V poslednej dobe sa králiky, potkany, myši, morčatá, pieskomily, škrečky či činčily stali obľúbenými domácimi zvieratami pre ich nenáročnosť. Nezaberajú veľa miesta, netreba ich venčiť, a pri dobrej starostlivosti sa dožijú aj niekoľko rokov.
Najčastejšie nebezpečenstvá, ktoré na ne striehnu sú práve:
Nevhodné hračky
Ako iste viete, hlodavce majú zuby, ktoré stále odrastajú a tak si ich musia „brúsiť“. Na to slúžia rôzne drevené hračky, paličky…, ktoré im v tomto pomáhajú. Ak ale pustíte takéto zvieratko po byte, je schopné začať ohlodávať nábytok, topánky, rohožky, vankúše… Fretky tiež sú vystavené tomuto nebezpečenstvu, aj keď ich zuby neodrastajú. Malé hlodavce tiež nepohrdnú ceruzkami, ponožkami a inými zaujímavými predmetmi.
Požitie takýchto predmetov väčšinou vedie k závažným zdravotným problémom. K obštrukcii (upchatiu), problémom s trávením alebo v najhoršom prípade až k smrti zvieratka. Preto je veľmi dôležité, aby ste predišli či už poškodeniu nábytku v domácnosti alebo tráviacim problémom. Vaše zvieratko by malo mať tie správne hračky na žuvanie. A hlavne by ste im mali zamedziť prístup k nebezpečným predmetom.
Elektrické káble
Malé zvieratá podobne ako deti majú tendenciu všetko „brať do úst“. Napriek tomu, že sú chované v klietke, je vhodné ich občas pustiť pobehať si, a práve to im býva niekedy osudné. Často ich lákajú káble a elektrické zástrčky. Ich obhrýzanie môže viesť k popáleninám, alebo až k smrti zvieraťa. Ďalší problém je, že neraz obsahujú ťažké kovy (zinok, meď, …), takže môže dôjsť k intoxikácii. Aj malé zvieratá potrebujú aktívny pohyb, púšťajte ich však iba pod dohľadom. Ak nie ste práve doma, radšej ich nechajte v klietke, kde sú v bezpečí.
Otravy a pasce na potkany a iných škodcov
Tieto malé stvorenia vonku žijú v rôznych norách, kvôli ich bezpečiu, a tak keď ich pustíte pobehať si po byte, majú tendenciu sa schovávať v kútoch a pod nábytkom. A to sú práve miesta, kde ľudia často nechávajú rôzne pasce na škodcov, či už šlopce, domčeky na mravce, rôzne lepidlá a otravy na hlodavce. Tento problém je častejším v rodinných domoch a na dedinách. Predtým ako svoje zvieratko pustíte na vychádzku všetko skontrolujte.
Malé deti
Malé deti často v dobrom úmysle sa pohrať so zvieratkom mu môžu ublížiť. Stlačiť ho, spadnúť s ním, keď sa potknú, či dokonca pristúpiť. Je veľmi dobré, ak svoje deti od malička vediete k láske k zvieratám a učíte ich, ako ku ktorému zvieratku pristupovať. Akákoľvek manipulácia so zvieratkom by zásadne mala byť pod dozorom dospelého človeka. Zviera nie je hračka pre nudiace sa dieťa, ale živá bytosť , ktorá ak už nemá iné východisko bude sa brániť!
Iné domáce zvieratá
V prírode sú tieto drobné zvieratká často potravou pre rôznych predátorov, a tak aj pes, alebo mačka, ak nie sú naučení od malička na spolužitie s takýmto zvieratkom, môžu pre ne prestavovať veľké riziko. Stačí malý moment nepozornosti a môže dôjsť k vážnym hryzným zraneniam, až k smrti morčiatka, králička prípadne iného domáceho miláčika. Hryzné poranenia u hlodavcov sú vždy veľmi vážne ( Abscesy u hlodavcov ). V ústnej dutine psov a mačiek je veľa baktérií, ktoré sa pri pohryzení dostávajú pod kožu a spôsobujú týmto malým stvoreniam obrovské problémy.
Na spolužitie musíte obe strany zvykať postupne a vždy pod dohľadom. Aj keď sa Vám zdá, že sa tolerujú, nikdy ich spolu nenechávajte bez dozoru. Vtedy by králik, morča, alebo iné malé zvieratko malo byť vždy v klietke, kde je dostatočne chránené. Môže sa totiž stať, že sa rozbehne v rámci hry a pes, alebo mačka si to zle vysvetlia a začnú ho loviť.
A ešte jedna rada. Ak dávate na leto zvieratko na dvor, alebo záhradku do výbehu, vždy výbeh ohraďte nielen zo strán, ale aj zvrchu dajte sieťku, aby sa k nemu nedostal nejaký dravec. Tí totiž vedia zachytiť pohyb z vysokej výšky, a odniesť si svoj úlovok zo sebou.
Rôzne lieky
Každému sa z času na čas stane, že Vám na zem niečo spadne. Ak je to potrava, o nič vážne nejde, ale ak Vám spadne nejaká tableta, a zvieratko Vás predbehne, môže to byť vážne. Väčšina tabliet je robená na hmotnosť priemerného dospelého človeka, a hmotnosť králika je cca 2-3kg, morčaťa okolo 1kg a napríklad potkana ani toľko nie, čiže dôjde k predávkovaniu daným liečivom, ktoré ani nemusí byť vôbec použiteľné u hlodavcov. Vzhľadom na ich extrémne rýchly metabolizmus môže dôjsť závažným zdravotným problémom až k smrti.
Toxické rastliny
Hlodavce, ako už z názvu vyplýva, majú prirodzenú tendenciu obhrýzať rastliny, nakoľko ide o bylinožravce. Zatiaľ čo niektoré sú bezpečné, ako napr. paprade, sukulenty, či orchidee, iné sú jedovaté (ľalie, oleander, filodendron, brečtan, svokrin jazyk…).
Ak sa teda rozhodujete, že si zaobstaráte malého hlodavca, treba tieto kvety odstrániť buď z dosahu, prípadne úplne z domu, alebo bytu. Inak riskujete, že v nestráženej chvíľke sa zvieratko k ním dostane.
Výkyvy teplôt
Malé zvieratá sú väčšinou prispôsobené na teploty, ktoré vyhovujú aj nám ľuďom. Teda v byte, kde je celoročne takmer konštantná teplota, by nemal byť problém. Ale horšie je to, ak je zvieratko celoročne umiestnené vonku vo voliére, alebo v králikárňach a podobne.
V prípade vysokých teplôt, hrozí prehriatie, nakoľko králiky sa nevedia potiť. Už pri teplote nad 30 stupňov je dôležité ich umiestnenie v tieni, s dostatkom studenej pitnej vody. Ak teplota ďalej stúpa, porozmýšľajte nad ich umiestnením vo vnútorných priestoroch. U činčíl s hustým kožuchom je to podobné.
Opačný extrém je tiež veľmi nebezpečný. Zvieratko musí byť na celoročný pobyt vonku privykané od leta, aby si stihlo vytvoriť hustý kožuch. Králikárne by mali byť v závetrí, treba zvýšiť podstielku a poskytnúť možnosť sa skryť v „domčeku“. Inak môže dôjsť k omrzlinám a k úhynu.
Záver
Malé zvieratká sú ideálnym spoločníkom pre zaneprázdnených ľudí, ktorí potrebujú spoločnosť. Treba sa však na ich príchod domov pripraviť. Zabezpečiť im klietku, ohradiť výbeh, odstrániť všetky jedované rastliny, prípadne iné nástrahy, tak aby ste poskytli svojmu novému členovi domácnosti bezpečné prostredie, v ktorom bude šťastný.