko týždňov napriek tomu, že bola vykastrovaná.
Najvhodnejšia doba je cca 1-2 mesiace po háraní, a sučka nevykazuje žiadne príznaky falošnej gravidity.
FAQ – Časté otázky o pseudogravidite
Je pseudogravidita častá u psov?
Pseudogravidita sa vyskytuje iba u nekastrovaných sučiek, alebo u sučiek kastrovaných počas hárania, či skoro po háraní. Je dôsledkom normálneho kolísania hormónov počas cyklu, takže s jemnými príznakmi sa môžete stretnúť u ktorejkoľvek sučky, a tieto príznaky postupne odoznejú.
Ako pomôcť sučke počas pseudogravidity?
V prvom rade ju zoberte na kontrolu veterinárnemu lekárovi, aby sučku skontroloval, a vylúčil akékoľvek komplikácie, a iné zdravotné stavy, ktoré by pseudograviditu imitovali. Hlavne ak sučka náhle začala viac piť, močiť, prípadne zostala apatická a menej žerie, vždy treba vylúčiť pyometru (hnisavý zápal maternice!!! Čo je život ohrozujúci stav!!!) Doma je vhodné sučku, ktorá si stále vylizuje struky obliecť do košieľky, trička… a ak nič také nemáte, alebo to nestačí, tak sučke nasadiť ochranný límec na krk, aby ste zabránili ďalšej tvorbe mlieka. V prípade, že tvorba mlieka je vyššia, doporučuje sa na 2-3 dni výrazne znížiť príjem stravy, a aj tá by mala byť iba suchá, aby sme nepodporovali tvorbu mlieka.
Je pseudogravidita pre sučku nebezpečná?
Ak nedôjde k zápalu mliečnej žľazy, alebo už spomínanej pyometre, tak to nie je nebezpečné, ale dokáže to potrápiť sučku aj Vás.
Koľko zvyčajne pseudogravidita trvá?
Väčšinou 2-3 týždne, ale môže aj dlhšie. V prípade medikamentóznej liečby by zástava tvorby mlieka a ústup príznakov mala prísť do 5-7 dní.